15.5 C
Pionki
czwartek, 28 marca, 2024

[ZDJĘCIA] Wystawy i wydarzenia kinowe w Elektrowni. Ciekawa końcówka roku

Popularne

spot_img

To już ostatni moment, żeby obejrzeć wystawę prac Piotra Lutyńskiego, artysty zajmującego  się rzeźbą, malarstwem, wykonującego obiekty, instalacje, performance, koncerty muzyki eksperymentalnej, pokazy multimedialne.

Sztuka jest dla artysty materializacją wibracji światła, środkiem do odkrywania innych wymiarów rzeczywistości. Słowa klucze prezentowanej w Elektrowni wystawy to wielowymiarowość, materialność, niematerialność.

Od końca lat 90. zwierzęta na dobre stały się współtwórcami działań i prac Lutyńskiego. Artysta wierzy, że żywe zwierzęta pomagają otworzyć się widzom na pokazywane obiekty, przekazując im swoją naturalność. Lutyński zawsze wybiera do „współpracy” takie zwierzęta, które nie zaznały swobody, pochodzą z hodowli i pobyt w sztucznie stworzonym, „artystycznym środowisku” nie jest dla nich dyskomfortem. 

Ekspozycję można oglądać do końca grudnia.

Drugą bardzo ciekawą wystawą są prace Wojciecha Stana, historyka sztuki, fotografika i filmowca, urodzonego w Radomiu w 1934 roku.

Wystawa w Elektrowni, prezentuje kilka „mocnych”, wyrazistych obszarów twórczości Jubilata z różnych lat.

Bardzo dużo jest prac pełnych reporterskiej pasji, są to prace czarno-białe z lat 60., 70. i 80. minionego wieku, związane między innymi z pracą Wojciecha Stana w Centralnej Agencji Fotograficznej (1972–1991), która w poprzedniej epoce była państwowym podmiotem mającym wyłączność na udostępnianie serwisu foto dla prasy.

Sporo miejsca zajęły również fotografie Radomia, w tym dla tych obrazujących gigantyczne modernizacje sieci wodociągowej, czy odbudowę miejskiej elektrowni na potrzeby świątyni sztuki. Jako nowy obszar poszukiwań z ostatnich dziesięcioleci aktywności fotografika, zaistniał monastycyzm, w którym obiektyw dyskretnie towarzyszył modlitwie i wnętrzom klasztorów różnych wyznań.

Ekspozycja czynna do końca stycznia.

Z kolei na tarasie Elektrowni można podziwiać prace polskiej rzeźbiarki Marioli Wawrzusiak Borcz.

„Granica” to instalacja artystyczna, za pomocą której artystka nawiązuje do aktualnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Instalacja dostępna do końca lutego

Sympatyków kina Elektrowni zapraszamy na świetny film w reżyserii Woody Allena pt. „Hiszpański romans”. Mort i Sue to amerykańskie małżeństwo, które przybywa na festiwal filmowy w San Sebastian w Hiszpanii. On jest byłym wykładowcą filmoznawstwa, a ona specjalistką od reklamy pracującą dla młodego i obiecującego reżysera Philippe. Mort szybko zauważa, że Sue jest zafascynowana swoim podopiecznym oraz że to zainteresowanie wykracza poza czysto zawodowe ramy. W ich małżeńskiej relacji pojawia się kryzys.

Z kolei najmłodszych zapraszamy na film familijny pt. „Jak ocalić smoka”. Jest to laureat Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci.

Gwiazdka, spokojne miasteczko i… smok? Mortimer próbuje zdobyć popularność w Internecie, a żyjąca w drodze Sara ukrywa się w obcym miejscu. Czy przypadkowe spotkanie niefortunnej pary pomoże zagubionemu smokowi powrócić do domu? 

Bohaterowie razem odkryją, że przyjaźń, poświęcenie i odwaga zacierają dzielące różnice oraz łączą tylko pozornie odległe światy.

Film dostępny od niedzieli 2 stycznia.

31 grudnia oraz 1 stycznia kino nieczynne

Informacje pod nr tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60, a także na stronie internetowej www.mcswelektrownia.pl

 

 

 

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content