4.2 C
Pionki
piątek, 19 kwietnia, 2024

[WIDEO] W Pionkach ma powstać blisko tysiąc mieszkań i Park Handlowy. Konferencja burmistrza zaskoczyła zaproszonych gości

Popularne

„Pionki Miastem Przyszłości”. Pod takim hasłem odbyła się wtorkowa konferencja, której gospodarzem był burmistrz Pionek, Robert Kowalczyk.

– Zawsze warto rozmawiać jak powinna czy jak chcielibyśmy aby kształtowała się przyszłość naszego miasta. Każdy z nas zapewne ma inne wyobrażenie i być może inne marzenia o tym jak powinno wyglądać nasze miasto. Ale żeby to pragnienie i marzenia się spełniały uważam, że należy o tym rozmawiać i mam nadzieje, że po to tutaj się dziś spotkaliśmy. A spotykamy się szanowni państwo nie tylko w gronie mieszkańców Miasta Pionki, ale również wśród mieszkańców Gminy Pionki. Moim zdaniem oba te samorządy powinny wspólnie wyznaczać i wypracowywać kierunki i strategie rozwoju, ponieważ tak naprawdę nie ma inwestycji miejskich, które nie wpływałyby na jakość i sposób życia mieszkańców Gminy Pionki i nie ma też w Gminie Pionki, które w mniejszy lub większy sposób nie wpływałyby na mieszkańców naszego miasta. – mówił burmistrz Pionek, Robert Kowalczyk   

Początek konferencji rozpoczął się od wyświetlenia blisko 20 minutowego filmu, który przedstawiał szereg zrealizowanych inwestycji miejskich. Wśród nich znalazły się m.in.: przebudowa i modernizacja ulicy Słowackiego, Alei Lipowych, realizacja projektu „Zielone Pionki”, termomodernizacja budynków użyteczności publicznej, czy bloków socjalnych. W filmie zaprezentowano również rozwój sfery kulturalnej miasta, szeregu działań społecznych oraz  sportowych. Jak podkreślił burmistrz, zaprezentowany film pokazał, że czas stagnacji i zaniedbań w wielu dziedzinach życia mieszkańców już przeminął.

– Film, który państwo obejrzeliście pokazuje, że czas stagnacji, zaniedbań zakończył się i przez ostatnie cztery lata mocno inwestowaliśmy we wszystkie obszary życia miejskiego. Tylko czy to nadrabianie zaległości spowoduje, że przyszłość miasta będzie ustawiana na dobrych torach i ruszy w dobrym rozwojowym kierunku. Myślę, że to bardzo zależy od wielu czynników(…). Trzeba jednak wiedzieć, że rozwój każdej jednostki samorządu terytorialnego bazuje i powinien kształtować kapitał ludzki jaki w tym samorządzie zamieszkuje. Niestety sytuacja demograficzna w znaczny sposób wpływa na możliwości rozwoje miast i gmin. Dlatego powinniśmy robić wszystko, aby w naszych miastach i gminach mieszkańców przybywało a nie ubywało. W ciągu ostatnich dziesięciu lat z Miasta Pionki ubyło 2300 osób, z Gminy Pionki 150 np. Dlatego przed nami jedno z najważniejszych zadań. Stwarzanie bazy aby w Pionkach chcieli mieszkać ludzie, bo to właśnie mieszkańcy rozwijają swoje samorządy. Dlatego w najbliższych 3-5 latach, chcemy ukierunkować rozwój naszego miasta na trzech kierunkach, które mamy nadzieję zmienią te tendencje i staną się tendencjami pro-rozwojowymi. Po pierwsze stawiamy na rozwój przedsiębiorczości, przede wszystkim na terenach poPronitowskich, po drugie będziemy dążyć do dalszego rozwoju usług i infrastruktury usługowej i wreszcie po trzecie, będziemy dążyć do wzrostu liczby mieszkańców dzięki rozwojowi budownictwa mieszkaniowego. – dodał burmistrz Kowalczyk.

