31.4 C
Pionki
piątek, 12 lipca, 2024
spot_img

W pionkowskim szpitalu powiatowym otwarto pracownię rezonansu magnetycznego. Z tej okazji wielu pacjentów skorzystało z różnych badań w Dniu Troski o Zdrowie

Popularne

spot_img

Nowoczesny rezonans magnetyczny wart ponad pięć milionów złotych jest zamontowany w pionkowskim szpitalu i wkrótce będzie służył mieszkańcom całego powiatu. – Mam chory kręgosłup, na badania rezonansem dojeżdżałam do Radomia, dlatego uważam, że dla naszego szpitala to naprawdę wielka chwila – powiedziała nam pani Ola, pacjentka szpitala w Pionkach.

O tym, jak bardzo zmienił się szpital w Pionkach w ostatnich latach, pisaliśmy wielokrotnie. Oddłużenie placówki przez powiat, rozbudowa, remonty, przebudowy, zakupy nowoczesnego wyposażenia – to wszystko kosztowało ponad 120 milionów złotych. Wśród nich m.in. artroskop z torem wizyjnym i aparat RTG typu C z ramieniem jezdnym zostały dostarczone do szpitala w Pionkach w grudniu 2023 roku i zainstalowane na bloku operacyjnym. Kosztem ponad 2,3 miliona złotych dokonano adaptacji pomieszczeń w pawilonie zachowawczym na potrzeby instalacji rezonansu magnetycznego. W maju urządzenie zostało zamontowane, podłączone i przetestowane. Urządzenie znanej niemieckiej firmy kosztowało ponad 5,2 miliona złotych, ale powiat pozyskał sprzęt dla szpitala z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Pięć ton za pięć milionów

– Jeszcze pięć lat temu nikt nie marzył o tym że będziemy mieli rezonans ważący pięć ton i wart pięć milionów. Już od dawna chcemy realizować pełną diagnostykę w jednym miejscu. Mamy do tego warunki, a także kadrę. Czekamy aktualnie na kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, ale wierzę, że szybko go otrzymamy. Rozmawiamy z okolicznymi szpitalami i nawiążemy współpracę, aby nie tylko pacjenci z Pionek i powiatu radomskiego mogli korzystać z naszych usług. Uważam, że to wielka chwila dla naszego szpitala. Chciałbym tu podziękować staroście radomskiemu Waldemarowi Trelce i całemu zarządowi za te wszystkie starania o pieniądze i sprzęt dla naszej placówki – mówiła Bernarda Dudek, dyrektor szpitala w Pionkach.

Na europejskim poziomie

W uroczystości otwarcia pracowni rezonansu brali udział zaproszeni goście, przedstawiciele władz Powiatu Radomskiego, a także miasta Pionki. Wszyscy zgodnie podkreślali, że szpital powiatowy w ostatnich latach przeszedł wielką metamorfozę i obecnie jest on na poziomie europejskim.

– W marcu ubiegłego roku wystąpiliśmy do ówczesnego premiera, Mateusza Morawieckiego o pieniądze z rezerw strategicznych na sprzęt medyczny, sprzęt diagnostyczny. Artroskop i ramię C z aparatem RTG dotarły już wcześniej i służą pacjentom. Teraz wreszcie doczekaliśmy się rezonansu. Przed nami ważne zadanie, aby uzyskać kontrakt z NFZ. Tylko w ubiegłym roku szpital w Pionkach zlecił około 2000 badań rezonansem, Kolejne 1600 badań zleca szpital w Iłży. Mamy informacje ze szpitali z sąsiednich powiatów, że są zainteresowane zlecaniem badań właśnie w Pionkach. To jest ważne, bo chcemy, aby sprzęt był potrzebny i rentowny – zaznaczył Waldemar Trelka starosta radomski.

Podczas uroczystości można było bliżej zapoznać się ze sprzętem… choć nie za blisko, bo pole magnetyczne rezonansu jest bardzo silne i mocno działa na sprzęt elektroniczny. Przedstawiciele firmy, która produkowała rezonans i montowała go w Pionkach, przekonywali, że jest to jeden z najlepszych modeli, jakie używane są w europejskich szpitalach i lekarze bardzo go sobie chwalą.

Dzień Troski o Zdrowie

Uroczyste otwarcie pracowni rezonansu, zbiegło się z obchodami Dnia Troski o Zdrowie. Wielu pacjentów przyjechało do szpitala na darmowe badania cukru, ciśnienia krwi, wagi ciała, czy pomiar indeksu masy ciała BMI. Można było skorzystać z konsultacji dotyczących porad czy badań. Czynny był też punkt badań densytometrycznych z okazji dnia chorych na osteoporozę, który przypadał na 24 czerwca. Czynny był również punkt Audika – badanie słuchu.

– Fajnie, że można było skorzystać z tak wielu badań. Jestem mieszkanką Pionek i widzę jak bardzo się zmienił szpital. Mam chory kręgosłup i jeździłam już kilka razy na badanie rezonansem do Radomia. Teraz wszystko będę miała tutaj na miejscu – powiedziała nam pani Ola, jedna z pacjentek.

/Materiał sponsorowany/

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content