6.3 C
Pionki
środa, 24 kwietnia, 2024

[WYWIAD] To już pewne – nowy klub sportowy w Pionkach. Rozmawialiśmy z prezesem KMB „Szaniec” Mariuszem Walenciejem

Popularne

28 kwietnia działający przy strzelnicy Fundacji Wsparcia Reduta w Laskach, w gminie Pionki, Klub Miłośników Broni „Szaniec” otrzymał licencję klubową Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Z tej okazji przeprowadziliśmy rozmowę z prezesem klubu Mariuszem Walenciejem.

Panie Mariuszu, stowarzyszenie przez pana prowadzone zostało zarejestrowane 29 maja 2020 roku. Dopiero teraz otrzymaliście licencję Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Co to oznacza dla stowarzyszenia?

Szaniec: Tak jak Pan wspomniał, nasze stowarzyszenie realizuje cele statutowe już od praktycznie dwóch lat. W tym czasie udało nam się zorganizować kilka imprez strzeleckich we współpracy z działającą na terenie gminy Pionki strzelnicą Fundacji Wsparcia Reduta, jak również jesteśmy współorganizatorem sekcji dynamicznej oraz czarnoprochowej tam działającej. Przyznanie nam licencji Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego otwiera nam szerokie możliwości na organizację ciekawszych i bardziej prestiżowych zawodów na poziomie ogólnopolskim.

Rozumiem, że taki dokument podnosi rangę stowarzyszenia, ale co to w praktyce oznacza dla mieszkańców naszego regionu?

Szaniec: W praktyce oznacza to, że osoby zainteresowane strzelectwem – zarówno ci posiadający broń jak i osoby bez własnej broni – mogą uczestniczyć we współzawodnictwie w sporcie strzeleckim w swojej okolicy. Dodatkowo osoby zainteresowane posiadaniem broni do celów sportowych będąc zawodnikami naszego klubu mogą przystąpić najpierw do uzyskania licencji sportowej a następnie pozwolenia na broń.

Brzmi jak bardzo dobra wiadomość w obliczu konfliktu zbrojnego za naszą wschodnią granicą. Proszę powiedzieć jaką broń mogą posiadać sportowcy.

Szaniec: Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają sportowcom na posiadanie broni palnej praktycznie w całym zakresie oferty rynkowej. Zaczynamy od broni małego kalibru, z której strzelać mogą najmłodsi, przez broń używaną przez służby mundurowe- pistolety i karabinki bojowe, strzelby równego rodzaju oraz karabiny „snajperskie” służące do współzawodnictwa w strzelectwie długodystansowym. Krótko mówiąc poza bronią „automatyczną” oraz karabinami dużego kalibru można mieć wszystko.

Czy to oznacza, że sportowiec może posiadać pistolet taki jak policja a kałasznikowa już nie?

Szaniec: Można posiadać jedno i drugie, jednak nasz kałasznikow musi być wersją bez ognia ciągłego. Jest to broń przystosowana na rynek cywilny.

Temat dostępności broni wydaje się bardzo zawiły, dlatego przejdźmy do planów jakie KMB Szaniec przygotował na najbliższą przyszłość. Czego możemy się spodziewać w nadchodzących miesiącach?

Szaniec: Działamy cały czas. Nie mając licencji współpracowaliśmy z klubami z innych regionów. Dzięki temu w ostatnim czasie zrealizowaliśmy zawody w formule 3Gun Shoot-off, czyli zawody pojedynkowe, zawody statyczne 8 konkurencji do licencji sportowej PZSS oraz zawody dynamiczne w strzelbie na zasadach IPSC. W najbliższych tygodniach uruchamiamy regularne treningi dla sekcji młodzieżowej oraz dla dorosłych. Zajęcia będą co dwa tygodnie w weekend. Szczegóły jeszcze ustalamy. Dodatkowo można spodziewać się jeszcze zawodów ogólnopolskich w kilku formułach strzeleckich. Poza ofertą dla sportowców będziemy chcieli zorganizować  imprezę otwartą dla mieszkańców regionu.

Więcej informacji o klubie można znaleźć na profilu Facebook – KMB Szaniec oraz kmbszaniec.org

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content