12.3 C
Pionki
czwartek, 25 kwietnia, 2024

[ZDJĘCIA] Szachiści rywalizowali o Puchar Burmistrza Miasta Pionki

Popularne

Wielu szachistów z Pionek i nie tylko wzięło udział w rywalizacji o Puchar Burmistrza Miasta Pionki w szachach błyskawicznych. Organizatorem turnieju był Pionkowski Ośrodek Rekreacji i Sportu.

Zawody w szachach błyskawicznych rozegrane zostały już w sobotę, 27 listopada. Szachiści rozpoczęli swoje zmagania już od godziny 9.30 w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach, przy ulicy Zakładowej. W wydarzeniu wzięło udział 24 zawodników z 2 federacji. 18 z nich posiadało ranking FIDE. Sędzią był Jacek Sieczkowski. W turnieju wystartowali wyłącznie sami mężczyźni. Podczas I Turnieju o Puchar Burmistrza Miasta Pionki zawodnicy w różnym wieku walczyli o nagrody pieniężne i rzeczowe.

W turnieju szachów błyskawicznych (tzw. blitz), który odbył się w sobotę, uczestnicy rywalizowali  na dystansie 11 rund. Tempo gry wynosi 3 minuty + 2 sekundy za posunięcie dla zawodnika na całą partię. W tym czasie zawodnicy mogą wykonać nawet kilkadziesiąt ruchów. To jedna z najszybszych odmian szachów. W sumie jedna runda trwa około 10 minut, ale króla można zamatować nawet w 3-4 sekundy.

Ostatecznie Puchar Burmistrza Miasta Pionki trafił w ręce Piotra Mickiewicza, zawodnika klubu UKS TSz Zieloni Zielonka. Drugie miejsce wywalczył Igor Kowalski z KS Laura Chylice. Stawkę na podium uzupełnił zawodnik z Ukrainy Ignat Bogdanov.

Atrakcyjne nagrody finansowe i rzeczowe otrzymali zawodnicy, którzy uplasowali się na miejscach 1-10. Wyróżniony został także: Najlepszy Junior (Bartosz Paniec) oraz Najlepszy Zawodnik z Pionek (Tomasz Stopka). Rozlosowana została także nagroda specjalna Burmistrza Miasta Pionki. Nagrody dla najlepszych wręczyli: Burmistrz Miasta Pionki Robert Kowalczyk, radni: Włodzimierz Szałabaj i Krzysztof Bińkowski, członek zarządu PWKC Michał Golbert oraz przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych – Bogdan Tosza.

Wielu szachistów niemających większych szans w partiach dłuższych gra bardzo dobrze w blitza, rywalizując z przeciwnikami z o wiele lepszym rankingiem. W tym systemie bardzo ważna jest umiejętność zapamiętywania sytuacji i grania z pamięci – istotne jest tzw. granie od ręki, czyli przesuwanie figur bez analizy sytuacji w bezpieczne miejsce. Ruch wykonywany przez zawodnika może być w istocie beznadziejny (np. położona bierka może zostać związana z królem), ale ze względu na czas drugi zawodnik najczęściej koncentruje się na zagraniu, które zaplanował na czasie przeciwnika i istnieje bardzo małe ryzyko, że nieoczywisty błąd zostanie wykorzystany.

W końcówkach, gdy zostaje po kilkanaście sekund, zawodnik mający przewagę najczęściej koncentruje się na jak najszybszym zamatowaniu, a gracz ze stratą stara się unikać mata (jednocześnie nie próbując odrobić strat, gdyż gra ofensywa pochłania relatywnie więcej czasu niż obrona przed matem). W blitzu stosowane są taktyki niemające racji bytu w normalnym szachach – polegają one na zaskoczeniu przeciwnika oryginalnym debiutem (który w istocie może mieć sporo wad, jednak bardzo trudnych do zauważenia przy tym tempie gry) lub stosowaniem wielu ofiar, które zmuszają przeciwnika do chwili namysłu. Bardzo częstym elementem gry są celowe podstawienia figur pod bicie (jeżeli przeciwnik nie zauważy, podstawiona figura może wyrządzić mu wiele szkód).

I Turniej o Puchar Burmistrza Miasta Pionki w Szachach Błyskawicznych odbył się dzięki współpracy: burmistrza Miasta Pionki, Pionkowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Miejskiego Ośrodka Kultury, Przedsiębiorstwa Wodno-Kanalizacyjno-Ciepłowniczego oraz Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content