9.5 C
Pionki
wtorek, 16 kwietnia, 2024

„Pomału i pieszo. O wędrówce śladami Pawła Klimczuka, inspektora szkolnego z Kozienic”

Popularne

Za nami kolejny wykład na Uniwersytecie Trzeciego Wieku Kozienickiego Domu Kultury. W środę, 22 listopada, prelekcję pt. „Pomału i pieszo. O wędrówce śladami Pawła Klimczuka, inspektora szkolnego z Kozienic” wygłosiła Ewelina Matuszkiewicz.

Ewelina Matuszkiewicz to prawnuczka Pawła Klimczuka, inspektora szkolnego w powiecie kozienickim w latach 1917–1933. Autorka cyklu powieści, których akcja toczy się w Kozienicach – „Biały latawiec”, Noc komety”, „Cudne manowce”, „Wieża samotności” (Wydawnictwo Skarabeusz).
fot. KDK
Prelegentka opowiedziała krótko o życiu swojego przodka, zwracając szczególną uwagę na wydaną w 1928 roku monografię pt. „Nasz powiat. Wiadomości krajoznawcze dla młodzieży szkół powszechnych powiatu kozienickiego z rycinami i mapką”, w której to Paweł Klimczuk opisał wiele cennych przyrodniczo miejsc z naszego regionu. Ewelina Matuszkiewicz i Janusz Szyszkowski po blisko 100 latach odwiedzili miejsca opisane w publikacji, a swoją wędrówkę udokumentowali fotograficzne. Wykonali przy tym ponad 1000 zdjęć, które posłużyły do przygotowania publikacji zatytułowanej właśnie „Pomału i pieszo. O wędrówce śladami Pawła Klimczuka”. W trakcie wykładu Ewelina Matuszkiewicz zabrała studentów na wirtualną wędrówkę, pokazując aktualne zdjęcia miejsc opisanych przez jej przodka i cytując jego opisy tychże lokalizacji.
fot. KDK
Warto podkreślić, że Paweł Klimczuk był ojcem Bogusława Klimczuka – kompozytora i patrona Kozienickiego Domu Kultury.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content