20.9 C
Pionki
czwartek, 16 maja, 2024

Pieniędzy na oświetlenie, gaz czy centralne ogrzewanie nie będzie. Radni opozycji ponownie przeciw

Popularne

W ostatnich latach ogromny wzrost rachunków za energię stał się wyzwaniem nie tylko dla gospodarstw domowych, ale również dla samorządów. Miasto Pionki postanowiło stanąć w obliczu tego wyzwania i podjąć kroki w kierunku obniżenia kosztów energetycznych oraz zwiększenia efektywności energetycznej. Dzięki ambitnym projektom oraz współpracy z innymi gminami, Pionki dążą do osiągnięcia samowystarczalności energetycznej, co nie tylko przyniesie korzyści finansowe, ale także przyczyni się do ochrony środowiska. Zanim jednak do tego dojdzie, miasto musi każdego dnia stawiać czoła ciągle rosnącym rachunkom za prąd, gaz czy centralne ogrzewanie. Rachunki same się nie opłacą.

Właśnie m.in. tej, jednej z ważniejszych kwestii, tzn. opłat za energię, dostarczenie gazu czy centralnego ogrzewania do wszystkich instytucji publicznych, jednostek podległych czy mieszkań socjalnych i komunalnych, poświęcona była LXXII nadzwyczajna sesja Rady Miasta Pionki. Burmistrz Pionek Robert Kowalczyk uzasadniając uchwałę dotyczącą zmian w uchwale budżetowej prosił radnych o rozsądne podejście do sprawy i podjęcie uchwały.

– Moja propozycja do państwa, żebyśmy mogli spokojnie zapłacić rachunki i nie martwić się, że wyłączą nam prąd. Bardzo państwa proszę o dokonanie tych przesunięć. mówił podczas sesji burmistrz Robert Kowalczyk

Tradycyjnie, na prośbę burmistrza, negatywnie odpowiedziało część radnych opozycji. Słowną tyradę podczas sesji wygłosił przewodniczący rady miasta Wojciech Maślanek, który zamiast skupić się na rozwiązaniu problemu, zażegnać wraz z innymi radnymi finansowy kryzys budżetu miasta, zrobił sobie z posiedzenia wiec wyborczy, niczym posłowie w trakcie kampanii. Przewodniczący wcielając się w rolę burmistrza, pouczał zebranych jak powinno wyglądać uzasadnienie do projektu uchwały.

– Nie przekonał mnie pan z uzasadnieniem kompletnie projektu uchwały wtedy 4 sierpnia, gdzie rada miasta podjęła mądrą decyzję i odrzuciła ten projekt, a w dniu dzisiejszym szanowni państwo, to jest moja tylko i wyłącznie ocena, jest to porażka.  – mówił przewodniczy Maślanek

Podczas transmisji na żywo mogliśmy usłyszeć o złym zarządzaniu miastem, braku inwestycji w zieloną energię, i kilkuminutowe pouczenie na temat jak powinno wyglądać jego zdaniem prawidłowe uzasadnienie do uchwały. 

Przewodniczący zapomniał jednak wspomnieć ile zostało wykonanych inwestycji podczas trwającej kadencji, które m.in. pozwoliły zmniejszyć obciążenia budżetowe miasta. Jedną z nich było przeprowadzenie gruntownej termomodernizacji budynków komunalnych, takich jak Aleje Lipowe 9 i 13, Leśna 17, które zaowocowało znacznym zmniejszeniem zużycia energii cieplnej oraz ograniczeniem emisji CO2. Radny nie wspomniał również o wprowadzeniu zmian obszarze oświetlenia, które polegały na wymianie tradycyjnych źródeł światła (m.in. lampy sodowe) na ekologiczne i energooszczędne oświetlenie LED. Radny pouczając burmistrza, kompletnie zapomniał wspomnieć o nieco bardziej odważnych posunięciach jakie poczyniło miasto podpisując porozumienia z sąsiednimi gminami, Pionkami czy Jastrzębią, w celu stworzenia klastra energii – Klastra Energii Puszczy Kozienickiej. To strategiczne partnerstwo ma na celu dążenie do samowystarczalności energetycznej w ciągu kilku najbliższych lat. Partnerzy skupiają się na poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań w zakresie produkcji i wykorzystania energii odnawialnej.

W tym miejscu warto wspomnieć (tego nie usłyszą radni oraz mieszkańcy z ust przewodniczącego Maślanka), że miasto Pionki znajduje się już na drugim etapie realizacji tego ambitnego projektu. W ramach klastra planowane są różnorodne działania, m.in. termomodernizacja budynków użyteczności publicznej wraz z instalacją paneli fotowoltaicznych o mocy do 50 kW. W ten sposób planowane jest objęcie takich obiektów jak szkoły, przedszkola, hale sportowe czy baseny. Dodatkowo, budowa instalacji fotowoltaicznych na dachach kolejnych budynków użyteczności publicznej, takich jak szkoły nr 2 i 5, przedszkola, czy urzędy, co umożliwi jeszcze większą produkcję energii odnawialnej. Istotnym elementem planów jest również budowa magazynów energii elektrycznej, które będą służyły do zasilenia budynków użyteczności publicznej. To kluczowy krok w kierunku gromadzenia i wykorzystania energii w sposób efektywny, umożliwiający korzystanie z niej wtedy, gdy jest najbardziej potrzebna.

Niemniej jednak, o ambitnych planach miasta wymagają odpowiedniego wsparcia finansowego, radny Maślanek nie wspomniał. Nie wspomniał również, że miasto oczekuje na środki z Krajowego Planu Odbudowy, które stanowią kluczowy element budżetu projektów.

Po zakończonym „wyborczym przemówieniu” radnego Wojciecha Maślanka przyszedł czas na głosowanie. Za przyjęciem projektu uchwały umożliwiającej m.in. przesunięcia środków budżetowych na opłacenie rachunków m.in. za energię elektryczną głosowało czterech radnych: Belowski Zbigniew, Jaroszek Dawid, Szałabaj Włodzimierz, Wąsik Grzegorz. Głos przeciw oddał: Abramowicz Paweł, Grzywacz Wioletta, Maślanek Wojciech, Wierzycka Anna. Od głosu wstrzymał się radny Paweł Kobylas oraz Krzysztof Bińkowski.

 

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content