24.5 C
Pionki
niedziela, 26 maja, 2024
spot_img

Idź na wybory! Zagłosuj za zmianą

Popularne

spot_img

Wybory samorządowe już 7 kwietnia. Tego dnia wybierzemy naszych przedstawicieli do rad gmin, powiatów i miast. Damy także mandat zaufania radnym województwa oraz wójtom, burmistrzom i prezydentom. To od oddanych głosów zależy, w jakim kierunku będą się rozwijać nasze małe ojczyzny. Każdy głos ma znaczenie, a dzień głosowania to święto samorządności.

Mazowieckie zaangażowanie

Według danych PKW na Mazowszu w wyborach samorządowych może wziąć udział ponad 4 mln osób, a głosowanie odbędzie się w blisko 3,5 tys. obwodów. Okręg wyborczy nr 5 w wyborach do Sejmiku Województwa Mazowieckiego obejmuje swoim zasięgiem miasto Radom oraz powiaty: białobrzeski, grójecki, kozienicki, lipski, przysuski, radomski, szydłowiecki oraz zwoleński. Niestety, jak pokazują badania – wybory samorządowe cieszą się zwykle nieco niższą frekwencją, niż parlamentarne. Mniejszy udział w wyborach zauważalny jest zwłaszcza w grupie młodych wyborców. A to przecież samorządowcy są najbliżej obywateli, ich codziennych spraw i mają wpływ na funkcjonowanie lokalnych społeczności.

 Czy Mazowsze znów będzie liderem?

Podczas ostatnich wyborów samorządowych w 2018 r. jedynym regionem w Polsce, w którym frekwencja wyniosła ponad 60 proc. było Mazowsze! Najliczniej głosowali Warszawiacy – blisko 67 proc., a tuż za nimi uplasowali się mieszkańcy powiatu przysuskiego – 65 proc., sokołowskiego, szydłowieckiego i warszawskiego zachodniego. Wszędzie tam blisko 62 proc. wyborców wzięło udział w głosowaniu. Mazowszanie chętnie więc biorą sprawy we własne ręce
i podejmują decyzje o przyszłości swojej i przyszłych pokoleń.

Jak podkreśla Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego – to właśnie w wyborach samorządowych, decydujemy o kształcie i kierunkach rozwoju naszych małych ojczyzn. – Mieszkanki i mieszkańcy naszego regionu wiedzą, jakich zmian chcą w swojej okolicy. Dlatego w dialogu i współpracy z lokalną społecznością realizujemy tak ważne dla nas wszystkich inwestycje, jak np. budowa  SOR-u w szpitalu na radomskim Józefowie czy rozbudowa DW 747 w powiecie lipskim. Inwestujemy w infrastrukturę i transport, by Mazowszanie mogli docierać do każdego zakątka regionu.

Leszek Przybytniak, przewodniczący sejmikowej Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich dodaje:
– Region radomski ma duże potrzeby, ale idzie także za tym ogromny potencjał. W samorządzie koncentrujemy się na konkretnych działaniach i realnej pomocy. Efekty widać gołym okiem: szkoła drzewna w Garbatce-Letnisku czy budowa nowego zaplecza technicznego Kolei Mazowieckich w Radomiu, to najlepsze przykłady tego, że samorząd województwa wspiera region radomski.

Sejmik Województwa Mazowieckiego może się poszczycić budżetem podobnym do takich, które spotykamy w niejednym europejskim kraju. Duża jego część przeznaczana jest na różnorodne programy wsparcia, które zostały tak zaprojektowane, aby odpowiadać na potrzeby mieszkańców województwa mazowieckiego. – Realizujemy programy wsparcia, które pomagają w budowie boisk, miejsc integracji społeczności, szkół i przedszkoli. Wspieramy ochronę zdrowia i środowisko, bezpieczeństwo publiczne oraz rozwój infrastruktury. Oczywiście nie mogę nie wspomnieć o kulturze, a konkretnie o Muzeum Wsi Radomskiej, które już niedługo doczeka się nowej siedziby i będzie cieszyć kolejne pokolenia Mazowszan – podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski.

 Jak oddać ważny głos?

  1. Sprawdź swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców i znajdź swój lokal do głosowania.
  2. Idąc do lokalu wyborczego pamiętaj, aby mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość.
  3. Na każdej karcie do głosowania postaw jeden znak „X” w kratce po lewej stronie obok nazwiska jednego wybranego kandydata.

Województwo mazowieckie to nasz wspólny dom. Tutaj mieszkamy i pracujemy. Cel naszych działań to zapewnienie każdemu z nas dostatniego i bezpiecznego życia, abyśmy mogli rozwijać swoje zainteresowania i patrzeć w przyszłość z pewnością – mówi wicemarszałek Rafał Rajkowski. Radny Leszek Przybytniak dodaje: – Kluczem do sukcesów jest współpraca, wzajemne słuchanie się
i pomaganie tam, gdzie jest taka potrzeba.

 Pamiętajmy, że nasz głos ma znaczenie, dlatego ważne jest, abyśmy dokonali świadomego i odpowiedzialnego wyboru – dla przyszłych pokoleń i dla Mazowsza.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content