2,4 C
Pionki
środa, 1 lutego, 2023
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Zaproszenie. Już jutro startuje IV Czarnoleski Festiwal Sztuk „odwieczne pieśni”

Popularne

Już jutro rozpocznie się jeden z największych letnich festiwali kulturalnych w Polsce. IV Czarnoleski Festiwal Sztuk „odwieczne pieśni” otworzy 16 lipca Koncert Inauguracyjny o godz. 19:00 w Kościele pw. Świętego Stefana w Policznie na którym wystąpi Polska Orkiestra Sinfonia Juventus im. J. Semkowa pod dyrekcją Marka Wroniszewskiego.  Festiwal potrwa do 24 lipca, a organizatorzy przygotowali szereg fascynujących wydarzeń na ten rok.

Od organizatorów:

Muzyka  potrafi uleczyć duszę. Muzyka łączy ludzi. Muzyka  wzrusza. Muzyka porusza najczulsze struny duszy. Muzyka to język zrozumiały dla wszystkich. To frazesy. Jednak niosą w sobie najgłębszą prawdę o człowieku, o naszych duchowych potrzebach, naszych tęsknotach i pragnieniach.

W tych trudnych czasach wojny musimy myśleć  i pamiętać o najprostszych, zasadniczych  i najistotniejszych ideach cywilizacji europejskiej, również o  jej  korzeniach. Muzyka  towarzyszyła  ludziom  od zarania dziejów i przez wszystkie wieki swojego rozwoju opowiadała o tym, co dla nas najważniejsze. Ale chyba nie tylko opowiadała. Muzyka sprawiała, że ludzie zmieniali się, dojrzewali, inaczej rozumieli to, co nas otacza i inaczej spostrzegali drugiego człowieka.  Czwarty już Czarnoleski Festiwal Sztuk  poprzez swój program pragnie nawiązać do tych podstawowych emocji związanych z ludzką egzystencją i ukazać je w niezwykłym okresie kultury europejskiej jakim była na przełomie wieku XIX i XX secesja, choć jak zwykle nie mogliśmy pominąć muzyki starszej, bliższej  czasom  Jana Kochanowskiego. Treny, fraszki, pieśni, pisma filozoficzne, psalmy, czyż nie mówią o tych stanach duszy, których doświadczamy w ciągu naszego życia? Tradycyjnie inspirujemy się myślą i słowem Mistrza i Ojca polskich poetów, by zachęcić naszych słuchaczy do zadumy nad losem świata i naszym. Ideą twórców Festiwalu jest synteza sztuk. W ciągu najbliższego tygodnia możemy słuchać koncertów, spotkać się z mistrzami słowa, obejrzeć wystawę malarską i poznać tajniki tańca. Zapraszamy Wszystkich na wydarzenia IV Czarnoleskiego Festiwalu Sztuk ” Odwieczne pieśni”.. Słuchajmy pięknej muzyki, czytajmy poetów!

Edward i Natalia Wolaninowie

IV edycja Czarnoleskiego Festiwalu Sztuk jest kontynuacją dotychczas wypracowanej formuły łączącej festiwal z Mistrzowskimi Warsztatami Pianistycznymi. Podtytuł IV edycji „Odwieczne pieśni” nawiązuje do tego co uniwersalne i niezmienne w sztuce, a także w życiu każdego człowieka – miłość, radość, tęsknota, śmierć. Pragniemy przedstawić poprzez dobór repertuaru w sposób szczególny jeden z najpiękniejszych i najciekawszych okresów w sztuce europejskiej, w tym polskiej, czyli przełom stuleci XIX i XX. Jan Kochanowski niejednokrotnie odwołuje się w swojej twórczości do uniwersaliów, starożytnych wartości. Motto naszego festiwalu stanowi przyczynek do refleksji nie tylko dla publiczności, ale także dla artystów. W różnych gatunkach muzycznych, stylach, epokach idea ta może być rozumiana w zupełnie inny sposób. Ta wielość znaczeń może być – mamy taką nadzieję – niezwykle atrakcyjna dla melomanów. Na Czarnoleskim Festiwalu Sztuk zawsze obecna jest muzyka dawna, tym ciekawsze staje się śledzenie wcześniej wspomnianych idei na przestrzeni epok. Podczas festiwalu planujemy koncerty symfoniczne w tym koncert Czarnoleskiej Orkiestry Festiwalowej, koncerty kameralne, koncerty zespołów muzyki dawnej, recitale wokalne, spotkania w ramach kawiarenki literackiej, warsztaty tańca towarzyskiego, koncerty uczestników Mistrzowskich

Warsztatów Pianistycznych wraz z recytacją poezji Jana Kochanowskiego, wystawę prac plastycznych.

Wydarzenia festiwalowe odbędą się w zabytkowych miejscach związanych z Janem Kochanowskim, a także w Zespole Placówek Oświatowych w Policznie.

 

Czytaj więcej

- Reklama -
spot_img

Ostatnio dodane

Skip to content