7.5 C
Pionki
wtorek, 23 kwietnia, 2024

[WIDEO] Pionki chcą być stolicą festiwalu „Black Vinyl Classic”. Możesz o tym zdecydować oddając swój głos na ten projekt

Popularne

W środę, 8 czerwca ruszyło głosowanie w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. W puli podregionalnej jest 27 projektów z regionu radomskiego, z czego jeden dotyczy Pionek.

Miasto Pionki znów może stać się stolicą muzyki, a to wszystko dzięki organizacji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego PION(ki) KULTURY „Black Vinyl Classic”.

Co trzeba zrobić by stać się uczestnikiem tego wyjątkowego wydarzenia? Należy oddać głos na projekt 30. II Międzynarodowy Festiwal Muzyczny PION(ki) KULTURY „Black Vinyl Classic”. Prawo do udziału w głosowaniu ma każdy mieszkaniec województwa mazowieckiego.’

Głosowanie odbywa się za pomocą strony – https://bom.mazovia.pl/glosowanie wypełniając formularz i klikając „głosuj online” i typując swojego faworyta. Głosowanie trwa tylko do 30 czerwca 2022 r.

Jak podkreśla wicemarszałek Rafał Rajkowski, duża liczba zgłoszonych projektów pokazuje, że budżet obywatelski cieszy się coraz większym zainteresowaniem Mazowszan. – Każda edycja pokazuje, że mieszkańcy naszego województwa mają wiele ciekawych pomysłów i chcą decydować o tym, co dzieje się wokół nich. W tym roku wśród 27 projektów z regionu radomskiego, które przeszły pozytywną ocenę merytoryczną mamy dużą różnorodność – od projektów infrastrukturalnych, przez edukacyjne, aż po licznie reprezentowane pomysły kulturalne. Zachęcam do zapoznania się z tymi propozycjami i głosowania na te najlepsze i najciekawsze. Wszystko jest w Państwa rękach.

II Międzynarodowy Festiwal Muzyczny PION(ki) KULTURY ” Black Vinyl Classic” 20-22. X 2023 r. Pionki. Festiwal, podczas którego będą odbywały się 3 główne koncerty wieczorne oraz wydarzenia towarzyszące – muzyczne pokazy w szkole,  minirecitale w interesujących miejscach( np. amfiteatr, park, centrum miasta) muzyka klasyczna, jazz, opera, operetka, gwiazdy polskie i międzynarodowe. Wnioskodawca na organizację tego wydarzenia wystąpił do Mazowsza o dofinansowanie w wysokości 200 tysięcy złotych.

Koncerty główne miałyby się odbywać w:
  • I. Gala Operowo-Operetkowa – koncert plenerowy na terenie Błoń Pionkowskich  – scena plenerowa ul. Niepodległości  5, 
  • II. Koncert Jazzowy – Miejski Ośrodek Kultury – plener lub  sala Koncertowa ul. Zakładowa 5, 
  • III. Koncert Symfoniczny na orkiestrę, solistów i chór  KOŚCIÓŁ PW. ŚW. BARBARY W PIONKACH  ul. Aleja Jana Pawła II 1, 
wydarzenia towarzyszące:
  • Szkoła Muzyczna I stopnia w Pionkach, domy seniora (wybrane w okolicy)

