9.5 C
Pionki
wtorek, 16 kwietnia, 2024

W niedzielę wyjątkowa uroczystość w Świerżach Górnych. Koncert i wystawa na cześć księdza infułata Adama Sochy

Popularne

Enea Wytwarzanie wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich w Świerżach Górnych oraz Parafią p.w. św. Jakuba Apostoła w Świerżach Górnych zapraszają na wystawę fotograficzną poświęconą ksiądz infułat Adamowi Sosze, połączoną z koncertem pieśni patriotyczno-religijnych. Uroczystość odbędzie się w najbliższą niedzielę o godzinie 17.

Wystawa fotograficzna będzie poświęcona księdzu infułatowi Adamowi Sosze – budowniczemu kościołów i domów parafialnych na terenie diecezji radomskiej. Idealny akompaniament dla przedstawionej wystawy będzie stanowić koncert pieśni patriotyczno-religijnych zespołu „Oratorium” ks. Lecha Gralaka.

Ksiądz Adam Socha

Ksiądz infułat Adam Socha urodził się w Makowie koło Radomia w 1931 r. Świecenia kapłańskie przyjął w 1955 r. z rąk bp. Jana Lorka. W latach 1955-1956 pracował jako wikariusz w parafii Czarna, a przez następne dwa lata pracował w parafii Stąporków. Od 1964 do 1981 r. był proboszczem w Świerzach Górnych. W 1971 r. został mianowany dziekanem dekanatu kozienickiego. 10 lat później został przeniesiony do Radomia na Zamłynie, aby organizować nową parafię św. Kazimierza i rozpocząć budowę kościoła. Był kanonikiem honorowym Kapituły Radomskiej oraz prałatem i kustoszem Kapituły Katedralnej. We wrześniu 2008 r. Benedykt XVI podniósł ks. Sochę do godności infułata.

Ks. prałat Adam Socha znany był również z działalności społeczno-charytatywnej. Jego dziełem jest ośrodek „Kazimierzówka”, który skupia dzieci z kilku dzielnic Radomia, przede wszystkim z Zamłynia, Kaptura, Koziej Góry i Starego Miasta. W ośrodku znajdują się sale: widowiskowa, wizualna, zajęć plastycznych, spotkań oraz świetlica, biblioteka, pokój dla opiekunów, pomieszczenie z używaną odzieżą.

Największym dziełem ks. Sochy było wybudowanie kościoła św. Kazimierza, który jest świątynią patronalną miasta Radomia i diecezji radomskiej. Została wzniesiona w latach 1986-1994 jako wotum dziękczynne za uroczystości jubileuszowe, które odbyły się w 1981 r. z racji 500. rocznicy przybycia św. Kazimierza na królewską rezydencję do Radomia. W 2003 r. kościół św. Kazimierza został podniesiony do godności bazyliki mniejszej.

Wyjątkowy koncert

Podczas niedzielnego wydarzenia usłyszymy  koncert pieśni patriotyczno-religijnych w wykonaniu zespołu Oratorium, księdza Lecha Gralaka. Jest to dziecięco-młodzieżowy zespół wokalno-instrumentalny wykonujący piosenki o tematyce religijnej.Jest jednym z najstarszych zespołów współczesnej muzyki religijnej w Polsce, działającym nieprzerwanie do chwili obecnej, prowadząc działalność ewangelizacyjną w parafiach na terenie Polski i poza jej granicami.Siedzibą zespołu jest Ośrodek Muzyczny w Augustowie koło Radomia, będący ich miejscem pracy, modlitwy i rekreacji.

Wystawa i koncert odbędą się w kościele parafialnym w Świerżach Górnych, 12 grudnia o godz 17.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content