2.6 C
Pionki
piątek, 19 kwietnia, 2024

W sklepach brakuje dekoderów. Zmiana nadawania naziemnej telewizji

Popularne

Od poniedziałku nastąpił trzeci etap zmian nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce – przypomina Media-Cyfryzacja KPRM. Zmiana dotyczyła województw: łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego, opolskiego, małopolskiego i podkarpackiego, a także miasta Radom i okolic.

– W poniedziałek 23 maja nastąpił trzeci etap zmian nadawania bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce DVB-T2/HEVC. Zmiana dotyczyła województw: łódzkiego, świętokrzyskiego, śląskiego, opolskiego, małopolskiego i podkarpackiego – podało w komunikacie Media-Cyfryzacja KPRM.

Od 23 maja obszar ten znacznie powiększył się i nowy standard dotarł do wszystkich telewidzów mieszkających na terenie województw śląskiego, małopolskiego, łódzkiego i opolskiego. W całości nowym sygnałem została pokryta także Wielkopolska (dołączył np. Kalisz), a także kolejne miejscowości na Mazowszu (chodzi o obszar Radomia i okolic).

Jak przypomniano, w ramach przełączenia sygnału na DVB-T2/HEVC, zmieniły się częstotliwości nadawania multipleksów: MUX-1, MUX-2 i MUX-4, które zostały przełączone do standardu DVB-T2/HEVC.

– W praktyce oznacza to lepszą jakość dźwięku i obrazu – wszystkie kanały będą nadawane w jakości Full HD. Multipleks MUX-3 tymczasowo nie zmienia standardu nadawania – wskazano.

Związek Cyfrowa Polska przypomina z kolei telewidzom o sprawdzeniu, czy ich odbiorniki telewizyjne są dostosowane do nowego standardu sygnału. – Zmiany w nadawaniu naziemnej telewizji cyfrowej odbywają się stopniowo od końca marca i potrwają do końca czerwca” – podał Związek Cyfrowa Polska. Jak dodał, obecnie w zasięgu DVB-T2/HEVC są mieszkańcy województw: dolnośląskiego, lubuskiego, kujawsko-pomorskiego, niemal całego pomorskiego, wielkopolskiego oraz północno-zachodniej części mazowieckiego.

DVB-T2 – jak sprawdzić. Sposób pierwszy, czyli Sprawdzam TV

Pierwszą i prawdopodobnie najprostszą opcją jest sprawdzenie kompatybilności, wyszukując kanał Sprawdzam TV, udostępniany na multipleksie MUX3 – tym samym, gdzie znajdziemy m.in. TVP. Po przeskanowaniu i przełączeniu się na nowy kanał na ekranie powinna pojawić się odpowiednia plansza, informująca o zgodności. Co więcej, w tle usłyszymy komunikat czytany przez lektora, z którego dowiadujemy się, że jeśli widzimy planszę i słyszymy dźwięk, to nasz TV jest gotowy na przejście na DVB-T2. W innym przypadku telewizor będzie wymagać dekodera lub trzeba będzie go wymienić na nowy.

Dofinansowanie i problem z dostępnością dekoderów

Rozmawialiśmy z dwoma przedstawicielami sklepów z elektroniką w Pionkach. Jak się okazuje, pojawił się problem z dostępnością dekoderów przystosowanych do nowej jakości telewizji naziemnej – ciężko o nie także w hurtowniach.

Sytuacja z dostępnością zapewne jest przejściowa Dla tych, którzy będą musieli wymienić odbiornik, Cyfrowa Polska przypomina o rządowym dofinansowaniu do zakupu dekodera lub telewizora. Jeśli zdecydujemy się na kupno nowego odbiornika telewizyjnego możemy otrzymać bon o wartości 250 zł.

Związek Cyfrowa Polska przekazał, że kolejne i ostatnie już przyłączenie do DVB-T2/HEVC planowane jest 27 czerwca. Obejmie ono resztę miejscowości z województwa mazowieckiego, w tym Warszawę, podlaskie, warmińsko-mazurskie oraz lubelskie. Tym samym cały obszar kraju będzie już objęty nowym standardem nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content