24.5 C
Pionki
niedziela, 26 maja, 2024
spot_img

Ptaki Niziny Mazowieckiej, monografia faunistyczna

Popularne

spot_img
Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne w roku 2023 zakończyło prace nad opracowaniem wyników ponad 50 lat badań nad ptakami Niziny Mazowieckiej. Efektem tych prac jest wydanie trzy-tomowego dzieła Ptaki Niziny mazowieckiej.
To unikatowe dzieło opisuje kompleksowo awifaunę największego w Polsce województwa mazowieckiego, od połowy XIX w. do czasów współczesnych. W monografii wykorzystano zbiór danych ornitologicznych zawierający ponad 200 tys. rekordów, badania na ponad 100 powierzchniach próbnych, dane z różnego rodzaju badań tematycznych. Żaden ośrodek akademicki ani żadna organizacja pozarządowa w Polsce nie zebrała tak ogromnego materiału.
W zgromadzeniu danych przez te lata wzięło udział ponad 700 osób. Dzieło to powstało dzięki włączeniu do współpracy grona ornitologów zawodowych jak również amatorów obserwujących ptaki na Mazowszu. Wiodącą organizacją skupiającą ptasiarzy z tego obszaru jest Mazowiecko-Świętokrzyskie Towarzystwo Ornitologiczne.
Wydanie monografii nie byłoby możliwe bez strategicznego wsparcia Fundacji ENEA, Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., Centralnego Portu Komunikacyjnego, wielu firm Sprink sp. z o.o.,Pracowani Badań Przyrodniczych BioStudy, LC Consulting Łukasz Czyleko, Energix Polska Development sp. z o.o.,Gemmini Development sp. z o.o., PirloPolanad sp. z o.o., oraz leśników gospodarujących na tym terenie, nadleśnictw: Celestynów, Grójec, Radom, Marcule oraz 21 lokalnych samorządów z woj. mazowieckiego i łódzkiego. Znaczącego wsparcia w zgromadzeniu danych o ptakach Mazowsza udzielił nam również Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych oraz Piotrkowskie Towarzystwo Przyrodnicze.
/art.sponsorowany/

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content