9.5 C
Pionki
wtorek, 16 kwietnia, 2024

[ZDJĘCIA/AUDIO] „Nowy szpital w Pionkach staje się faktem”. Wkrótce przetarg na trzeci – ostatni etap budowy szpitala

Popularne

Na terenie Szpitala Powiatowego przy ul. Niepodległości 1 w Pionkach trwa budowa drugiego, dwupiętrowego pawilonu tzw. zachowawczego. Niedawno Powiat Radomski otrzymał kolejne 10,2 miliona złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych na kolejne prace, związane z przebudową kompleksu szpitalnego. Bezzwrotna dotacja ze środków krajowych będzie przeznaczona na III etap prac, czyli rewitalizację i modernizację najstarszych obiektów, przede wszystkim budynku dawnej chirurgii.

Pracownicy firmy radomskiej Arbud Investments w bardzo szybkim tempie realizują budowę drugiego, dwupiętrowego budynku szpitalnego, czyli tzw. pawilonu zachowawczego. Będą się w nim mieścić oddziały wewnętrzny i rehabilitacji, a także nowoczesna diagnostyka z urządzeniem do rezonansu magnetycznego.

Postępujące prace

W ostatnich trzech miesiącach postęp prac jest imponujący. Najpierw powstało podpiwniczenie budynku, wykonane w technologii żelbetonowej (będą mieścić się tam pomieszczenia techniczne oraz pracownie diagnostyczne). Następnie w klasycznej technologii murowanej powstały ściany parteru, a potem zalano strop i wymurowano ściany pierwszego piętra. Wszelkie roboty budowlane ułatwia żuraw wieżowy, który góruje nad placem budowy.

Niebawem będzie realizowana budowa kolejnego stropu, a po niej nastąpi murowanie ścian drugiego piętra i przykrycie całego obiektu dachem (tzw. stan surowy otwarty). Prace te powinny być zrealizowane na przełomie czerwca i lipca. Według wykonawcy, w połowie 2022 roku budynek powinien być w stanie surowym zamkniętym, czyli gotowy do prac wykończeniowych wewnątrz.

Termin nie jest zagrożony

Wszystkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Drugi etap inwestycji wraz z wyposażeniem będzie kosztować blisko 40 milionów złotych. Pieniądze na ten cel, przede wszystkim z funduszy rządowych, ale również z budżetu powiatu są zabezpieczone.

Jednocześnie wzniesiono budynek kotłowni szpitalnej, niezależnej od miejskiej sieci ciepłowniczej, wyposażonej dwa źródła zasilania. Szacowany termin zakończenia prac budowlanych przy drugim pawilonie to grudzień 2022 roku. Na razie nie termin ten nie jest zagrożony.

Zakres prac w drugim etapie inwestycji obejmuje również budowę obiektów technicznych, instalacji oraz zagospodarowanie terenu całego kompleksu. Oprócz budynku kotłowni, wykonawca ma przebudować i zmodernizować budynek apteki szpitalnej, wykonać drogi wewnętrzne i nowe ogrodzenie, a także stworzyć tereny zielone wokół całego kompleksu szpitalnego.

Ruszy III etap inwestycji

Wkrótce ma zostać ogłoszony przetarg na ostatni, trzeci etap prac, związanych z modernizacją szpitala w Pionkach. Obejmie on rewitalizację i modernizację najstarszych obiektów, przede wszystkim budynku dawnej chirurgii. Będą się w nim mieścić m.in. biura dyrekcji oraz laboratorium i inne pomieszczenia administracyjne. Na ten cel inwestor, czyli samorząd Powiatu Radomskiego, otrzymał właśnie 10,2 miliona złotych z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

– Nasze wielkie marzenie i zarazem wyzwanie spełnia się na naszych oczach. W tej kadencji tylko na szpital w Pionkach wydatkujemy około 90 milionów złotych. Myślę, że jest to wielka sprawa dla mieszkańców tego miasta i okolicznych gmin – mówi Waldemar Trelka – starosta radomski. Poniżej pełna wypowiedź starosty:

 

Czytaj więcej

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content