17.4 C
Pionki
czwartek, 23 maja, 2024
spot_img

Ostatni etap zmian organizacyjnych przy drodze prowadzącej do Królewskich Źródeł zakończony

Popularne

spot_img

Inwestycja za ponad 560 tysięcy złotych brutto została oficjalnie oddana do użytku. Dla turystów chcących odwiedzić Królewskie Źródła udostępniony został parking z 64 miejscami, monitoringiem, zapleczem sanitarnym oraz pełną informacją turystyczną. Od dziś zmienia się również organizacja ruchu w tym miejscu.

„Królewskie Źródła” w Puszczy Kozienickiej, to jedno z miejsc bardzo chętnie odwiedzanych przez turystów. Do tego miejsca wiedzie kilka lokalnych leśnych dróg oraz jedno główne z dojazdem prowadzącym od drogi wojewódzkiej 737. Ścieżka „Królewskie Źródła” stanowi element programu edukacji leśnej Nadleśnictwa Kozienice. Jej usytuowanie w pobliżu rezerwatu „Źródło Królewskie” pozwala na poznanie większości zagadnień związanych z gospodarką leśną i charakterystyką przyrodniczą Nadleśnictwa. Spacerując po leśnym terenie Puszczy Kozienickiej, turyści odwiedzający to miejsce poznają wyjątkowo piękne zakątki przyrody, bobry i ślady ich bytowania. Spragnieni mogą również napić się wody z „Królewskiego Źródełka”.

Królewskie Źródła to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w naszym regionie. Od momentu oddania obiektu do użytku Nadleśnictwo Kozienice borykało się problemami związanymi organizacją ruchu oraz brakiem miejsc parkingowych dla przyjeżdżających w to miejsce turystów. Budowa nowego parkingu ma ten problem rozwiązać i jest ostatnim elementem zmian organizacyjnych funkcjonowania Królewskich Źródeł.

–  Dla nas jest to symboliczny dzień. Otwieram parking leśny przy drodze wojewódzkiej, jednocześnie przy drodze prowadzącej do Królewskich Źródeł. Jest to dla nas końcowy etap zmian organizacyjnych funkcjonowania Królewskich Źródeł. Celem naszym było, tak jak wspominałem, po pierwsze wzmocnienie ochrony przyrody, ograniczenie ruchu samochodowego przy rezerwacie Królewskie Źródła, podniesienie to drugi cel bezpieczeństwa osób przebywających na terenach leśnych i trzecie, wzmocnienie roli edukacyjnej całego obiektu.  Mam wrażenie, że ta oferta, którą w tej chwili przedstawiamy te wszystkie trzy cele, możliwie dobrze spełnia. – mówił podczas otwarcia leśnego parkingu Nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice Tomasz Sot

– Na terenie Królewskich Źródeł mamy całe zaplecze sanitarne, zaplecze kulinarne, jest ognisko przez nas zorganizowane do ewentualnego upieczenia sobie choćby kiełbaski i ten obiekt w tym momencie zaczyna na stałe w ten sposób funkcjonować. Mam nadzieję zyska to wiele uznania w społeczeństwie. Widzimy, że tego typu podejście do Królewskich Źródeł jest zdecydowanie lepsze. – dodał nadleśniczy

Nowe parking leśny posiada 64 miejsca parkingowe, toalety, tablice informacyjne oraz monitoring. Jego powierzchnia o bliski 2 tysiące metrów kwadratowych o wymiarach 80×26 metrów. Parking posiada również wyznaczone dodatkowe miejsca dla osób niepełnosprawnych oraz mobilne przegrody wyznaczające miejsce do parkowania autobusów.

– W dni nauki najczęściej wizytującymi osobami na terenie Królewskich Źródeł są szkoły, klasy, autokary z dziećmi i one są też z dojściem do Królewskich Źródeł spędzają ten czas na tej edukacji, edukacji leśnej, przyrodniczej. Natomiast w dni świąteczne, weekendy zapraszamy wszystkich indywidualnie, zresztą przez cały czas, ale w dni świąteczne weekendy przeważa ta turystyka indywidualna, a zatem ten parking pozwoli zostawić w sposób bezpieczny samochód, spędzić kilka godzin na terenach leśnych, być bezpiecznym, bo obiekt jest monitorowany – dodaje nadleśniczy Sot.

Dojazd, dojście do Królewskich Źródeł w tej chwili jest dużo bardziej wygodne dla osób pieszych, dla osób poruszających się z wózkiem, dla osób jadących rowerem czy choćby na wrotkach czy hulajnodze. Blisko trzykilometrowa odległość od miejsca docelowego pozwala turystom na pozostawienie samochody w bezpiecznym miejscu i pokonanie trasy do miejsca docelowego w zaledwie 30 do 60 minut.  

– Parking, który dzisiaj otwieramy, mam nadzieję, że będzie bazą wypadową nie tylko turystów Królewskie Źródła, ale na wszystkie szlaki rowerowe i piesze Puszczy Kozienickiej. Parking jest monitorowany, jest dobrze zorganizowany z zapleczem sanitarnym. Mam nadzieję, że spełni swoją rolę dobrze. Na tym parkingu również uzyskamy informacje i odnośniki internetowe, gdzie możemy zdobyć wszystkie możliwe informacje. Na drodze, dojścia do Królewskich Źródeł znajdują się również punkty informacyjne o przyrodzie, o faunie i florze, Puszczy Kozienickiej. Także mam nadzieję, że ten obiekt już w pełni będzie w ten sposób funkcjonował. – powiedział nadleśniczy Tomasz Sot

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content