20.8 C
Pionki
sobota, 13 kwietnia, 2024

Zła wiadomość dla mieszkańców Januszna. Wójt wycofuje się ze współfinansowania modernizacji ulicy dr Marii Garszwo

Popularne

Łącznie zmodernizowany miał zostać około 2-kilometrowy odcinek drogi. Zakres prac obejmować miał m.in. poszerzenie jezdni oraz wykonanie nakładki asfaltowej na całej szerokości wraz z wykonaniem poboczy. Na realizację tej inwestycji wspólnie złożyć się miała Gmina Miasto Pionki oraz Gmina Pionki. Dodatkowo inwestycja otrzymała dofinansowanie od sejmiku województwa mazowieckiego. Niestety, wszystko wskazuje na to, że do tego nie dojdzie bo… Gmina Pionki wycofała się ze współfinansowania inwestycji.

Mieszkańcy wsi Januszno oraz Krasna Dąbrowa wiele lat prosili, zabiegali o remont drogi łączącej miasto Pionki i gminę Pionki. Dodatkowo, poprawienie stanu nawierzchni miało również umożliwić sprawniejsze dotarcie do miejskiej oczyszczalni ścieków. Miała to być wspólna inwestycja sąsiadujących samorządów. Tak się jednak nie stanie. Wójt gminy Pionki Mirosław Ziółek poinformował burmistrza miasta Pionki o rezygnacji z realizacji wspólnego zadania.

Przypomnijmy

Odcinek wskazany do modernizacji prowadzi do granicy miasta oraz gminy Pionki i został podzielony na dwa etapy. Pierwszy miał objąć  remont drogi za ostatni – trzeci zjazd do oczyszczalni ścieków. Tam planowo miałaby zostać położona nowa jezdnia oraz pobocza.

Drugi etap miał obejmować przebudowę drogi od trzeciego zjazdu prowadzącego do oczyszczalni, aż do granicy Pionek z gminą Pionki. W ramach prac planowano poszerzenie jezdni oraz wykonanie nakładki asfaltowej na całej szerokości wraz z wykonaniem poboczy. Łącznie, zmodernizowany ma zostać około 2-kilometrowy odcinek drogi. 

Wspólne finansowanie

Po podjęciu decyzji o wspólnym finansowaniu realizacji tak ważnej inwestycji dla obu samorządów oszacowano jej koszta. W 2020 roku modernizacja drogi miała wynieść 700 tys. złotych i obie gminy miały je finansować 50/50. W trakcie opracowywania dokumentacji okazało się, że część węższa część drogi tj. od oczyszczalni ścieków do granicy z gminą musi zostać poszerzona. Procedury z tym związane, uzgodnienia z Nadleśnictwem przesunęły realizację inwestycji z roku 2021 na rok 2022. Miasto Pionki ogłosiło więc przetarg na to zadanie w systemie „Zaprojektuj i wybuduj”. W tym czasie miasto pozyskało dodatkowe wsparcie finansowe od Marszałka Województwa Mazowieckiego w kwocie 400 tysięcy złotych. .

Umowę na dofinansowanie modernizacji ulicy dr Marii Garszwo w Pionkach zawartą między wicemarszałkiem województwa mazowieckiego Rafałem Rajkowskim, a burmistrzem miasta Pionki Robertem Kowalczykiem podpisano 20 maja 2022.

Podczas pierwszego przetargu nie wpłynęła żadna oferta, miasto zdecydowało się ogłosić kolejny. Najniższa oferta opiewała na kwotę 1,8 miliona złotych. Galopujące ceny materiałów budowlanych, wysoka inflacja, postawiła więc pionkowskie samorządy przed trudną decyzją, by wykonać inwestycję, każdy z samorządów musi dołożyć nie 350 tysięcy jak zakładano, a dwa razy tyle. Informację o złożonej ofercie na piśmie otrzymał wójt Mirosław Ziółek.

Wójt rezygnuje z inwestycji

Od samego początku wiadomo było, że realizacja pierwszej części inwestycji nie będzie wymagała nowego projektu. Wartość tego zadania oszacowana została na kwotę 1,1 miliona złotych, który na dzień dzisiejszy w zupełności został zabezpieczony przez oba samorządy wraz ze wsparciem finansowym od samorządu województwa. Niestety, wójt gminy Pionki Mirosław Ziółek w dniu dzisiejszym poinformował burmistrza Pionek Roberta Kowalczyka, że nie udzieli pomocy finansowej na realizację tej inwestycji, bo jak twierdzi – Brak jest jakichkolwiek informacji, kiedy i na jakich zasadach będzie modernizowana pozostała część nawierzchni.

– Ogromna szkoda, że gmina nie chce współfinansować realizacji pierwszej części ulicy. Decyzja ta opóźni modernizację drogi ważnej zarówno dla mieszkańców miasta, ale przede wszystkim gminy, bo to również jedyne połączenie komunikacyjne Pionek z sąsiadującymi miejscowościami: Januszno i Krasna Dąbrowa. Jest ważnym elementem systemu komunikacyjnego regionu – skomentował decyzję wójta Mirosława Ziółka burmistrz Robert Kowalczyk.

Warto dodać, że kwota jaką przeznaczyła Gmina Pinki w wysokości 350.000 zł, to zaledwie ok 20% kosztów budowy całej drogi (1.800.000zł). Droga, która miała służyć głównie mieszkańcom gminy a nie miasta Pionki, prawdopodobnie bez zmiany decyzji władz gminy nie zostanie wykonana. Wójt Ziółek podejmując taką a nie inną decyzję, być może zaprzepaścił szansę na poprawę komfortu podróży swoim mieszkańcom.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content