Opis projektu

Festiwal muzyczny organizowany na Mazowszu, skupia wokół siebie interesujących artystów, wykonawców i promuje różne gatunki muzyczne. Jest jedynym w tej części regionu wydarzeniem na taka skalę. Projekt propaguje kulturę wysoką, rozwój świadomości intelektualnej, kulturowej mieszkańców, promocję regionu mazowieckiego w kraju i na świecie, jak i mikroregionu radomskiego. regionu, edukuje i socjalizuje lokalną społeczność w zakresie kompetencji kulturowej. Wydarzenie wpłynie na rozwój świadomości społecznej i umiejętność odbioru kultury muzycznej. Ważnym aspektem jest również aktywizacja seniorów i innych grup społecznych i wiekowych, przedstawienie muzyki w sposób atrakcyjny i dostępny percepcyjnie, jasny i zrozumiały dla słuchacza. Istotna jest również edukacja, próba zainteresowania młodych ludzi wartościami muzyki klasycznej zarówno polskiej jak i światowej. Festiwal będzie promować muzykę kompozytorów polskich i polskich wykonawców. Celem Festiwalu jest również promowanie muzyki, kompozytorów polskich i polskich wykonawców. Festiwal przyczyni się do promowania regionu Mazowieckiego, Miejscowości Pionki, która ma muzyczne korzenie, na skalę ogólnopolską. Podczas Festiwalu odbędą się koncerty: gala operowo-operetkowa, z udziałem wybitnych polskich solistów i orkiestry, koncert jazzowy w wykonaniu gwiazd gatunku, koncert finałowy dzieło symfoniczne na chór, orkiestrę i solistów. Podczas Festiwalu odbędą się również pokazy muzyczne w lokalnych szkołach oraz minirecitale plenerowe w atrakcyjnych punktach miasta ( centrum, amfiteatr, park). Do udziału w koncertach zaprosiliśmy wyjątkowych Artystów, czołowych polskich muzyków reprezentujących dane gatunki muzyczne, Artystów młodego i średniego pokolenia. ( K. Meisinger, A. Wojciechowski, J.Milewski,  W. Franek, J. Nawrot, Ł. Gaj, S. Marszałowicz i inni.  W projekcie mogą wziąć udział Orkiestry o znaczącej renomie w kraju i za granicą.

Festiwal jest muzycznym darem Artystów, Władz województwa Mazowieckiego, Burmistrza Miasta Pionki i Partnerów dla mieszkańców Pionek. Obejmuje zarówno koncerty kameralne, orkiestrowe, jak i wydarzenia dla dzieci, seniorów. Wszelkie ważne wydarzenia muzyczne regionu odbywają się w największych salach koncertowych Warszawy, jednak misją Festiwalu jest dotarcie do mniejszych miejscowości, mikroregionów mazowieckich, gdzie promowanie muzyki klasycznej, jazzowej czy też innych gatunków muzycznych jest równie ważne. Koncerty czy też wydarzenia towarzyszące Festiwalu Black Vinyl Classic  będą odbywać się w miejscach, będących centrum kulturowym Festiwalu: centrum kultury, w kościołach, muzeum  czy też na świeżym powietrzu – w amfiteatrach oraz na specjalnie ustawionej scenie na placu przed Centrum Kultury.

Jak pisał Tadeusz Baird, kompozytor pochodzący z ziemi mazowieckiej:
„Stworzyła nas przeszłość wespół z teraźniejszością i to jest przyczyną zainteresowania historią i sztuką minionych wieków. Szczególnie dla artysty poznanie tego, co nas poprzedziło: literatury, teatru, plastyki, architektury jest czymś nieodzownym – są to rzeczy, które nie tylko kształtują nasz światopogląd artystyczny, ale i naszą zdolność doznawania i rozumienia piękna, poszerzają naszą wyobraźnię, sprawiają, że stajemy się mądrzejsi, a więc bardziej świadomi siebie i naszych czynów”. Mamy przekonanie, że różnorodny program II edycji Festiwalu Black Vinyl Classic, obok tak potrzebnego relaksu i odprężenia, skłoni do refleksji i odbuduje w publiczności poczucie wspólnoty. Zachęca do tego urocza okolica, malowniczy krajobraz ziemi mazowieckiej, stanowiący niewątpliwy atut.

Po pandemicznym okresie  uśpienia i oddalenia, po okresie ograniczeń w podróżowaniu i doświadczaniu życia w bezpośrednim z nim kontakcie, wszyscy wracamy, może jeszcze trochę nieśmiało, ale jednak z wielką wewnętrzną energią, do życia kulturalnego. Potrzeba bliskości z drugim człowiekiem – czy to słuchaczem, czy artystą – kontaktu z żywym, niezapośredniczonym dźwiękiem z pewnością pozwoli nam pogłębić relację z muzyką i samymi sobą. Program  Festiwalu daje wiele okazji do takich doświadczeń. Wybrany repertuar zabierze słuchaczy do bliskich i dalszych muzycznych geografii, w przeszłość prawdziwą i wyobrażoną, a także w teraźniejszość. Będzie zabawą i relaksem, skłoni do przeżywania wrażeń prywatnych w muzyce kameralnej i da poczucie wspólnoty w repertuarze symfonicznym.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content