21.7 C
Pionki
sobota, 22 czerwca, 2024
spot_img

Popularne

spot_img

Koncert wybitnego, młodego gitarzysty Janka Pentza i promocja antologii poezji z udziałem kozienickich i radomskich autorów znalazły się w programie tegorocznych Kozienickich obchodów Światowego Dnia Poezji. Wydarzenie to odbyło się w sobotę, 16 marca w Kozienickim Domu Kultury.

Światowy Dzień Poezji jest obchodzony 21 marca. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Kozienickie obchody zorganizowane zostały w sobotę, aby z wydarzenia mogła skorzystać jak największa grupa miłośników poezji. Wszystkich przybyłych na kozienickie obchody Światowego Dnia Poezji powitała instruktor KDK Halina Koryńska.

– W imieniu burmistrza Gminy Kozienice, dyrektor Kozienickiego Domu Kultury i własnym witam wszystkich bardzo serdecznie. Miło mi powitać Państwa i uczestników dzisiejszego wieczoru i Państwa, którzy przybyli by spędzić ten wieczór razem z nam. Witam na kolejnych obchodach światowego dnia poezji. Obchody odbywają się już od bardzo dawna, bo nawet w starym budynku domu kultury go już świętowaliśmy. A dzisiaj zaprezentują się dwie grupy podczas wieczoru. Grupa literacka z Kozienickiego Domu Kultury, grupa 'nazwa na E cos tam’ i grupa literacka 'nazwa’ z Radomia – nasi goście, którzy z nami współpracują. Dzisiejszy wieczór jest szczególny, ponieważ odbędzie się promocja tomiku poetyckiego. Został wydany dzięki staraniom Adriana Szarego, który jest opiekunem jednej i drugiej grupy. – powitała wszystkich instruktor KDK Halina Koryńska

Flara, czyli błysk

Po tym wstępie przyszedł czas na promocję, a jednocześnie premierę najnowszej antologii pt. „Flara” z udziałem Grupy Poetyckiej „Erato” Kozienickiego Domu Kultury i Grupy Literackiej „Tygiel” z Centrum „Arka” w Radomiu. To już szesnasta antologia będąca pokłosiem warsztatów literackich, prowadzonych przez dr. Adriana Szarego w Centrum „Arka” w Radomiu od 2008 roku. Książka ukazała się nakładem radomskiego wydawnictwa „Lucky” Roberta Stępnia. A projekt okładki przygotowała Paulina Krajewska.

– Sam tytuł 'flara’-tak jak mówiłem dzisiaj mediom, nawiązuje do błysku który czasem powstaje przy robieniu zdjęć – jest to oczywiście jedno z możliwych znaczeń. Tak sobie pomyślałem, ze tak wena jest troszkę takim błyskiem, czasem niespodziewanym dla poetów kiedy powstaje wiersz. – mówił Adrian Szary opiekun grup literackich

Tę część poprowadził opiekun grupy „Erato” dr Adrian Szary. Swoje wiersze zaprezentowali tego wieczoru: Maria Komsta, Halina Markowska Budniak, Iwona Bitner, Jelena Jasek, Katarzyna Bednarska-Maj, Anna Szymańska, Karolina Gawrjołek, Melania Jako i Agnieszka Cichoń. Czytane były także wiersze Zofii Kucharskiej, Zbigniewa Szumierza i Andrzeja Opiłowskiego. Poza naszymi poetami swoją twórczością ze zgromadzoną publicznością podzielili się również dr Adrian Szary i autorzy z radomskiej Grupy Literackiej „Tygiel”: Elżbieta Kęsiak, Hanna Fołtyn, Dorota Klara i Stanisław Wicher.

„Chłopiec z gitarą”

Wisienką na torcie tegorocznych Kozienickich obchodów Światowego Dnia Poezji był koncert wybitnego młodego gitarzysty fingerstyle i kompozytora Janka Pentza. Muzyk ma za sobą wspólne koncerty z gwiazdami, takimi jak m.in. Tommy Emmanuel, Andy McKee, Andrew York, Mike Dawes, Alex Misko or Daniel Cavanagh (Anathema) i współpracę z wieloma znakomitymi artystami.

Koncertował w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, na Łotwie, w Austrii, Belgii, Holandii i na Watykanie, grając na festiwalach i koncertach indywidualnych. Wydał trzy autorskie, solowe płyty. W Polsce został doceniony dzięki ciągłym trasom koncertowym i występom na żywo (ponad 250 koncertów) jako solista-wirtuoz fingerstyle, ale także dzięki występom w duecie z najbardziej ikonicznymi wokalistkami polskiej sceny, jak Edyta Geppert czy Martyna Jakubowicz, dodając swoje świeże muzyczne podejście do ich dziedzictwa. Otwierał koncerty Kwiatu Jabłoni, polskich gwiazd pop, także na terenie PGE Stadionu Narodowego. Zwycięzca wielu prestiżowych konkursów, ostatnio HASPA Guitar Cup w Hamburgu.

Organizatorami wydarzenia były Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka.

źródło: Kozienicki Dom Kultury/ Fot. Julia Grotkowska

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content