-3,8 C
Pionki
piątek, 8 grudnia, 2023

[ZDJĘCIA] Leśnicy wspólnie z uczniami z Augustowa pomagają zwierzętom przetrwać zimę

Popularne

Jak co roku w okresie zimowym Nadleśnictwo Kozienice dokarmia ptaki. Na te cele leśnicy corocznie zaopatrują się w specjalnie produkowaną, uniwersalną karmę dla ptaków, która jest wykładana w terenach leśnych w poszczególnych leśnictwach.

Nadleśnictwo Kozienice stara się także wspomagać szkoły w realizacji takich działań. W środę, 19 stycznia uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Augustowie spotkali się z leśnikami, aby porozmawiać na temat dokarmiania ptaków. – W trakcie spotkania przekazaliśmy karmę dla ptaków, którą uczniowie będą zawieszać regularnie na specjalnie przygotowanych do tego celu karmnikach znajdujących się na terenie szkoły. Przekazaliśmy również dla uczniów ulotkę zawierającą poradnik „Jak mądrze dokarmiać ptaki?”. Uczniowie otrzymali również ulotki z QR kodami do audiobajki „To właśnie las” w ramach kampanii „Dla lasu, dla ludzi” – mówi zastępcza nadleśniczego Nadleśnictwa Kozienice Artur Mazur.

Leśnicy pragną również przypomnieć chętnym do dokarmiania ptaków kilka podstawowych zasad. – Karmniki zakładamy na okres od października do końca marca, zaczynamy dokarmiać ptaki w okresie mrozów i przy pokrywie śnieżnej, na czas odwilży dokarmianie należy przerwać, jeśli zaczniemy dokarmiać ptaki należy to robić regularnie, tak żeby nie brakowało pokarmu, karma podawana ptakom nie może zawierać soli, nie dokarmiamy też chlebem (kwasy zawarte w chlebie oddziałowują negatywnie na układ trawienny ptactwa), nie należy sypać nadmiaru karmy, obok karmnika wskazane jest ustawienie poidełka z wodą, karmniki należy zakładać wysoko, aby uchronić ptaki przed innymi zwierzętami (np. kotami domowymi), należy dbać o higienę karmnika lub miejsca dokarmiania. Życzymy udanych obserwacji ornitologicznych podczas dokarmiania ptaków – dodaje zastępca nadleśniczego Artur Mazur.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content