24.5 C
Pionki
niedziela, 26 maja, 2024
spot_img

[ZDJĘCIA] Koncert, wyjątkowy tort i gratulacje. Grupa Poetycka „Erato” obchodziła swój jubileusz 25 lat działalności

Popularne

spot_img

Promocja najnowszego tomiku, koncert i tort czekały na tych, którzy zdecydowali się spędzić ten wieczór z Kozienickim Domem Kultury. W sobotę, 18 marca, w Centrum Kulturalno-Artystycznym odbył się jubileusz 25-lecia Grupy Poetyckiej „Erato”, która od początku działa w strukturach KDK.

Ćwierćwiecze swojej działalności grupa „Erato” świętowała w sali kameralnej Centrum Kulturalno Artystycznego w Kozienicach. Poetów oraz zaproszonych gości powitała Dyrektorka Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska.

– Witam państwa bardzo serdecznie w sali kameralnej Centrum Kulturalno Artystycznego w Kozienicach na jubileuszu 25.-lecia działalności grupy poetyckiej Erato Kozienickiego Domu Kultury. A skoro to wyjątkowe spotkanie, to i są z nami wyjątkowe osoby. Pozwolą państwo, że rozpocznę od tych najważniejszych. Witam serdecznie wszystkich członków grupy poetyckiej.

Dyrektor w kilku zdaniach przytoczyła wszystkim jak grupa powstała, funkcjonowała i działa do dziś.

– Proszę państwa, korzystając z okazji tak pięknego jubileuszu, wypada powiedzieć kilka słów z kart historii. Przypomnieć jak to wszystko się rozpoczynało, jak to funkcjonowało, jak to działało 25 lat. To jednak szmat czasu. Grupa poetycka w strukturach Kozienickiego Domu Kultury działa od 1998 roku. Wówczas to poeci nasi tutaj z Kozienic postanowili wstąpić do klubu, który utworzony został w Kozienickim Domu Kultury i zrzeszał twórców. I właśnie w 1998 roku poeci postanowili przystąpić do tego klubu – przypomniała dyrektorka KDK. – W tej formule grupa działała przez sześć kolejnych lat. W 2004 roku, z inicjatywy poetów, ze struktur klubu wydzielona została grupa poetycka. Wkrótce przyjęła ona nazwę „Erato” i w tej formie działa do dziś – dodała.

Dyrektor Elwira Kozłowska wspomniała również o zmarłych członkach „Erato”: Alicji Olejarczyk, Teresie Kulbickiej-Sapieji, Lidii Zabiegałowskiej i Teresie Kurzepie.

Następnie głos zabrali opiekunowie naszych poetów – instruktor KDK Halina Koryńska oraz współpracujący z KDK poeta, polonista i wykładowca akademicki dr Adrian Szary, którzy poprowadzili sobotnie spotkanie.

„Erato. Era to nowa”

Po tym wstępie przyszedł czas na prezentacje wierszy z najnowszego tomiku naszej Grupy Poetyckiej, pt. „Erato. Era to nowa”. Czytali je sami autorzy: Iwona Bitner, Halina Markowska Budniak, Agnieszka Cichoń, Jelena Jasek, Maria Komsta, Maciej Witkowski i Adrian Szary. Przed publicznością wystąpiła również Zofia Kucharska. W imieniu nieobecnych twórców „Erato”: Kamila Koksy, Andrzeja Opiłowskiego i Zbigniewa Szumierza, ich utwory przeczytali: Halina Koryńska, Maciej Witkowski i Iwona Bitner.

Po zapoznaniu się z twórczością naszych poetów, dyrektorka KDK, wręczyła im dyplomy z okazji 25-lecia Grupy Poetyckiej „Erato” oraz kwiaty. Następnie Przewodnicząca GP „Erato” Maria Komsta podziękowała wszystkim, z którymi przez ostatnie 25 lat współpracowali poeci z KDK.

Część oficjalną zakończyły przemówienia zaproszonych gości. Jako pierwsza wystąpiła Zastępca Burmistrza Gminy Kozienice ds. Społecznych Dorota Stępień.

– Bardzo się cieszę, że mogę w tym dniu z państwem dzisiaj być. W dniu naszego jubileuszu, dwudziestopięciolecia działalności. Chciałabym wyrazić słowa uznania, wdzięczności za to, że kultywujecie słowo, to słowo i kulturę literacką na terenie naszej gminy. Jest mi niezmiernie miło, że miałam okazję dzisiaj państwa wysłuchać, bo zawsze, jeśli autor przeczyta swój wiersz to ma swoją dodatkową wartość. Bardzo za to dziękuję. – mówiła na zakończenie części oficjalnej, wiceburmistrz Kozienic Dorota Stępień.

Za zaproszenie i możliwość uczestniczenia w tych wyjątkowych jubileuszowych obchodach, podziękował również starosta kozienicki, Krzysztof Wolski oraz wicestarosta Małgorzata Bebelska.

– Serdecznie dziękujemy za zaproszenie na wspaniały jubileusz. Jest nam bardzo miło. Cieszę się, że dzisiaj mogę tutaj koło pani Zofii stać jako starosta, bo wiele razy stałem, nie wiem, czy pani pamięta, jako dyrektor szkoły i było mi niezmiernie miło. Szanowni Państwo, w imieniu Zarządu i Rady Powiatu Kozienickiego, z okazji pięknego 25-lecia funkcjonowania i w działalności grupy „Erato” przekazuje wyrazy Najwyższego uznania i serdeczne gratulacje. Członkowie grupy przez lata organizują wieczory poezji, warsztaty, spotkania literackie, które przyniosły tym samym wśród mieszkańców powiatu kozienickiego miłość do poezji i słowa pisanego. Życzę, aby obchody tego pięknego jubileuszu były inspiracją do kolejnej do dokonań artystycznych. Niech natchnienie i moc twórca nigdy was nie opuszczają, a kolejne lata pracy literackiej przeniosą satysfakcję i spełnienie zamierzonych celów. Życzę także zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym – dodał starosta Krzysztof Wolski

Życzenia, kwiaty oraz drobne upominki przekazali również: dyrektor Muzeum Regionalnego w Kozienicach Maciej Kordas, prezes stowarzyszenia Grupa Literacka „Łuczywo” Adolf Krzemiński, Joanna Jakubik ze stowarzyszenia Autorów Polskich, a także przedstawiciele radomskiej Grupy Literackiej „Tygiel”.

W końcu przyszedł czas na muzyczny akcent. Na scenie sali kameralnej pojawił się duet: Magdalena Howorska i Gniewomir Tomczyk, którzy zagrali koncert pt. „Ballady/Romanse – powrót do korzeni”. Skojarzenie z Adamem Mickiewiczem nie jest przypadkowe, bowiem muzycy za pomocą dźwięków zabrali nas w świat, który nasz wieszcz uwiecznił na kartach swojego zbioru pt. „Ballady i romanse”.

Po tej poetycko-muzycznej uczcie dla duszy, nadszedł czas na coś dla ciała. Uczestnicy wydarzenia zostali zaproszeni do patio, gdzie czekał już jubileuszowy tort. Nie obyło się również bez prezentów. Każdy otrzymał na własność najnowszy tomik „Erato. Era to nowa”.

fot. KDK

Organizatorem wydarzenia była Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Honorowym Burmistrza Gminy Kozienice Piotra Kozłowskiego.

źródło: KDK/Kozienice24

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content