24.5 C
Pionki
niedziela, 26 maja, 2024
spot_img

Czy rząd PiS polubi Miasto Pionki?

Popularne

spot_img

Brak miliardów złotych z Krajowego Planu Odbudowy dla wielu miast i gmin oznacza wstrzymanie inwestycji, remontów a co za tym idzie rozwoju i poprawy jakości życia mieszkańców. Gotowe projekty czekają na realizację, lecz na ich rozpoczęcie potrzebne są pieniądze – te unijne. Rząd rozdziela środki w ramach „Polskiego Ładu”, które miały trafić do wszystkich gmin, by zaspokoić potrzeby inwestycyjne ich mieszkańców. Dziś sprawdzamy ile środków trafiło do Pionek w ostatnich latach.

Zgodnie z założeniami, rządowy plan rozwoju „Polski Ład” w ciągu kilku lat miał pomóc samorządom wyjść z kryzysu wywołanego pandemią COVID-19 i zrobić epokowy skok cywilizacyjny. Samorządy liczyły na finansowy zastrzyk gotówki, dzięki której będzie możliwa realizacja ważnych, często strategicznych inwestycji. Nie inaczej było i jest w naszym mieście, którego władze za cel postawiły sobie realizację ważnych dla mieszkańców, ale i przedsiębiorców przedsięwzięć.

W środkach masowego przekazu nasz Rząd stale zapewnia, że wystarczą nam środki polskie (Polski Ład). Te mają wystarczyć na realizację wszystkich ważnych zadań w gminach. Sprawdziliśmy więc o jakie środki rządowe aplikowało nasze miasto, i które wpłynęły do Pionek w ramach zgłoszonych zadań.

Z przedstawionej powyżej tabeli wprost widać, że bardzo duża cześć projektów zgłoszonych przez miasto nie znalazła uznania w oczach rządzących. W 2020 roku z Rządowego Fundusz Inwestycji Lokalnych Pionki nie otrzymały ani złotówki, podobnie było w 2022 roku, gdy ramach tzw. Polskiego Ładu samorząd nie otrzymał wsparcia dla tak strategicznych zadań inwestycyjnych jak Modernizacja Systemu Ciepłowniczego w Pionkach na niebagatelną kwotę 33 999 912 zł. Podobnie było z projektem dotyczącym budowy dróg wewnętrznych na terenie po byłych Zakładach Tworzyw Sztucznych Pronit S.A. w Pionkach na kwotę blisko 15 milionów. Obie te strategiczne inwestycje zapewniłyby bezpieczeństwo energetyczne dla mieszkańców i długoletni rozwój miasta.

Pomimo negatywnej oceny rządzących władze miasta nie ustawały w staraniach, ponownie składało projekty, dla których część z nich doczekało się dofinansowania w ramach kolejnych naborów. Tak było w przypadku Modernizacji ul. Aleje Lipowe, remontu Basenu Miejskiego czy odwodnienia osiedla mieszkaniowego przy ul Zakładowej.

Wysokość otrzymanych środków to jednak kropla w morzu potrzeb pionkowskiego samorządu, który jak łatwo można zauważyć w przedstawionym zestawieniu, są zdecydowanie większe i opiewają na dziesiątki milionów złotych.   

W roku bieżącym Miasto Pionki złożyło kilka bardzo ważnych projektów, które oczekują obecnie na dofinansowania w ramach dostępnych środków rządowych. Czy tym razem Rząd uzna za ważne przedstawione zadania inwestycyjne? Poinformujemy wkrótce.

Łączna kwota dotychczas złożonych wniosków  129 779 181,46

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content