-2,3 C
Pionki
piątek, 1 grudnia, 2023

[ZDJĘCIA] Pierwsze koty za płoty. Zakończono jeden z etapów remontu dawnego budynku Kasyna Urzędniczego w Pionkach

Popularne

W tym roku na remonty i konserwacje mazowieckich zabytków samorząd Mazowsza przeznaczył ponad 12 mln zł. W gronie wytypowanych obiektów znalazł się dawny budynek Kasyna Urzędniczego w Pionkach, który mieści się przy ulicy Zakładowej. Właśnie zakończył się pierwszy etap jego remontu, na który miasto otrzymało dotację w wysokości 110 tysięcy złotych. Szacowany koszt całej inwestycji renowacji obiektu wynosi blisko pół miliona złotych.

Remont objął prace konserwatorskie na tarasie, w izbie czarnej płyty, poprawiono także elementy elewacji. Miasto Pionki otrzymało na ten cel dotację z urzędu marszałkowskiego w wysokości 110 tysięcy złotych. W ubiegłym roku, w związku z niepokojącym stanem budynku, miasto przygotowało projekt budowlany i na jego podstawie uzyskało pozwolenie na budowę.

W tym roku złożony był wniosek o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków w ramach naboru konkursu ogłoszonego przez Zarząd Województwa Mazowieckiego. Szacowany koszt całej inwestycji to ponad 460 tys. zł. Dzięki dofinansowaniu otrzymanemu od Marszałka Województwa Mazowieckiego możliwe było rozpoczęcie wyżej wspomnianych prac.

Wybudowany w latach 1928-30 budynek od początku swego istnienia stanowił centrum życia kulturalnego regionu. Remont oddanego w 2013 roku, po gruntowej restauracji, budynku dawnego Kasyna Urzędniczego, to jeden z priorytetów władz miasta. Pięknie odnowiony budynek w ciągu kilku lat, na skutek źle wykonanych prac, niszczał z każdym rokiem. Zakończony właśnie etap remontu jest jednym z wielu, które będą następować.

O bolączkach tego obiektu mówiliśmy w materiale, który znaleźć można TUTAJ (wystarczy kliknąć).

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content