7,4 C
Pionki
sobota, 1 kwietnia, 2023
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

[ZDJĘCIA] Pomagali bezdomnym zwierzętom. Finał akcji „Płynie w nas pozytywna ENERGIA”

Popularne

Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Kozienicach realizowała projekt społeczny „Płynie w nas pozytywna ENERGIA”, który wsparła Enea Wytwarzanie – partner projektu. W piątek, 3 grudnia odbyło się uroczyste zwieńczenie tej akcji.

„Płynie w nas pozytywna ENERGIA” to projekt społeczny, który miał na celu nieść pomoc bezdomnym zwierzętom. Koordynatorkami tego wydarzenia były Edyta Tarczyńska i Renata Kowalska – nauczycielki z I Liceum Ogólnokształcącego w Kozienicach, które wraz z partnerem Eneą Wytwarzanie dopięły szczytny projekt do końca. Podsumowania, wyróżnienia, podziękowania – to wszystko miało miejsce podczas piątkowego finału akcji.

Program skierowany był do placówek oświatowych (szkół, przedszkoli), a także do urzędów i zakładów pracy z terenu powiatu kozienickiego. Cel główny projektu stanowiła zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt przebywających w schroniskach oraz miejscach tymczasowego przebywania bezdomnych zwierząt.

Koordynatorkami tego wydarzenia były Edyta Tarczyńska i Renata Kowalska – nauczycielki z I Liceum Ogólnokształcącego w Kozienicach

Zgodnie ze słowami koordynatorek projektu, dyrekcji szkoły oraz Enei Wytwarzanie zależało im na propagowaniu idei adopcji zwierząt, poprawie warunków bytowych zwierząt w schroniskach/przytuliskach, zwróceniu uwagi na prawidłowe zachowania ludzi wobec zwierząt i uświadomienie istoty odpowiedzialności za nie, integracja instytucji biorących udział w projekcie, a także kształtowanie umiejętności pracy zespołowej. Projekt realizowany był na przełomie listopada i grudnia 2021 roku.

– Naszą rolą jako placówki oświatowej jest pokazywanie dzieciom i młodzieży sposobów pomocy, ale też radości z działań na rzecz zwierząt. Myślę, że tym razem udało nam się to bardzo dobrze – mówiła dyrektor szkoły Ewa Malec.

Łańcuch, który łączy ludzi i pomaga zwierzętom

Placówki oraz instytucje biorące udział w projekcie miały za zadanie wykonać tradycyjny łańcuch choinkowy składający się z połączonych ze sobą kółek. Celem tego działania było zrobienie przez każdą instytucję co najmniej 50-cio metrowego łańcucha, co pozwalało na zakup przez sponsora akcji 50 kg karmy. Na tę chwilę łańcuch liczy ponad 30 kilometrów. Wsparcie otrzymają Pionkowskie towarzystwo opieki nad zwierzętami, schronisko w Mąkosach Starych – Kocham Psisko, Przytulisko ekoPionki, Przytulisko w Kozienicach przy Kozienickiej Gospodarce Komunalnej. W pomoc dla zwierząt włączyło się blisko 30 różnych instytucji, szkół, placówek, oraz służb mundurowych.

– Myślę, że dzieci zaangażowane w projekt odebrały go pozytywnie. Z drugiej strony może on przyczynić się do tego, że opieka i spojrzenie na naszych czworonożnych przyjaciół będzie zupełnie inne. Dziękuję i gratuluję wszystkim zaangażowanym w tą szczytną akcję – mówił starosta kozienicki Krzysztof Wolski.

Dodatkowymi działaniami były dedykowane placówkom oświatowym prelekcje na temat korzyści płynących z adopcji zwierząt oraz odpowiedzialności za ich los. Wspomniane instytucje dostały od organizatorów materiały edukacyjne do wykorzystania na zajęciach. W trakcie piątkowego finału, akcja została podsumowana przez organizatorów i partnera, którym była Enea Wytwarzanie. Łańcuch zostanie przekazany instytucjom mogącym wykorzystać go przy ozdabianiu miejsc w świątecznym klimacie.

Zastępca burmistrza gminy Kozienice Dorota Stępień podkreślała, że gmina wspiera bezdomnie żyjące zwierzęta., angażując w to znaczne środki finansowe.

– Chciałam wam wszystkim serdecznie podziękować. Dzięki takim akcjom wspieracie także naszą działalność i to bardzo duża wartość. Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników projektu. Chciałabym podsumować to w ten sposób, piękna akcja, piękne prace, piękna działalność – mówiła zastępca burmistrza Dorota Stępień.

Ze strony partnera Projektu Enei Wytwarzanie głos zabrał Krzysztof Bomba. – W imieniu pana wiceprezesa zarządu do spraw pracowniczych Marcina Łukasiewicza chcieliśmy podziękować za tak liczny udział w tej szczytnej akcji. Przekażę słowa prezesa, które mówią, że Enea Wytwarzanie zawsze wspierała i będzie wspierać takie akcje – mówił Krzysztof Bomba.

– Ogromne brawa należą się wszystkim uczestnikom tej akcji, organizatorom, pani dyrektor. Bardzo dziękujemy za zaproszenie. Zgodnie ze słowami pana wiceprezesa Marcina Łukasiewicza, Enea Wytwarzanie będzie angażować się w kolejne tak szczytne akcje – mówił Krzysztof Bomba, reprezentujący Eneę Wytwarzanie.

Konkurs plastyczny

„Ja i mój Pupil” to z kolei konkurs, który skierowany był do dzieci z oddziałów „O” przy publicznych przedszkolach/szkołach podstawowych oraz uczniów z I etapu edukacyjnego.

Zadaniem uczestników było wykonanie plakatu w formacie A4 dowolną techniką (grafika, rysunek, malarstwo) przedstawiającego autora ze swoim lub wymarzonym psem/kotem.

[ngg src=”galleries” ids=”12″ display=”basic_thumbnail”] 

 

 

Czytaj więcej

- Reklama -
spot_img

Ostatnio dodane

Skip to content