Pionki
poniedziałek, 6 maja, 2024

Jan Wojda Mistrzem, Zuzanna Mąkosa wicemistrzynią Polski Kickboxingu

Popularne

Jeden tytuł mistrzowski, jeden wicemistrzowski i dwa brązowe medale Mistrzostw Polski Kickboxingu Kadetów w formule pointfighting, zdobyli reprezentanci Klubu Sportowego Centrum Tang Soo Do Pionki.

W dniach 2-4 czerwca w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym odbyły się Mistrzostwa Polski Kickboxingu Kadetów i Dzieci. Ponad pięciuset pięćdziesięciu uczestników z prawie sześćdziesięciu klubów Polskiego Związku Kickboxingu rywalizowało o tytuły mistrzowskie w formule pointfighting i light contact, wśród nich pięcioosobowa reprezentacja Klubu Sportowego Centrum Tang Soo Do Pionki.

To był bardzo udany występ naszych młodych zawodników

Tytuł mistrza Polski wywalczył Jan Wojda, który debiutował w kategorii kadetów starszych. Rok wcześniej, także w Bałtowie został mistrzem Polski ale w kategorii kadetów młodszych, więc można było przypuszczać, że to miejsce zawodów mu sprzyja.

Janek przyzwyczaił nas już do tego, że walczy bardzo mądrze i inteligentnie i wzorowo reaguje na podpowiedzi narożnika. Ale podczas tych mistrzostw „dołożył” bardzo dużo własnej inwencji, szczególnie w trudnych momentach. Ponownie zaprocentował bardzo systematyczny trening i ciężka praca, to pozwoliło mu na odniesienie kolejnego życiowego sukcesu.

Wicemistrzynią Polski w walkach kadetek starszych -65kg została Zuzanna Mąkosa. Zawodniczka ta w ostatnim okresie poczyniła bardzo duże postępy i można było liczyć na jej dobry występ. Były pewne obawy, czy nie zadziała fatum końcówki drugiej rundy, gdzie podczas turniejów przygotowawczych potrafiła stracić wypracowaną przewagę. Na szczęście było zupełnie odwrotnie. W najważniejszej walce półfinałowej przez cały czas trwania walki goniła wynik, by rozstrzygnąć końcówkę na swoją korzyść i odnieść największy życiowy sukces.

Swój największy sukces życiowy odniosła też nasza najmłodsza perspektywiczna zawodniczka Hanna Fila, która w kategorii kadetek młodszych -37kg wywalczyła w bardzo imponującym stylu brązowy medal.

Brązowy medal zawisł również na szyi utytułowanej Igi Woźniak, której nie udało się osiągnąć wysokiej formy po prawie 3-miesięcznej przerwie treningowej, spowodowanej urazem ręki.

Jan Monkosa zakończył rywalizację bez zdobyczy medalowej ale nie miał szczęścia w losowaniu i już w pierwszej walce musiał uznać wyższość doświadczonego i utytułowanego rywala.

Championat w Bałtowie zakończył serię udziału zawodników Klubu Sportowego Centrum Tang Soo Do w imprezach mistrzowskich kickboxingu i taekwondo i był zarazem ostatnim wydarzeniem sportowym w mijającym sezonie 2022/2023. Mimo pewnych obaw okazał się swego rodzaju wisienką na torcie i pokazał, że dzięki systematycznej pracy i właściwemu podejściu do treningów można osiągać bardzo wysokie cele. Należy również podkreślić świetną rodzinną atmosferę, która panowała w ekipie podczas zawodów i treningów.

A tak, w wywiadzie dla reportera PZKB swój występ ocenił nasz mistrz Polski Jan Wojda – Mój debiut w mistrzostwach Polski miał miejsce w Węgrowie w 2020 roku i nie wspominam go dobrze, gdyż zakończył się on już w pierwszej walce, którą przegrałem bardzo wyraźnie. Rok później,  w Bałtowie było już zdecydowanie lepiej gdyż zdobyłem tytuł wicemistrza Polski a w zeszłym roku, również w Bałtowie, stanąłem na najwyższym stopniu podium kadetów młodszych – 47 kg. Tegoroczne Mistrzostwa Polski w Bałtowie, były moim debiutem w kategorii wiekowej „kadet starszy”. Po udanym starcie kontrolnym na wiosnę w Piasecznie, gdzie wygrałem swoja kategorię wydawało się, że w Bałtowie mogę powalczyć o najwyższe cele.