7.9 C
Pionki
środa, 24 kwietnia, 2024

[ZDJĘCIA] Salwa honorowa, wiązanki i msza polowa. Pionki pamiętały o 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej

Popularne

W 83. rocznicę napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę duchowni, władze lokalne z burmistrzem Robertem Kowalczykiem na czele, radni, przedstawiciele ugrupowań politycznych, organizacji pozarządowych, żołnierze, służby mundurowe, kombatanci, harcerze, młodzież, przedstawiciele jednostek organizacyjnych, w tym szkół oraz mieszkańcy miasta modlili się w intencji Ojczyzny oraz poległych w jej obronie.

Dziś mija 83. rocznica wybuchu II wojny światowej. 1 września 1939 roku dokładnie o godz. 4.47 niemiecki pancernik szkolny Schleswig-Holstein ostrzelał polską składnicę wojskową na Westerplatte, znajdującą się na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Wcześniej Niemcy zbombardowali Tczew i Wieluń.

O godzinie 17:00 na cmentarzu parafialnym w Pionkach, przedstawiciele delegacji wspólnie oddali hołd i uczcili pamięć Polaków poległych i pomordowanych w czasie wojny. Symboliczne znicze i kwiaty zostały złożone  na cmentarzu parafialnym, a dokładnie na „Górce Zasłużonych”, w miejscu, w którym pochowani są harcerze i partyzanci polegli podczas II Wojny Światowej.

Burmistrz Pionek Robert Kowalczyk przypomniał zebranym, że dokładnie 83 lata temu, nasi dziadkowie, pradziadkowie, 1 września również chcieli z uśmiechem na twarzy rozpocząć nowy rok szkolny. Zamiast tego, przyszła wojna i obrona ojczyzny, domu.

– 1 września to dzień szczególny. Dzień, w którym dziś rano w pionkowskich szkołach rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Widać na twarzach uśmiechy, zadowolenie, nareszcie wracam do szkoły. I tak miało być 83 lata temu, podobnie. Rodzice, nauczyciele, młodzież dzieci, czekały  z utęsknieniem na ten dzień, kiedy będą mogły rozpocząć swój rok szkolny. Niestety obudziły nas wybuchy, obudziły nas samoloty nazistowskie, obudził nas świst kul. Musieliśmy sprostać nowemu zadaniu, już nie trzeba było się uczyć, kształcić, wychowywać, tylko trzeba było bronić wolności. Wypełniliśmy ten obowiązek, między innymi i my, w naszym mieście Pionki, musimy pamiętać, że również my staliśmy na tej pierwszej rubieży, bo to my byliśmy miastem, które miało zasilać nasza armię. – mówił burmistrz Pionek Robert Kowalczyk

Tegoroczne uroczystości odbyły się w asyście Kompanii Honorowej Wojska Polskiego z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu

1 września rozporządzeniem prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego wprowadzony zostaje na terenie całej Polski stan wojenny. W II wojnie światowej uczestniczyło ponad 1,7 mld. ludzi z 61 państw. W wyniku konfliktu zginęło około 60 milionów osób, w tym 6 mln obywateli Polski. Wojna ta nie ominęła też Pionek, ponieważ 2 września około godziny 9:30 niemiecki samolot zbombardował miejscowa Fabrykę Prochu, w skutek czego zginęły dwie osoby.

Nabożeństwo odprawili proboszczowie dwóch pionkowskich parafii ksiądz kanonik Robert Kowalski oraz Mariusz Wincewicz

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content