17.8 C
Pionki
sobota, 14 września, 2024
spot_img

[ZDJĘCIA] Piękne wielkogabarytowe rzeźby dębowe ozdobią Puszczę Kozienicką

Popularne

spot_img

W niedzielę, 5 czerwca rozpoczęły się Warsztaty Rzeźbiarskie organizowane przez Nadleśnictwo Kozienice. Odbywały się ona na ścieżce dydaktycznej „Podgaje” im. Janusza Bujaka. W piątek, 10 czerwca mieliśmy okazję zobaczyć ich efekty. Zapraszamy do oglądania!

To były dni wytężonej pracy. Czterech profesjonalnych rzeźbiarzy, którymi są z całą pewnością Mieczysław Wojtkowski, Edmund Szpanowski, Stanisław Panfil oraz Piotr Jakubowski wykonało na naszych oczach cztery wielkogabarytowe rzeźby, a mianowicie króla Władysława Jagiełłę, św. Ambrożego z otworem na ul dla pszczół, rzeźbę leśnika oraz drewnianą ławkę z motywem zwierząt leśnych, w tym przypadku głównie sowy.

Od poniedziałku do piątku, w godzinach 10-17, każdy mógł uczestniczyć w omawianiu przez profesjonalistów techniki rzeźbienia oraz prelekcji na temat drewna – jego właściwości i zastosowania. W tym okresie pojawiało się wiele dzieci, młodzieży oraz instytucji, którzy bacznie obserwowali poczynania autorów przy tworzeniu wyjątkowych rzeźb.

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, piątek 10 czerwca, był dniem podsumowań niezwykle ciekawych warsztatów. O genezie powstania tej inicjatywy opowiedział wszystkim zgromadzonym nadleśniczy Nadleśnictwa Kozienice Tomasz Sot. – Chcemy jako leśnicy i osoby odpowiedzialne za środowisko na naszym terenie promować drewno. Drewno jest surowcem doskonałym, który towarzyszy nam od zawsze. Promujemy je w trzech aspektach – gospodarczym, klimatycznym oraz artystycznym.  W Polsce drewno stanowi surowiec strategiczny i bez dwóch zdań jest numerem jeden wśród surowców naturalnych. Drewno jest nie tylko surowcem konstrukcyjnym, ale stanowi także świetny materiał do tworzenia. Dziś stał się przedmiotem rzeźby, a to za sprawą panów, których zaprosiliśmy do tworzenia warsztatów. W naszych warsztatach rzeźbiarskich w ciągu tego tygodnia uczestniczyło około 300 dzieci z pobliskich szkół oraz wiele innych osób, które chciały zobaczyć na żywo jak panowie pięknie pracują. Artyści rzeźbili w drewnie dębowym, który jest materiałem twardym, trudnym, ale panowie doskonale dali sobie z nim radę. Dziś wszyscy razem możemy podziwiać ich kunszt i talent. Rzeźby zostaną zaimpregnowane i ustawione w różnych miejscach na terenie naszego nadleśnictwa. Bardzo dziękujemy za ten wspaniały tydzień – mówił nadleśniczy Tomasz Sot.

Od lewej: autorzy rzeźb Piotr Jakubowski i Mieczysław Wojtkowski, nadleśniczy Tomasz Sot, kolejny autor Stanisław Panfil oraz zastępca nadleśniczego Artur Mazur.

Rzeźby podziwiał także zastępca nadleśniczego Artur Mazur. – Surowiec drzewny w dzisiejszych czasach stał się wykładnikiem rozwoju gospodarczego. W Niemczech zużycie surowca drzewnego na przeciętnego mieszkańca to jest jakieś 1,5 metra sześciennego w skali roku. W Polsce do niedawna było to jeszcze około 1 metra sześciennego. Ten wskaźnik jednak rośnie co świadczy korzystnie o naszej gospodarce. Za sprawą warsztatów rzeźbiarskich chcieliśmy promować ten surowiec. Młodzież i inni goście, którzy mieli okazję oglądać naszych wspaniałych panów artystów przy pracy mieli także okazję wysłuchać prelekcji, bo panowie są świetnymi fachowcami w dziedzinie walorów poszczególnych gatunków drewna. Chciałbym bardzo panom podziękować. Jesteśmy pod wrażeniem waszego talentu i pracowitości – mówił zastępca nadleśniczego Artur Mazur.

Autorem rzeźby o tytule „Leśnik” był Mieczysław Wojtkowski z Olsztyna. – Jesteśmy pod wielkim wrażeniem warunków jakie przygotowali nam tutaj organizatorzy, jest to po prostu bajka. Niektórzy z nas, z drewnem jako nośnikiem walorów artystycznych i kulturowych mają do czynienia nawet blisko 50 lat. Materiał na którym pracowaliśmy to czub pierwszej ligi. Dąb jest materiałem, który dobrze się obrabia i jest trwały w przeciwieństwie do innych gatunków drewna, które po kilku latach potrafią zniknąć z powierzchni ziemi. Dziękujemy za tak fantastyczne przyjęcie – mówił Mieczysław Wojtkowski.

Drewniana ławka z motywem zwierząt leśnych to zasługa Piotra Jakubowskiego. – Ze swojej strony także chcę podziękować wszystkim pracownikom kozienickiego nadleśnictwa za wspaniałe przyjęcie i stworzenie nam super warunków, bo wiadomo jak to artyści – jak się dobrze czują to super tworzą – powiedział Piotr Jakubowski.

Stanisław Panfil stworzył z kolei rzeźbę św. Ambrożego. Przybył do Pionek z okolic Gniezna, rzeźbi już przeszło 46 lat. – Podejrzewam, że wykonałem już parę wagonów rzeźb. Tutaj czuję się bardzo dobrze, jest świetne powietrze – wspaniałe warunki. To wszystko przekłada się na dobrą pracę. Chciałem dodać, że pani Natalia Zawodnik z Nadleśnictwa Kozienice świetnie zorganizowała grupy młodzieży i dzieci, których pytania nas zaskakiwały. Myślę, że te warsztaty były spełnieniem zamierzeń nadleśnictwa – mówił jeden z autorów Stanisław Panfil.

Poniżej kilka „migawek” z piątkowego podsumowania Warsztatów Rzeźbiarskich organizowanych przez Nadleśnictwo Kozienice, a pod nimi pełna galeria zdjęciowa.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content