14,6 C
Pionki
piątek, 31 marca, 2023
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

[WIDEO] Radni powiatu kozienickiego zagłosowali za podwyżką dla starosty. Co z ich dietami?

Popularne

W poniedziałek, 29 listopada o godzinie 14:30 rozpoczęła się Sesja Rady Powiatu Kozienickiego. Istotnym jej punktem był między innymi ten odnoszący się do podwyżki pensji starosty. To konsekwencja nowelizacji ustawy „o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe”. To pierwsza decyzja rządu, która zapadła poza samorządami. Co zaś z podwyżkami dla radnych powiatowych?

Podwyżki wynagrodzeń to efekt wejścia w życie z dniem 1 listopada bieżącego roku, nowelizacji ustawy o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje ona między innymi podwyżki diet radnych na wszystkich szczeblach samorządu oraz wynagrodzeń pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru, w tym marszałków województw, wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, oraz starostów.

W przypadku wielu gmin i powiatów w całej Polsce, organy uchwałodawcze zdążyły już podjąć uchwały w sprawie podwyżek. Stało się tak na przykład w gminie Kozienice. Głosowanie nad projektem uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzenia starosty kozienickiego zostało przeprowadzone podczas dzisiejszej Sesji Rady Powiatu w Kozienicach.

Zgodnie z treścią uchwały starosta będzie otrzymywać:

  • wynagrodzenie zasadnicze – 9737,50 zł brutto (do tej pory było to 4700 złotych),
  • dodatek funkcyjny – 2992,50 zł (było 1900 złotych),
  • dodatek specjalny (30% od dwóch poprzednich kwot) – 3819 zł (było 2 640 złotych)

i dodatek za wieloletnią pracę.

W sprawie podwyżki pensji starosty 15 radnych głosowało za, 3 było przeciw. Jedna z radnych była nieobecna. Należy też zaznaczyć, że w myśl obowiązujących przepisów, starosta otrzyma wyrównanie za okres od sierpnia bieżącego roku.

Radni powiatu kozienickiego bez podwyżek?

Podczas poniedziałkowej Sesji Rady Powiatu w Kozienicach, zabrakło jednak głosowania nad projektem uchwały w sprawie ustalenia wysokości diet radnych. Radni z powiatu kozienickiego w rozumieniu uchwały będą musieli ją i tak w końcu podjąć, jednakże jak widać – być może trwają jeszcze konsultacje co do kwot podwyżek.

Poniżej prezentujemy transmisję wideo z obrad Sesji Rady Powiatu Kozienickiego. Dyskusja i głosowanie dotyczące ustalenia wynagrodzenia starosty rozpoczynają się w 65 minucie wideo.

Czytaj więcej

- Reklama -
spot_img

Ostatnio dodane

Skip to content