-5,8 C
Pionki
poniedziałek, 6 lutego, 2023
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Miały być miliony, nie ma nawet tysięcy

Popularne

Jeśli mieszkańcy ulicy Tadeusza Kościuszki liczyli na konkrety w sprawie budowy ich ulicy, mocno się zawiedli. Na obecną chwilę nie ma co liczyć na 7 milionową inwestycję, co więcej, nie ma nawet kilkuset tysięcy. Propozycja „pod publikę” radnej Wioletty Grzywacz nie zyskała akceptacji wśród pionkowskich radnych.

Miała być poprawka

Przypomnijmy. W poniedziałek 19 grudnia, odbyło się połączone posiedzenie Komisji Zdrowia, Pomocy Społecznej, Bezpieczeństwa i Ochrony Środowiska, Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, Komisji Gospodarki Gminy i Infrastruktury. W trakcie posiedzenia omawiany i opiniowany był przez poszczególne komisje projekt budżetu na rok 2023.

W trakcie posiedzenia nie został poruszony jednak temat budowy ulicy Tadeusza Kościuszki. Zapytaliśmy więc przewodniczącą komisji Gospodarki Gminy i Infrastruktury Wiolettę Grzywacz, czy złoży poprawkę opiewającą na 7 milionów złotych, do projektu budżetu na rok 2023. Odpowiedź brzmiała – Dowie się Pan na sesji.

I dowiedzieliśmy się…

W zasadzie wszyscy dowiedzieli się, że radna złożyła poprawkę do budżetu na rok 2023, ale nie na kilka milionów złotych, a jedynie na 350 tysięcy. Środki te miały pochodzić z wolnych środków budżetowych. Warto przypomnieć, że wartość kosztorysowa zadania budowy tej drogi wynosi ponad 7 milionów złotych.

Radna Wioletta Grzywacz składając tak skonstruowaną poprawkę do budżetu na rok 2023, podjęła naszym redakcyjnym zdaniem, próbę zrzucenia z siebie ewentualnej politycznej odpowiedzialności, za brak możliwości pozyskania przez miasto środków w ramach np. rządowego programu „Polski Ład”.

Radna będzie lobbować?

Radny Paweł Kobylas próbował dopytać radną, czy w przypadku zabezpieczenia 5% ewentualnego wkładu własnego, pozwoli radnej na lobbowanie w celu pozyskaniu środków w ramach „Polskiego Ładu” – Chciałem się dopytać pani radnej. Mam rozumiem, że to jest 5% z Polskiego Ładu i będzie pani lobbowała, żeby Miasto Pionki dostało dofinansowanie na budowę tej drogi? Tak należy rozumieć ?

– Jeśli będzie to złożone w ramach Polskiego Ładu oczywiście będę starała się, chociaż to nie ode mnie zależy, ale myślę, że będę lobbować. – odpowiedziała radna Wioletta Grzywacz

Już raz odrzucony

Burmistrz Pionek, Robert Kowalczyk przypomniał radnej, że projekt został już raz złożony do dofinansowania wraz z wnioskiem o ulicę Akacjową w ramach programu rządowego. – Pani radna, szanowni państwo, chcę tylko przypomnieć, że złożyliśmy wniosek, tym razem projektem na ulicę Akacjowa. Niestety nie dostał akceptacji.

Radny Piotr Nowak zwrócił uwagę na jeszcze jeden aspekt przedłożonego wniosku. W przypadku jego przyjęcia środki na ten cel zostają zamrożone w budżecie bez żadnych gwarancji, że miasto otrzyma na budowę tej ulicy środki zewnętrzne.  

Burmistrz Kowalczyk, po głosowaniu i odrzuceniu zgłoszonej poprawki przez Radną Wiolettę Grzywacz, ponownie zapewnił wszystkich, że jeśli tylko będzie taka możliwość, miasto złoży stosowny projekt do dofinansowania. – Jest wykonany projekt i chcę państwu powiedzieć, że jeżeli tylko będzie jakikolwiek nabór dotyczący dróg, to na pewno będziemy na pewno bezpłatnie. Dziękuję bardzo.

Podsumowanie

Podsumowując. Radna Wioletta Grzywacz składając poprawkę do budżetu śmiało może przekazać swoim wyborcom z okręgu, że „Ja Wioletta Grzywacz, radna tego miasta, próbowałam zabezpieczyć środki na 5% wkład własny miasta w ramach rządowego programu „Polski Ład”, a radni odrzucili moją propozycję”.  Radna może również przekazać wyborcom, że poszła nawet dalej, zapewniła radnego Pawła Kobylasa, że jak tylko miasto złoży projekt do dofinansowania, będzie lobbowała za jego pozytywną oceną. Problem polega jednak na tym, że naborów nie ma, pieniędzy również, a obiecać coś wyborcom trzeba.  

Zapis posiedzenia Rady Miasta Pionki – Tutaj

Czytaj więcej

- Reklama -
spot_img

Ostatnio dodane

Skip to content