24 C
Pionki
wtorek, 30 kwietnia, 2024

[ZDJĘCIA/WIDEO] W Kozienicach już po raz 12. śpiewali piękne kolędy i pastorałki „Na Ten Nowy Rok”

Popularne

W czwartek, 25 listopada, w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka, odbył się XII Konkurs Kolęd i Pastorałek „Na Ten Nowy Rok”. Konkurs obejmuje swoim zasięgiem cały powiat kozienicki, a w tym przedszkola, szkoły oraz instytucje kultury.

Konkurs od lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem uczestników i jest jednym z takich pierwszych zwiastunów zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W ubiegłym roku, ze względu na lockdown, nie mógł być zorganizowany. Tym razem odbył się on bez przeszkód, przez co byliśmy świadkami przepięknych występów.

Od samego początku, konkurs ma na celu kultywowanie tradycji związanych z okresem Bożego Narodzenia, upowszechnianie kultury muzycznej wśród najmłodszych, wymianę doświadczeń czy promocję młodych talentów.

Zwiastujące nadchodzące święta wydarzenie otworzyła dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska, która skierowała do najmłodszych uczestników tego konkursu wiele ciepłych słów. – Dla nas to wydarzenie jest bardzo ważne, gdyż po pierwsze wprowadza nas w doskonały klimat Świąt Bożego Narodzenia. Już niebawem święta i prezenty, myślę, że wszyscy się cieszą. Dla nas jest to ważny czas, bo możemy się z wami spotkać, zobaczyć wasze piękne prezentacje oraz uśmiechnięte twarze. Tym bardziej, że rok temu nie mogliśmy się spotkać, bo pandemia nam to uniemożliwiła, dlatego tym razem radość jest podwójna i już po raz dwunasty spotykamy się na Konkursie Kolęd i Pastorałek „Na Ten Nowy Rok” – mówiła dyrektor Elwira Kozłowska.

Konkurs połączony jest z drugim prestiżowym konkursem, a mianowicie z XX Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek – Staropolskie Kolędowanie, które odbywa się co roku w Radomiu. – W tym miejscu chciałam podziękować organizatorom tego festiwalu, że powierzyli Kozienickiemu Domowi Kultury udział w tym festiwalu, przez co możemy przeprowadzić u siebie kwalifikacje wstępne – dodała dyrektor Elwira Kozłowska.

Czwartkowy konkurs adresowany był do osób zgłoszonych przez przedszkola, szkoły i instytucje kultury z terenu powiatu kozienickiego. Poprowadziła go Patrycja Dąbrowska z Kozienickiego Domu Kultury. Mogli wziąć w nim udział soliści, duety i zespoły wokalne (do 6 osób) oraz chóry. Każdy uczestnik zaprezentował jedną kolędę, pastorałkę lub piosenkę świąteczną (pół playback lub a cappella).

Występy były oceniane przez specjalnie powołane jury, w czterech kategoriach wiekowych: 6-9, 10-12, 13-15 i 16-19 lat (chóry konkurowały w jednej kategorii wiekowej). Występy uczestników oceniało jury w trzyosobowym składzie. W komisji zasiedli: Alicja Gryz-Wasil – kierownik działu edukacji kulturalnej w Kuźni Artystycznej w Radomiu, wokalistka (przez 7 lat występowała w zespole Alicetea); Tomasz Strzelczyk – saksofonista, pedagog, kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, od 2015 wicedyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia w Kozienicach oraz Andrzej Przybylski – muzyk, przedstawiciel jednego z organizatorów XX Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Staropolskie Kolędowanie” – Radom 2021, czyli Powiatowego Instytutu Kultury w Radomiu. W trakcie czwartkowego konkursu odbyły się również eliminacje do „Staropolskiego Kolędowania”.

Na scenie prezentowali się reprezentanci 15 szkół i jednostek z terenu powiatu kozienickiego, takich jak: PSP nr 2 w Kozienicach, PSP nr 3 w Kozienicach, PSP nr 4 w Kozienicach, PSP w Wólce Tyrzyńskiej, PSP w Janikowie, PSP w Stanisławicach, Szkoła Muzyczna I stopnia w Kozienicach, PSP w Ursynowie, PSP w Głowaczowie, ZSiPO w Magnuszewie, BPCK w Magnuszewie, ZSP w Gniewoszowie, ZS nr 1 i I LO w Kozienicach. Nie mogło zabraknąć oczywiście reprezentantów gospodarzy z Kozienickiego Domu Kultury.

Oni byli najlepsi

Przesłuchania konkursowe potrwały ponad trzy godziny, a po nich jurorzy udali się na naradę. Po około trzydziestu minutach ogłoszono wyniki.

W kategorii „Chóry” I miejsce zajął Chór ze Szkoły Podstawowej w Magnuszewie (ZSiPO w Magnuszewie), a wyróżnienia otrzymały „DO-RE-MI” (PSP w Głowaczowie) i „Krasnoludki” (PSP nr 4 w Kozienicach).

Wśród solistów w wieku 6-9 lat najlepsza okazała się Lilia Pulkowska (Szkoła Muzyczna I stopnia w Kozienicach), przed Antonim Aleksandrem Chmielnickim (PSP nr 3 w Kozienicach) i Amelią Kurek (PSP w Stanisławicach). W przypadku duetów / zespołów w tej kategorii przyznano wyróżnienie dla tria Emilia Nowak, Gabriela Słomska i Martyna Kocyk (PSP w Głowaczowie).

Kolejna kategoria to soliści 10-12 lat. Tu wygrała Hanna Szczygieł (PSP w Głowaczowie). II miejsce ex aequo zajęły Julia Flisińska (PSP w Głowaczowie) i Nina Kwaśnik (PSP nr 3 w Kozienicach), a III miejscem podzieliły się Zuzanna Orłowska (ZSP w Gniewoszowie) i Cezary Łapacz (ZSiPO w Magnuszewie). Wśród zespołów wyróżnienie otrzymali: Borys Kołodziejczak, Błażej Wójcik, Gabriel Rybak i Miłosz Bieńkowski (PSP w Stanisławicach).

W grupie solistów w wieku 13-15 lat, I miejsce zajęła Katarzyna Chałdaś (KDK), przed Natalią Lipiec (PSP nr 2 w Kozienicach) i Mariką Witkowską-Kurtek (KDK).

W najstarszej kategorii (16-19 lat) solo wygrał Oliwier Dębiński (KDK), a za nim uplasowały się: Emila Olszewska (ZS nr 1 w Kozienicach) i Anna Wasińska (KDK). W tej grupie wiekowej wystąpiły dwa tercety. I miejsce zajęli: Katarzyna Chałdaś, Oliwier Dębiński i Natalia Wilczek (KDK), a II miejsce otrzymały: Patrycja Wołos, Natalia Wilczek i Anna Wasińska (KDK).

Zgodnie z regulaminem laureaci I miejsc wezmą udział w Koncercie Laureatów. Ten odbędzie się 16 grudnia w Kozienickim Domu Kultury. Ponadto, do Finału XX Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Staropolskie Kolędowanie – Radom 2021” zaproszono następujących wykonawców: Oliwiera Dębińskiego, Katarzynę Chałdaś jako solistów oraz tercet w składzie Chałdaś, Dębiński, Wilczek.

[ngg src=”galleries” display=”basic_thumbnail”]

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content