16.5 C
Pionki
czwartek, 23 maja, 2024
spot_img

[ZDJĘCIA] ,,FACE to FACE”. Rzeźba autorstwa Onelio Vignando oficjalnie przekazana Miastu Pionki

Popularne

spot_img

Ważąca blisko 1,5 tony, umiejscowiona w centrum miasta. Ponad 6 miesięcy temu wypełniła przestrzeń miejską w Pionkach. Dziś odbyło się oficjalne odsłonięcie rzeźby zatytułowanej ,,FACE to FACE” autorstwa francuskiego artysty Onelio Vignando.

Rzeźba została podarowana Miastu Pionki przez Clea Vignando, wdowy po artyście Onelio Vignando, dzięki poparciu przez Andrea Lomanzo ,,Circle,,. Choć prace montażowe zakończyły się w listopadzie 2022 roku, dopiero po kilku miesiącach udało się oficjalnie bliżej zaprezentować całą instalację.

W uroczystym przekazaniu Miastu Pionki rzeźby uczestniczył kurator projektu Zbigniew Belowski, burmistrz Robert Kowalczyk, wiceburmistrz Kamila Kaczorowska, radny Włodzimierz Szałabaj, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Dorota Sadurska oraz wdowa po autorze, Clea Vignando.

Jako pierwszy podziękowania złożył radny miejski, kurator projektu Zbigniew Belowski.

– Z ogromną przyjemnością chcę powiedzieć, że zebraliśmy się w wyniku działania, które trwało ponad 2 lata od pierwszego spotkania mojego dzisiaj z moim przyjacielem Andrea Lomanzo , którego serdecznie witam. Dzięki tej inicjatywie nawiązaliśmy kontakt z panią Clea Vignando, która zdecydowała się na bardzo piękny gest, mianowicie przekazania miastu Pionki rzeźby jej zmarłego męża Onelio Vignando, która stoi przed państwem tuż za mną. Ta historia jest niesamowita i myślę, że znajdzie ona szczególny zapis w publikacji, którą przygotowujemy właśnie na temat wszystkich takich obiektów pod patronatem burmistrza. – mówił Zbigniew Belowski – Serdecznie witam również przyjaciółkę towarzyszącą naszemu gościowi. Ten moment chcę wykorzystać przede wszystkim by podziękować burmistrzowi za przyjęcie mojej inicjatywy, czyli budowania parku rzeźb w Pionkach, których jest coraz więcej, bo obiektów jest już 21. Bardzo dziękuje całemu urzędowi miasta i współpracownikom, którzy się włączyli, ale chciałbym również podziękować ludziom, bez których to byłoby niewykonalne. Myślę, że ta skromna nasza dzisiejsza uroczystość będzie kolejnym momentem nadawania miastu zupełnie innego wymiaru i innego rozpędu, ponieważ jest to tworzenie nowej rzeczywistości a to jest nasz obowiązek. – dodał radny Belowski

Pionki mają inspiracje, mają kreatywność

W imieniu mieszkańców, ale również swoim własnym, burmistrz Robert Kowalczyk podziękował wdowie po zamarłym autorze za przekazanie rzeźby.

– Szanowni Państwo, Pionki mają inspiracje, mają kreatywność. Widzimy to na co dzień-możemy to zobaczyć po powstających naszych obiektach, po tym co udało nam się przez ostatnie nasze cztery i pół roku zrobić. Ale są rzeczy takie niewymierne. Właśnie te niewymierne rzeczy dzisiaj możemy zobaczyć w naszym mieście, czyli posmakować troszeczkę kultury i zobaczyć, że możemy spojrzeć na pewnie rzeczy zupełnie inaczej. Bardzo serdecznie dziękuję panu radnemu Zbigniewowi Belowskiemu, bo to tak naprawdę on jest inspiratorem tych przedsięwzięć, których w tym mieście powstało już kilka. Jest to kolejne, które każdy z nas może sobie wyobrazić coś innego i o czymś innym pomyśleć. Każdy z nas może przysiąść, popatrzeć i zastanowić się co autor miał na myśli tworząc tą rzeźbę, która stoi za nami. Bardzo serdecznie Zbyszkowi dziękuję, ale przede wszystkim dziękuje Pani Clea Vignando za przyjazd do naszego miasta zobaczyć, że rzeźba jej zmarłego męża znalazła swoje miejsce i może poruszać serca, umysły naszych mieszkańców i tych, którzy do Pionek przyjeżdżają. – powiedział burmistrz Kowalczyk

Za pośrednictwem tłumaczki, żona autora podziękowała władzom miasta, za możliwość przekazania na rzecz miasta rzeźby.  – Pani Clea Vignando jest bardzo szczęśliwa, że mogła przyjechać do Pionek i że udało się przewieźć tą rzeźbę, przekraczając granicę Polski mogła znaleźć tu swoje miejsce. Gorąco dziękuje całemu miastu, panu Belowskiemu, który umożliwił poznanie się Zbyszka z Panią Clea Vignando. Żona autora (mimo wątpliwości związanego z transportem) jest zachwycona. Dziękuje bardzo, za uroczystość, pani jest bardzo wzruszona. Dziękuje wszystkim tu zgromadzonym.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content