Niebieska skrzyneczka, projekt (nie)WYKLUCZENI czy dni sprzątania Mazowsza – to tylko niektóre projekty, jakie udało się zrealizować młodzieżowym radnym. Właśnie kończy się druga kadencja Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Z radnymi spotkali się m.in. przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski i marszałek Adam Struzik.
W skład młodzieżowego sejmiku wchodzi, podobnie jak w przypadku „dorosłego” sejmiku, 51 radnych. Kandydować mogli mieszkańcy województwa mazowieckiego, którzy ukończyli 13 lat i nie ukończyli 17. roku życia. Kadencja młodzieżowego sejmiku trwa 2 lata.
Młodzieżowym radnym należą się duże gratulacje, ponieważ ta kadencja była bardzo pracowita. – Młodzi radni zrealizowali wiele ważnych projektów i reprezentowali samorząd województwa mazowieckiego w wielu wydarzeniach krajowych i międzynarodowych – powiedział przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski.
Ważne projekty zrealizowane przez młodych radnych
Jednym z pomysłów realizowanych przez Młodzieżowy Sejmik Województwa Mazowieckiego jest „Niebieska skrzyneczka zdrowia psychicznego”. Celem akcji było stworzenie bezpiecznej przestrzeni w szkołach, gdzie uczniowie będą mogli anonimowo opisać swoje problemy, poinformować o trudnych sytuacjach, których doświadczają oni lub ich rówieśnicy, a także poprosić o pomoc.
Młodzieżowi radni chcieli w ten sposób promować empatię, wzajemne wsparcie i solidarności wśród uczniów i społeczności szkolnej. Sara Michalska, zastępca dyrektora Departamentu Organizacji ds. Organizacyjnych, zwraca uwagę na edukacyjny aspekt projektu. – Ważne jest zwiększanie świadomości na temat zdrowia psychicznego wśród uczniów i kadry pedagogicznej, a także edukacja dotycząca radzenia sobie w trudnych, kryzysowych sytuacjach życiowych. Pomysłem zainteresowały się już inne województwa.
W trakcie kadencji młodzieżowi radni przygotowali e-book poruszający tematy związane z rozmową kwalifikacyjną oraz dobrymi praktykami w zakresie przygotowania CV. Przedstawiciele Komisji Ochrony Środowiska zainicjowali „Dni sprzątania Mazowsza”. W ciągu ostatnich dwóch lat powstała również „Lista dobrych praktyk MSWM”, czyli zbiór postulatów rozdystrybuowanych do szkół z terenu Mazowsza dotyczących edukacji ekologiczno-klimatycznej dzieci i młodzieży w związku z pogarszającym się stanem środowiska naturalnego i klimatu.
– Dziękuję za to, że zdecydowaliście się wziąć udział w tej przygodzie, jaką jest bycie młodzieżowym radnym. To dowód na to, że zależy wam na aktywnym udziale w życiu społecznym i publicznym. A Mazowsze jest dla Was ważne – podkreślił marszałek Adam Struzik.
Trwa głosowanie na nowych młodych radnych
Na początku września kandydaci na radnych mogli wysyłać swoje aplikacje. Aby dołączyć do grona kandydatów, należało zarejestrować się na stronie mswm.pl i wypełnić zgłoszenie aplikacyjne online. Następnie kandydaci zbierali elektroniczne podpisy na liście poparcia od minimum 50 mieszkańców województwa. Wojewódzka Komisja Wyborcza Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego wyłoniła 89 kandydatów na radnych.
Głosowanie na kandydatów w wyborach powszechnych jest prowadzone we wszystkich 7 okręgach wyborczych od 4 listopada do 17 listopada 2024 r.
Uprawnieni do oddania głosu są mieszkańcy województwa mazowieckiego, którzy w ostatnim dniu głosowania mają ukończone 13 lat i nie ukończyli 18. roku życia. Każdy uprawniony może oddać tylko jeden głos. Więcej o kandydatach i wyborach można znaleźć na https://mswm.pl/.
Wybranych radnych poznamy 21 listopada, a 25 listopada odbędzie się pierwsza sesja inauguracyjna III kadencji Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego.