14,6 C
Pionki
piątek, 31 marca, 2023
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

Większość radnych zdecydowała. Podwyżki opłat za wywóz śmieci nie będzie

Popularne

Planowana od 1 kwietnia 2023 roku podwyżka opłat za wywóz odpadów komunalnych nie wejdzie w życie. Radni odrzucili projekt uchwały.

W środę 23 listopada odbyła się LX Nadzwyczajna sesja Rady Miasta Pionki. W związku z rosnącymi cenami energii, paliwa oraz wrastającymi cenami odbioru odpadów na radomskim wysypisku, burmistrz ponownie zdecydował się przedłożyć projekt uchwały związanej z podwyższeniem stawek za odbiór i wywóz z terenu miasta odpadów komunalnych.  Nowa stawka opłat od osób, które zamieszkują daną nieruchomość, segregują śmieci, miała wynieść 25 zł (obecnie 21 zł.) i obowiązywać od 1 kwietnia 2023 roku.

– Jest to związane przede wszystkim tym, że firma, która zagospodarowuje nasze śmieci, podjęła uchwałę dotyczące podniesienia opłat od 1 stycznia 2023 roku w zależności od frakcji od 20 do 40%, także będziemy musieli te koszty zapłacić – uzasadniał projekt uchwały burmistrz Robert Kowalczyk

W debacie nad projektem uchwały zabrał głos m.in. radny Zbigniew Belowski. Rady mówił o konsekwencji i nieuchronności podwyżek, które dotykają i będą dotykać w kolejnych latach wszystkich wytwórców odpadów. Radny przypomniał wszystkim o spotkaniu jakie miało miejsce w poprzedniej kadencji z prezesem radomskiej firmy Radkom, która odbiera nasze odpady. Warto przypomnieć, że już podczas tego spotkania, prezes Radkomu wyjaśniał radnym kiedy i w jakim wymiarze będą rosły ceny.

– Ja miałem już wtedy świadomość, że podwyżka cen odbioru i przerobu czy utylizacji śmieci jest dla nas nieuchronna i to się odbywa konsekwencje. Konsekwentnie przez ostatnie lata i te podwyżki będą następne, będą następne. Od czego nie uciekniemy. To jest wynik krótko mówiąc, polityki globalnej(…). Chcę podkreślić, że to jest konsekwencja nie tego, że rada miasta, burmistrz, chcę znowu od kogoś wydrenować pieniądze, tylko to jest konsekwencja tego co przychodzi, jak podkreślam z góry. – dodał radny Zbigniew Belowski

Przeciwnego zdania był radny Krzysztof Bińkowski, który uważa, że miasto nic nie zrobiło, by uszczelnić system odbioru odpadów śmieci w naszym mieście, który jest ściśle powiązany z wysokością ponoszonych z tego tytułu opłat.

– W tej uchwale możemy wiele rzeczy mówić i pan burmistrz będzie miał swoje racje i radni, ale ja mam tylko jedno pytanie, co przez te wszystkie lata tych rozmów i oprócz tego, że były to rozmowy prowadzone, co zrobiło miasto? Były to opowieści o zgniatarkach na różnych spotkaniach. A no ja powiem co zrobiono nic. – odniósł się do projektu uchwały radny Krzysztof Bińkowski

Za odrzuceniem projektu uchwały głosowali: Paweł Abramowicz, Krzysztof Bińkowski, Wioletta Grzywacz, Paweł Kobylas, Tomasz Łyżwa, Wojciech Maślanek, Anna Wierzycka oraz Iwona Wydmuch.

W dalszej części obrad 14 radnych przyjęło projekt uchwały mówiącej o częściowym pokryciu z budżetu miasta różnicy związanej z kosztami gospodarowania odpadami komunalnymi, a niepochodzącymi z pobranej opłaty od mieszkańców. Koszt jaki ma ponieść budżet miasta będzie wynosił ok. 700 tysięcy złotych.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z obrad LX Nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Pionki, który znajduje się TUTAJ

 

 

Czytaj więcej

1 KOMENTARZ

  1. I bardzo dobrze , że radni odrzucili ten projekt skoro miasto stać na umarzanie niektórym podatków to i stać jest na wywóz śmieci

    4
    0

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

- Reklama -
spot_img

Ostatnio dodane

Skip to content