10.3 C
Pionki
czwartek, 9 maja, 2024

Bitcoin – czym charakteryzuje się ta kryptowaluta?

Popularne

Bitcoin to najpopularniejsza z kryptowalut, która jest symbolem całego rynku cyfrowych aktywów. W niniejszym artykule w pigułce przedstawiamy kluczowe informacje na temat tej kryptowaluty. Między innymi sprawdzamy jak kurs Bitcoin zmieniał się na przestrzeni lat oraz jakie elementy sprawiają, że projekt ten ma tak wielu sympatyków.  

Decentralizacja, kryptografia oraz technologia blockchain

Charakterystyczną cechą Bitcoina i wielu innych kryptowalut jest decentralizacja. Bitcoin opiera się na technologii blockchain działając w modelu peer-to-peer. W rezultacie transakcje pomiędzy uczestnikami sieci mogą się odbywać bez udziału centralnego pośrednika (np. banku lub jakichkolwiek instytucji). Bitcoin powstał jako odpowiedź na to, że banki oraz rządy (np. poprzez prowadzenie polityki monetarnej) zajmują centralne miejsce w tradycyjnym systemie finansowym.

Kryptografia i technologia blockchain umożliwia uczestnikom rynku bezpieczne przeprowadzanie transakcji bez udziału jednostki centralnej. Kryptografia jest używana do zabezpieczania portfeli kryptowalutowych oraz autoryzowania transakcji. Natomiast technologia blockchain jest rozproszoną i niezmienialną księgą, która rejestruje każdą transakcję. To oznacza, że raz dokonana transakcja nie może być edytowana, co zapewnia integralność i transparentność danych.

Kopanie kryptowalut (mining)

Mówiąc o fundamentalnych elementach charakteryzujących Bitcoina ciężko pominąć fakt, że działanie sieci odbywa się zgodnie z algorytmem konsensusu Proof-of-Work, który umożliwia kopanie kryptowalut. Żeby kopać kryptowaluty tak zwani górnicy użyczają moc obliczeniową swoich urządzeń (są to głównie urządzenia składające się z układów GPU oraz koparki typu ASIC). Wspomniana moc obliczeniowa jest wykorzystywana do rozwiązywania zagadek matematycznych, które z kolei pozwalają na walidowanie transakcji odbywających się w sieci. W rezultacie jest to proces, który wpływa na płynność i bezpieczeństwo działania sieci. Natomiast z perspektywy górnika kopanie kryptowalut to sposób na zarobek.

Warto odnotować, że rozwiązanie oparte na modelu (Proof-of-Work) jest cenione za uzyskany w ten sposób poziom bezpieczeństwa natomiast z drugiej strony model ten ma wielu przeciwników, którzy zwracają uwagę na fakt, że utrzymywanie sieci jest bardzo energochłonne. Wykorzystywanie mocy obliczeniowej do utrzymywania sieci przekłada się na duże koszty związane z zużyciem energii elektrycznej oraz na emitowany ślad węglowy. Warto wiedzieć, że nie wszystkie kryptowaluty działają w ten sposób. Na przykład Ethereum od pewnego czasu działa w modelu Proof-of-Stake, który do poprawnego działania nie potrzebuje tak dużej mocy obliczeniowej.

Ograniczona podaż pieniądza

Ciekawym zagadnieniem w kontekście Bitcoina jest to, jak działa mechanizm podaży nowych jednostek BTC. Maksymalna liczba dostępnych jednostek jest sztywno ograniczona do poziomu 21 milionów sztuk. Oznacza to, że Bitcoin charakteryzuje się silną presją deflacyjną. Jest to cecha, która istotnie odróżnia BTC od większości walut fiducjarnych, które jak wiadomo są narażone na inflacje.

Halving

Charakterystycznym elementem sieci Bitcoin jest halving. Jest to zdarzenie, które polega na tym, że wynagrodzenie dla górników za kopanie BTC zmniejsza się o połowę. Takie zdarzenie jest zapisane w kodzie źródłowym Bitcoina i występuje dokładnie co 210 000 bloków co w praktyce oznacza że ma to miejsce co około 4 lata. Halving ma istotny wpływ na rynkową podaż Bitcoinów, ponieważ zmniejsza tempo emisji nowych jednostek. W efekcie halving często jest postrzegany jako czynnik, który może wpływać na wzrost wartości Bitcoina, ponieważ ogranicza ilość nowych jednostek wchodzących na rynek.

Co ciekawe, dotychczas wykopano ponad 90% jednostek BTC a ostatnie jednostki będą prawdopodobnie wykopane dopiero po 2140 roku.

Kurs Bitcoina

Bitcoin kurs słynie z licznych spektakularnych wzrostów. Przykładowe duże wzrosty miały miejsce podczas hossy w 2013 (wówczas kurs BTC/USD wynosił około 1000 USD), 2017 (około 20 000 USD) oraz 2021 roku (około 69 000 USD). Niemniej jednak warto pamiętać, że międzyczasie BTC zaliczało wiele wahań cenowych, co oznacza, że nie każdy inwestor działający na tym rynku mógł cieszyć się z udanej inwestycji.

Bitcoin oraz cały rynek kryptowalut słynie z dynamicznych fluktuacji cenowych. Historia kursu pokazuje, że inwestowanie w kryptowaluty wiąże się z wysokim ryzykiem i wymaga odpowiedniego zrozumienia specyfiki rynku. Bitcoin ma już kilkunastoletnią historię jednak wciąż jest to stosunkowo świeże aktywo inwestycyjne, które wzbudza skrajne emocje. Jak wiadomo emocje na wykresie cenowym mogą objawiać się wahaniami cenowymi. 

 

/art.sponsorowany/

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content