21.7 C
Pionki
sobota, 22 czerwca, 2024
spot_img

Spotkanie z mieszkańcami ulicy Tadeusza Kościuszki. Będzie doraźna naprawa, jest pozwolenie na budowę

Popularne

spot_img

Wszechobecne dziury, doły i stojąca woda. Tak wygląda obecnie część gruntowej ulicy Tadeusza Kościuszki. Mieszkańcy proszą o jej modernizację, służby miejskie zapowiadają doraźne wyrównanie drogi i złożenie wniosku o dofinansowanie jej przebudowy.  We wtorek odbyło się spotkanie z mieszkańcami, przewodniczącą Komisji Gospodarki Gminy i Infrastruktury, kierownikiem Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta oraz prezesem EkoPionki.

Mieszkańcy ulicy Tadeusza Kościuszki od wielu lat zabiegają o remont lub przebudowę drogi gruntowej, która po każdych większych deszczach wypełnia się wodą, tworzą się doły i ubytki, które skutecznie ograniczają możliwość poruszania się samochodem, pieszo czy wózkiem dziecięcym. Problemy komunikacyjne znane są od wielu lat władzom miasta oraz radnym. O tych problemach mieszkańcy tej ulicy rozmawiali we wtorek z radną miejską, przewodniczącą Komisji Gospodarki Gminy i Infrastruktury Wiolettą Grzywacz, kierownikiem Wydziału Rozwoju i Inwestycji, Dariuszem Dygasem oraz obecnym podczas spotkania prezesem spółki EkoPionki, Piotrkiem Paskiem.

– Chcemy wiedzieć kiedy zostanie wykonana ta droga. Obecne równanie drogi niewiele daje, do pierwszego deszczu i dziury powstają na nowo – mówili zebrani mieszkańcy.

W dyskusji udział brała radna,  przewodnicząca Komisji Gospodarki Gminy i Infrastruktury Wioletta Grzywacz, która dopytywała kierownika, Dariusza Dygasa w jaki sposób można doraźnie pomóc mieszkańcom, użytkownikom tej ulicy. – Proszę powiedzieć mieszkańcom jak możemy rozwiązać tą sytuację, jak miasto może rozwiązać obecną sytuacje, zastana dzisiaj przez Pana tutaj. – pytała radna Grzywacz. Jako miasto, przed okresem zimowym, chyba się Pan kierownik ze mną zgodzi, że trzeba tą drogę wyrównać, by nie było w niej dziur.  

Kierownik Wydziału Rozwoju i Inwestycji, Dariusz Dygas wyjaśnił zebranym, że w najbliższych dniach, w ramach doraźnych działań, droga gruntowa, o której jest mowa, zostanie wyrównana. Słowa kierownika potwierdził prezes spółki miejskiej EkoPionki, Piotr Pasek – W połowie miesiąca października droga gruntowa, ulica Tadeusza Kościuszki zostanie wyrównana. Jesteśmy w kontakcie z firmą, która posiada odpowiedni sprzęt i według zapewnień będzie on dostępny ok. 15 października.  

Jest pozwolenie na budowę

Wyrównanie drogi, załatanie dziur to działania doraźne. Ulica Tadeusza Kościuszki wymaga gruntownej przebudowy i modernizacji. By wykonać tak dużą inwestycję miasto musiało wykonać projekt budowlany oraz uzyskać pozwolenie na jej przebudowę.

Podczas ożywionej dyskusji z mieszkańcami, kierownik Wydziału Rozwoju i Inwestycji, Dariusz Dygas poinformował zebranych, że miasto zgodnie z obietnicą wykonało projekt przebudowy tej ulicy oraz uzyskało pozwolenie na budowę, która uprawomocni się za kilka dni. To jednak pierwszy krok do realizacji tej inwestycji.

Potrzebne miliony

Inwestycja rozbudowy drogi gminnej ulicy Tadeusza Kościuszki przewiduje budowę jezdni o szerokości 5,5 metra (pas ruchu 2,75 m) ze zwężeniem na początkowym odcinku (do km 0+100) do szerokości 5,0 m (pas ruchu 2,5 m) o nawierzchni z betonu asfaltowego oraz jednostronnym chodnikiem. Dodatkowo, projekt przewiduje wykorzystanie istniejącego odcinka systemu kanalizacji deszczowej oraz budowę nowego (brakującej w części gruntowej drogi).

Według informacji przekazanej podczas spotkania, planowany koszt inwestycji może wynieść blisko 7 milionów złotych.

– Droga według kosztorysu kosztować będzie 7 milionów złotych. Nas jako miasta, nie stać na przeznaczenie siedmiu milionów złotych na budowę jednej drogi. Miasta generalnie nie stać na budowę rzeczy, na które nie mają zewnętrznego dofinansowania. Jeśli tylko będzie taka możliwość np. w ramach „Polskiego Ładu”, miasto będzie chciało złożyć wniosek, by uzyskać środki na realizację tej inwestycji – wyjaśnił zebranym kierownik Wydziału Rozwoju i Inwestycji, Dariusz Dygas

Podczas spotkania radna Wioletta Grzywacz zasugerowała, że inwestycja budowy ulicy Kościuszki powinna zostać wpisana do planowego budżetu na rok 2023. Radna dopytywana przez naszą redakcję, nie potrafiła jednak wskazać budżetowego źródła finansowania, tak dużej inwestycji.

– Dobrym miejscem byłoby na wyjaśnienie tej sprawy, nie teren na tej drodze tylko w urzędzie. Razem z Panem burmistrzem wtedy siedlibyśmy do takich rozmów, porozmawialibyśmy na spokojnie i myślę, że mieszkańcy włączyli by się do tego wszystkiego. Jak powiedziałam odpowiednim miejscem do takich rozmów jest urząd miasta, nie droga w tej chwili na ulicy. To pan burmistrz powinien wiedzieć skąd takie pieniądze można pozyskać. Ja jestem tylko radną, przewodniczącą komisji. – odpowiedziała radna Grzywacz

Podsumowując wtorkowe spotkanie – mieszkańcy zostali zapewnieni o doraźnej naprawie nawierzchni, poinformowani o wykonaniu projektu przebudowy oraz budowy nowej nawierzchni, kanalizacji deszczowej oraz jednostronnego chodnika. Miasto uzyskało również prawomocne pozwolenie na budowę.

Przed władzami miasta, radnymi zostaje jednak do rozwiązania największy problem – wskazanie źródła finansowania. Radna Wioletta Grzywacz zapewniła naszą redakcję, że jeśli dojdzie do spotkania, posiedzenia Komisji Gospodarki Gminy i Infrastruktury, której przewodniczy radna Wioletta Grzywacz,  zostaniemy o tym fakcie poinformowani. Mamy nadzieję, że poznamy wtedy szczegóły w sprawie źródła finansowania, które ma na myśli rada Grzywacz dla tak ważnej inwestycji jaką jest, przebudowa ulicy Kościuszki.

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content