9.5 C
Pionki
wtorek, 16 kwietnia, 2024

[ZDJĘCIA] Starosta radomski: jestem szczęśliwy, że Liceum Ogólnokształcące w Pionkach dostaje drugie życie. Za nami otwarcie wirtualnej strzelnicy

Popularne

W poniedziałek, 28 lutego odbyło się oficjalne otwarcie wirtualnej strzelnicy w Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Dąbrowskiej w Pionkach.

Powiat radomski na budowę wirtualnej strzelnicy otrzymał blisko 150 tysięcy złotych dofinansowania z Ministerstwa Obrony Narodowej (całość kosztowała około 230 tysięcy złotych). Adaptacja pomieszczeń szkoły rozpoczęła się w zeszłoroczne wakacje. System, oparty na rzeczywistości VR, umożliwia strzelanie minimum czterem osobom jednocześnie. Szkolący się, mają zapewnione bezprzewodowe, laserowe symulatory (repliki) broni: czterech karabinków i czterech pistoletów, z funkcją wyzwalania strzału i realistyczną obsługą manualną danej repliki. Chodzi tutaj o działanie mechanizmów broni, imitację odgłosu strzału czy zjawisko odrzutu.

Podczas uroczystego i wystrzałowego otwarcia strzelnicy obecni byli między innymi starosta radomski Waldemar Trelka, zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Narodowego Paweł Dycht, który reprezentował wiceministra Obrony Narodowej, wicewojewoda Artur Standowicz, posłowie Andrzej Kosztowniak, Marek Suski, Agnieszka Górska, Anna Kwiecień, radny powiatu radomskiego Zbigniew Dziubasik, a także społeczność szkolna, w tym nauczyciele oraz uczniowie.

Przybyłych gości w zastępstwie dyrektora Rafała Kąckiego przywitała Anna Grabowska. – Wirtualna strzelnica składa się między innymi z systemu szkolno-treningowego „pojedynek”, który został skonstruowany w oparciu o wytyczne Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej – mówiła Anna Grabowska z Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Dąbrowskiej w Pionkach.

Następnie głos zabrał starosta radomski Waldemar Trelka. – Trzeba podkreślić pewną kwestię. Nad tą szkołą jeszcze rok temu wisiało widmo wygaszenia. Dzięki dynamicznej pracy zarządu powiatu radomskiego, a także dyrektora szkoły i całego grona pedagogicznego w tej chwili otwieramy wirtualną strzelnicę oraz budujemy salę gimnastyczną za ponad pięć milionów złotych. Jestem szczęśliwy z tego powodu, że liceum ogólnokształcące dostaje drugie życie. Mamy duże plany na rozwój tej szkoły. Wszystkie efekty, które zostaną uzyskane na strzelnicy będą takie jak na prawdziwym strzelaniu, aczkolwiek kule latać nie będą, bo to jest atut tej właśnie bezpiecznej strzelnicy, która ma broń krotką i długą – mówił starosta.

– Jestem szczęśliwy z tego powodu, że liceum ogólnokształcące dostaje drugie życie – podkreślał starosta radomski Waldemar Trelka.

Funkcję kierownika i instruktora na wirtualnej strzelnicy w pionkowskim liceum pełni Kamil Cichoń, były żołnierz GROM. – O ile jeszcze tydzień temu musiałem w swojej wyobraźni szukać słów, uzasadnień do tego co tutaj będziemy robili, to myślę, że dzisiejsza sytuacja pokazuje jasno, że czasy są nieprzewidywalne i zawsze jakiś potencjał obronny musimy mieć. Jestem też miło zaskoczony, bo przychodząc tutaj miałem średnie zdanie o dzisiejszej młodzieży, która narażona jest na wiele czynników, które mogą powodować, że chcą robić coś innego, niż strzelać, ale przez te dni, gdy już zaczęliśmy realnie z młodzieżą strzelać jest bardzo dużo osób, które interesują się tym i to świadczy o tym, że my, starsi, bardziej doświadczeni jesteśmy odpowiedzialni za to, gdzie ich pokierujemy. Gdzie ta chęć i zainteresowanie strzelectwem zostanie skierowana i czy w tym młodym wieku zaszczepimy ich takimi właśnie sportami pro obronnymi – mówił Kamil Cichoń.

Podczas otwarcia wirtualnej strzelnicy był także poseł Marek Suski. – Otwarcie strzelnicy składa się z sytuacją, którą mamy za naszą wschodnią granicą. Tam rzeczywiście wszyscy Ukraińcy chwytają za broń, ale też ochotnicy nawet bez przeszkolenia idą bronić swojej ojczyzny. To pokazuje, żeby mieć bezpieczeństwo trzeba zawsze być gotowym do wojny. Pan instruktor mówił, że młodzież chce uczyć się, chce uczestniczyć w wielkim przedsięwzięciu, którym jest podnoszenie naszej obronności. Jesteśmy w miejscu szczególnym. Pionki są miastem utworzonym w celu zwiększenia naszej obronności. To cieszy, że ta tradycja jest. Strzelnica mimo, że jest wirtualna to uczy nawyków i zapoznania się z bronią oraz technik strzelania, celowania i oddechu oraz wszystkich elementów, które później łatwiej szkolić na tradycyjnej strzelnicy – mówił poseł Marek Suski.

Na zakończenie części oficjalnej uroczystego otwarcia wirtualnej strzelnicy głos zabrał zastępca dyrektora Departamentu Edukacji, Kultury i Dziedzictwa Narodowego Paweł Dycht, który między innymi odczytał list od wiceministra Obrony Narodowej Wojciecha Skurkiewicza.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content