4,9 C
Pionki
poniedziałek, 27 marca, 2023
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

[ZDJĘCIA] To już tradycja. Szkoła Specjalna w Pionkach dołączyła do światowej akcji poszerzania świadomości na temat autyzmu

Popularne

Dla Szkół Specjalnych działających w Zespole Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach kwiecień to szczególny czas. Wtedy właśnie obchodzony jest Światowy Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu.

Czym jest autyzm?

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju. Jego charakterystycznymi cechami są: trudności w kontaktach z innymi ludźmi, problemy z komunikacją oraz obecność powtarzalnych, stereotypowych zachowań (np. obserwowanie poruszających się przedmiotów). Obraz tych zaburzeń u każdego jest inny – nie ma dwóch takich samych osób ze spektrum autyzmu.

Długoletnia tradycja

Do Szkół Specjalnych uczęszczają dzieci z wieloma niepełnosprawnościami. Znaczna ich część to osoby ze spektrum autyzmu. – Wiemy, jak trudno jest im i ich rodzinom funkcjonować w społeczeństwie. Bardzo często spotykają się z niezrozumieniem i brakiem akceptacji. To właśnie dlatego w kwietniu misją szkoły, już od początku jej istnienia, jest dołączanie do światowej akcji poszerzania świadomości na temat autyzmu – mówi Marta Szymaszek ze Szkoły Specjalnej w Pionkach.

Idąc ulicą Parkową, wzdłuż ogrodzenia Szkół Specjalnych od strony Technikum “Zielonego”, nie sposób nie zauważyć niebieskich balonów oraz haseł związanych z autyzmem, które witają każdego przechodnia. – Wiosenna dekoracja szkolnych okien została w tym miesiącu wzbogacona o niebieskie litery “A”, a nad wejściem do placówki widnieje transparent nawołujący do “zaświecenia się na niebiesko” – dołączenia do kwietniowej akcji. Również sale lekcyjne i korytarze, ozdobione niebieskimi kwiatami oraz motylami, przypominają naszym uczniom ze spektrum autyzmu, że jesteśmy z nimi i dla nich – dodaje Marta Szymaszek.

Niebieski Przemarsz

4 kwietnia Pionki zaświeciły na niebiesko. Celem Niebieskiego Przemarszu, w którym wzięli udział uczniowie i pracownicy Szkół Specjalnych, a także wolontariusze z technikum “Zielonego”, było poszerzenie świadomości mieszkańców na temat autyzmu. Tego dnia uczniowie odwiedzili Urząd Miasta, gdzie zostali mile przywitani przez wiceburmistrz, Kamilę Kaczorowską, oraz udali się na Plac Konstytucji. Dzieci rozdawały przechodniom ulotki i niebieskie ciasteczka. – Pochód uczniów wzbudził zainteresowanie wśród mieszkańców miasta. Nic w tym dziwnego – towarzyszyły mu dźwięki instrumentów, niebieskie balony, transparenty oraz przyjazne uśmiechy uczestniczących w nim dzieci. Swoją obecność zaznaczyli także uczniowie niemówiący, witając się z innymi za pomocą tabletu z specjalistycznym programem do komunikacji CoughDrop oraz symboli PSC – powiedziała Marta Szymaszek.

Mała szkoła – wielkie możliwości

– Mimo niewielkich sal lekcyjnych i ciasnych korytarzy, w naszej szkole jest miejsce dla wielkich umysłów.  Nasi podopieczni ze spektrum autyzmu posiadają talenty, których niejeden z nas mógłby im pozazdrościć. W tym miejscu nie można nie wspomnieć o Paulinie, która na pianinie potrafi zagrać każdą melodię i sama komponuje muzykę. Z kolei Gabryś, jej młodszy kolega, samodzielnie tworzy rebusy i krzyżówki. Zapraszamy do śledzenia szkolnego FB. W tym miesiącu będą ukazywać się wywiady z uczniami ze spektrum autyzmu, zatytułowane “Autyzm i ja”. To doskonała okazja, by lepiej poznać i zrozumieć naszych podopiecznych – opowiada Marta Szymaszek ze Szkoły Specjalnej działającej w Zespole Szkół im. Jędrzeja Śniadeckiego w Pionkach.

Czytaj więcej

- Reklama -
spot_img

Ostatnio dodane

Skip to content