8.7 C
Pionki
piątek, 29 marca, 2024

[ZDJĘCIA] W Pionkach już po raz ósmy pobiegli Tropem Wilczym. Udział wzięło ponad 130 osób

Popularne

spot_img

Pionki już po raz ósmy dołączyły do grona miast organizujących Bieg Tropem Wilczym, który jest formą uczczenia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym roku aktywny udział w wydarzeniu wzięło ponad 130 uczestników. Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych. Zapraszamy do obejrzenia naszej obszernej galerii foto z tego wydarzenia!

Bieg Tropem Wilczym odbył się po raz 10 (w Pionkach po raz 8). Organizatorem tegorocznej edycji biegu w naszym mieście było Miasto Pionki i Pionkowski Ośrodek Rekreacji i Sportu, a współorganizatorami Stowarzyszenie Motocyklowe Pionki, IPN i ZHR.  6 marca 2022 roku Pionki pobiegły historycznymi trasami. Bieg główny odbył się na dystansie 1963 kilometrów (dystans upamiętniający rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka ps. Lalek.). Poza biegiem głównym mieszkańcy naszego miasta i przybyli goście mieli okazję współzawodniczyć na dystansie 6 kilometrów. Udział w wydarzeniu wzięli także motocykliści ze Stowarzyszenia Motocyklowe Pionki, którzy jak co roku oddali cześć Żołnierzom Wyklętym oraz razem z OSP Pionki i lokalną policją dbali o właściwą organizację trasy podczas biegu. W tym roku podczas biegu pojawił się także wątek solidarności z Ukrainą.

Uroczystego otwarcia biegu dokonali (od lewej) Kamil Marszałek (POSiR), wiceburmistrz Kamila Kaczorowska, proboszcz w parafii pw. św. Barbary w Pionkach ks. Robert Kowalski oraz dyrektor POSiR Andrzej Iwanowski.

Start i meta biegu usytuowane były tradycyjnie obok Miejskiej Hali Sportowej w Pionkach przy ulicy Sosnowej 3. W miejscu tym usytuowane było także biuro zawodów, które ruszyło już o godzinie 11. W biegu wzięło udział ponad 130 osób. Organizatorzy w każdym biegu nagradzali dziesiątkę najszybszych mężczyzn i kobiet.

Historia biegu:

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter survivalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

Wyniki

Po zakończeniu biegu nagrodzono najszybszych, zachowując podział na dwa biegi oraz płeć. Dekoracji zwycięzców dokonali dyrektor POSiR Andrzej Iwanowski oraz wiceburmistrz Kamila Kaczorowska.

Bieg główny (1963 m)

Kobiety:

  1. Iwona Maj 2. Martyna Kowalczyk 3. Anna Molenda

Mężczyźni:

  1. Bartosz Łodygowski 2. Mikołaj Glita 3. Jakub Cybulski

Bieg towarzyszący (6000 m)

Kobiety:

  1. Iwona Maj 2. Martyna Kowalczyk 3. Anna Molenda 4. Katarzyna Górnicka 5. Katarzyna Jędzińska

Mężczyźni:

  1. Mikołaj Glita 2. Waldemar Nędzi 3. Krzysztof Kaczkowski 4. Bartosz Łodygowski 5. Sebastian Czerwiński 6. Krystian Bator

Zapraszamy do obejrzenia naszej obszernej galerii foto z tego wydarzenia!

 

 

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content