19.1 C
Pionki
czwartek, 9 maja, 2024

Druk solwentowy a druk lateksowy – jakie są różnice?

Popularne

Istnieją różne technologie przygotowywania wydruków wielkoformatowych. Najpopularniejszą z nich jest tzw. solwent. Druga znana metoda to z kolei druk lateksowy. Obie te techniki mają swoje wady i zalety. Czym się charakteryzują i jakie są między nimi różnice?

Czym wyróżnia się druk solwentowy?

Mianem solwentu określa się specyficzną technikę służącą do realizacji wydruków wielkoformatowych. Najczęściej są to zewnętrzne materiały marketingowe i reklamowe, np. banery, billboardy, plakaty, plandeki oraz siatki Mesh. W tej metodzie do tworzenia wydruków wykorzystuje się określony sprzęt – tzw. ploter atramentowy, który umożliwia nanoszenie grafik i napisów nawet na bardzo duże powierzchnie. Charakterystyczny jest też rodzaj farb. Druk solwentowy wymaga zastosowania specjalnych atramentów solwentowych. Powstają one na bazie organicznych rozpuszczalników, a nie wody, jak ma to miejsce w przypadku standardowych farb.

Jakie są wady i zalety solwentu? 

Druk solwentowy ma wiele zalet. Pozwala na przygotowanie dobrej jakości materiałów wielkoformatowych. Jest też korzystny pod względem finansowym. Ponadto, ze względu na rodzaj używanych w nim atramentów, realizacje wykazują się bardzo dużą trwałością. Zależy ona od konkretnej odmiany solwentu. Tzw. twardy druk solwentowy jest najbardziej odporny na zniszczenia i działanie promieni słonecznych – może przetrwać nawet 7 lat. Mid solwent odznacza się z kolei trwałością do 2 lat, a ekosolwent – poniżej 2 lat.

Największą wadą druku solwentowego jest to, że farby, które wykorzystuje się w procesie tworzenia wydruków, są toksyczne. Mogą więc stanowić zagrożenie dla środowiska naturalnego i zdrowia człowieka. Pod tym względem najbardziej toksyczny jest twardy solwent, który cieszy się największą popularnością ze względu na najniższą cenę. Ekosolwent z kolei jest najbezpieczniejszy – kosztuje jednak więcej.

Co to jest druk lateksowy?

Inną technologią przygotowywania wydruków wielkoformatowych jest druk lateksowy. W tej metodzie stosuje się specjalne atramenty lateksowe. Stanowią one połączenie wody (ok. 70% składu), koloidalnej syntetycznej żywicy zabarwionej pigmentem w konkretnym kolorze oraz organicznego rozpuszczalnika i substancji pomocniczych. Wydruki zrobione za pomocą druku lateksowego można natychmiast aplikować, ponieważ są utrwalane w wysokiej temperaturze.

Jakie są plusy i minusy druku lateksowego?

Druk lateksowy również ma swoje wady i zalety. Do plusów należy zaliczyć to, że jest on bezpieczny dla ludzi i środowiska naturalnego, ponieważ stosowane w nim farby mają bazę wodną. Wykazuje także wysoką odporność na działanie czynników zewnętrznych. Ponadto wydruki wykonane tą techniką wyróżniają się intensywnymi kolorami i dobrą jakością. Największy minus tego rozwiązania to cena. Druk lateksowy jest znacznie droższy od popularnego solwentu, dlatego wciąż sięga po niego mniej firm.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content