I właśnie kierunek rozwoju budownictwa w naszym mieście stał się głównym tematem spotkania. Kierownik Wydziału Gospodarowania Mieniem Gminnym, Leszek Rejmer zaprosił na scenę przedstawicieli firm, które jak mówił – zbliżają miasto do zrównoważonego rozwoju. Wśród nich był Wojciech Łumiński, prezes spółki Mieszkania Lokatorskie, Wojciech Bartoszewski, który jest autorem projektu inwestycji Pionkach oraz Jarosława Nowaka-kierownika projektu. Na scenę zaproszony został również przedstawiciel firmy Family Partners, która zamierza w najbliższym czasie wybudować w Pionkach duży park handlowy, dyrektor ds. ekspansji i rozwoju Michał Bienias.

Jako pierwszy głos zabrał Wojciech Łumiński, prezes spółki Mieszkania Lokatorskie. Prezes w kilku słowach przedstawił założenia projektu, którego podstawowym celem ma być chęć harmonijnego wkomponowania projektowanego zespołu w istniejącą strukturę zabudowy miasta Pionki. Projektowane budynki stworzą zespół osiedlowej zabudowy zorganizowanej wokół ogólnodostępnych przestrzeni wewnętrznych ulic, podwórek i pasażu biegnącego wzdłuż ulicy Wesołej.

fot. ilustracja/przykładowy wygląd bloków

Według przedstawionej koncepcji, budynki o wysokości 5 kondygnacji z dominantami o wysokości 6 kondygnacji, skalą zabudowy mają nawiązywać do budynków wielorodzinnych znajdujących się w niedalekim sąsiedztwie-kwartał ograniczony ulicami Adasia Guzala, ulicą Augustowską, Bohaterów Studzianek oraz ulicą Kwiatową. Koncepcja przewiduje również dostęp do drogi publicznej-3 wjazdy od strony ul. Wesołej. Projekt zakłada realizację budowy pasażu zaprojektowanego w osi północ-południe, wzdłuż ulicy Wesołej oraz prostopadłej do niego wewnętrznej drogi osiedlowej.

 

PODSTAWOWE ZAŁOŻENIA FUNKCJONALNE MIESZKAŃ

Podstawową funkcją projektowanego zespołu mieszkaniowego jest funkcja mieszkaniowa, uzupełniona funkcją usługową t.j. handel, przedszkole i usługi nieuciążliwe.

W parterze, od strony ulicy Wesołej, przewiduje się utworzenie ciągu handlowo-usługowego. Dodatkowo od strony północnej zaprojektowano lokal usługowy z możliwością wprowadzenia funkcji społecznej (np. punkt przedszkolny). W parterach budynków przewidziano także cześć mieszkań z własnymi ogródkami. Na wszystkich kondygnacjach zlokalizowano mieszkania. Trzony komunikacyjne budynków stanowią klatki schodowe dostępne bezpośrednio z poziomu terenu. Zjazdy z węzłów komunikacji pionowej posiadają wydzieloną klatkę schodową oraz windę przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. Parkingi dla mieszkańców zaprojektowano na północnym oraz południowym skraju terenu oraz wzdłuż ciągów komunikacyjnych. Na parterach budynków przewiduje się lokalizacje pomieszczeń technicznych.

MIESZKANIA NA WYNAJEM I POD KLUCZ

Wojciech Łumiński wyjaśnił zebranym również zasady jakie będą obowiązywały podczas wynajęcia nowego mieszkania. Pierwszym warunkiem jaki będzie musiał spełnić nowy lokator, będzie brak posiadania innego mieszkania na terenie gminy. Drugim warunkiem, będzie kryterium dochodowe, trzecim zaś to 20% wkład własny.

Oferowane mieszkania będą miały według założeń powierzchnię 42, 65 i 97 metrów kwadratowych i w przeciwieństwie do tych budowanych przez tradycyjnego dewelopera, zostaną wykończone, tak by umożliwić nowemu lokatorowi zamieszkanie już od pierwszych dni posiadania „klucza”.

PARK HANDLOWY

Uczestnicy spotkania, prócz informacji o inwestycji o charakterze mieszkaniowym, mogli zapoznać się z projektem budowy dużego parku handlowego, który będzie sąsiadował z teren nowego osiedla. Informacje na ten temat przedstawił przedstawiciel firmy Family Partners, dyrektor ds. ekspansji i rozwoju Michał Bienias.

Czytaj więcej

1 KOMENTARZ

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content