22.3 C
Pionki
czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

Co wybierają emeryci? Konto w banku czy wizytę listonosza?

Popularne

spot_img

Klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych coraz częściej decydują się na przekazywanie swoich świadczeń na konto w banku. Z ok. 9 mln świadczeniobiorców 7,1 mln otrzymuje pieniądze na rachunek bankowy. Wskaźnik ubankowienia wynosi obecnie 78,8 proc.

Poziom ubankowienia wśród klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych systematycznie rośnie. Na koniec grudnia 2023 r. wynosił 78,8 proc.  W województwie mazowieckim wskaźnik ten jest podobny i wynosi 78,6 proc. Na 1,2 mln świadczeń wypłacanych przez ZUS w regionie (w skład których wchodzą m.in. emerytury, renty, zasiłki, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, Mama 4+) ponad 954 tys. z nich przekazywana jest na konto – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Tendencję wzrostową widać także wśród samych emerytów, którzy coraz częściej chcą, by ich świadczenie wpływało na konto. Potwierdzają to statystyki ZUS-u. Spośród 6,5 mln emerytów 5,3 mln otrzymuje swoje wypłaty na konto bankowe. Wskaźnik ubankowienia seniorów obecnie wynosi  81,1 proc. Natomiast w województwie mazowieckim ZUS wypłaca co miesiąc niemal 924 tys. emerytur, z czego 80,8 proc. z nich przekazywana jest na rachunek bankowy (746,5 tys.). Pozostałe 19,8 proc. (177,5 tys.) emerytur, seniorom dostarczają w gotówce listonosze.

Wśród osób, które niedawno przeszły na emeryturę, udział wypłat na konto jest zdecydowanie wyższy. W kraju wynosi 86,8 proc., w regionie 87,0 proc. Wynika to z faktu, że większość z nich pozostawała aktywna zawodowo i korzystała z osobistego rachunku bankowego, opłacając rachunki, robiąc zakupy przez internet, czy posługując się kartą płatniczą. Z tych udogodnień nie chcą więc rezygnować, przechodząc na emeryturę – dodaje rzecznik.

Równie wysoki, bo 88,2 proc., jest udział świadczeń krótkoterminowych (zasiłków) wypłacanych na rachunki bankowe. Na Mazowszu wskaźnik ten wynosi 87,6 proc.

Konto w banku to wygodna i bezpieczna forma otrzymywania świadczeń, czego nie można powiedzieć o gotówce przechowywanej w domu. Seniorzy, którzy otrzymują emeryturę, czy rentę na konto rzadziej padają ofiarą oszustów i złodziei. Osobisty rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy gwarantuje stały i szybki dostęp do pieniędzy, którymi można wygodnie dysponować również podczas urlopu lub pobytu w sanatorium. Tych, którzy konta nie mają i oczekują na wizytę listonosza, ZUS zachęca do wybrania bezpiecznej formy przekazywania świadczeń w formie przelewów.
Tym bardziej że wiele banków oferuje bezpłatny podstawowy rachunek płatniczy dla seniorów, którzy nie mają konta w żadnym banku.

Emerytura na konto.  Złóż dyspozycję w ZUS

Każdy klient samodzielnie decyduje o sposobie otrzymywania świadczenia z ZUS-u na etapie składania wniosku o konkretne świadczenie. Jeśli otrzymuje z ZUS-u emeryturę czy rentę w gotówce, a chciałby zacząć otrzymywać je przelewem na rachunek bankowy, to wystarczy, że wypełni formularz ZUS EZP, czyli wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce. Wniosek można złożyć osobiście w placówce ZUS lub wysłać go pocztą. Można również dokonać takiej, zmiany korzystając z Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Dyspozycję dotyczącą sposobu przekazywania wypłaty zawsze można zmienić.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content