9.5 C
Pionki
wtorek, 16 kwietnia, 2024

Msza dziękczynna, wieniec dożynkowy, obrzęd łamania się chlebem – tak wspólnie świętowano Parafialno-Gminne Dożynki w Głowaczowie

Popularne

W minioną niedzielę, 3 września, odbyły się Parafialno-Gminne Dożynki. To jeden z najpiękniejszych staropolskich obrzędów, który jest doskonałą okazją do wspólnego radowania się z owoców pracy rolników oraz podziękowania im za trud jaki wkładają w ciężką pracę na roli.

W tegorocznych uroczystościach udział wzięli: Starosta Powiatu Kozienickiego p. Krzysztof Wolski, Władze Samorządowe na czele z Wójtem Gminy p. Hubertem Czubajem, Radni Rady Gminy Głowaczów, Koła Gospodyń Wiejskich z Głowaczowa, Brzózy, Ursynowa, Marianowa i Wólki Brzózkiej oraz licznie zgromadzeni Rolnicy i mieszkańcy z parafii pw. Św. Wawrzyńca w Głowaczowie.

Oprócz tradycyjnego wieńca dożynkowego Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały kosze z owocami i płodami rolnymi oraz piękne bukiety z tegorocznych zbóż.   

Zaszczytną funkcję Starostów tegorocznych Dożynek pełnili P. Dorota Korzeń, która  wraz z mężem Piotrem  prowadzi gospodarstwo rolne ukierunkowane na produkcję bydła o łącznej powierzchni ogólnej 22,67 ha (grunty własne i dzierżawione) oraz P. Bogusław Wiśniewski, który wraz z żoną Ewą prowadzi gospodarstwo rolne ukierunkowane na produkcję bydła opasowego oraz koni o łącznej powierzchni 12,41 ha.

Uroczystość rozpoczęto o godzinie 10:00, gdzie uczestników przywitał ksiądz Marcin Jarząbek wikary parafii pw. Św. Wawrzyńca w Głowaczowie, a następnie poświęcił wieńce oraz przyniesione plony. Zanim odprawiono mszą Następnie odbyła się procesja wokół kościoła, po której odprawiona została msza święta dziękczynna.

Po zakończeniu mszy, zanim dokonano obrzędu łamania się chlebem, głos zabrał Wójt Gminy Głowaczów:

 – Dziękuję Państwu za obecność, za piękny, kolorowy korowód i wspaniały wieniec dożynkowy, za dary złożone przez Koła Gospodyń Wiejskich. Dzieląc się z Państwem chlebem dożynkowym składam na Państwa ręce serdeczne życzenia wytrwałości w pracy na roli, bo to dzięki Państwa pracy i poświęceniu na naszych stołach pojawia się chleb – dziękował Wójt Gminy Głowaczów Hubert Czubaj.

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content