9.5 C
Pionki
wtorek, 16 kwietnia, 2024

W Kozienicach obejrzymy prace, które powstały przy użyciu ognia

Popularne

„Zapisane ogniem” to tytuł wystawy ceramiki Aleksandry i Bogusława Dobrowolskich, którą będzie można zobaczyć w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. Jej wernisaż zaplanowano na piątek, 3 grudnia. Początek wydarzenia w sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego o godz. 17.00.

– W Kozienickim Domu Kultury staramy się prezentować różne formy plastyczne i bardzo szeroko rozumianą sztukę. Rzadko mamy jednak okazję oglądać ceramikę, tym bardziej miło mi zaprosić mieszkańców na wernisaż wystawy państwa Aleksandry i Bogusława Dobrowolskich – mówi dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska.

W Centrum Kulturalno-Artystycznym zobaczymy ciekawe prace, których autorami są utalentowani i doświadczeni artyści. Obydwoje mają na koncie dziesiątki wystaw w kraju i poza jego granicami, a także różnego rodzaju nagrody i odznaczenia. Aleksandra i Bogusław Dobrowolscy tworzą intrygujące ceramiczne formy, zarówno misy i dzbany, jak i abstrakcyjne kształty, gdzie ważną rolę odgrywa barwa i faktura.

– Zdecydowanie warto zapoznać się z tymi pracami, a także spotkać się z ich autorami podczas wernisażu. Myślę, że obcowanie z tymi formami plastycznymi zrodzi wiele pytań, a to będzie niepowtarzalna okazja do tego, by zapytać u źródła – dodaje Elwira Kozłowska.

Wydarzenie odbędzie się na zasadach reżimu sanitarnego. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.dkkozienice.pl.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 13 lutego 2022 roku.

O autorach:

Aleksandra Dobrowolska, urodzona w 1964 r. W 1984 r. ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych). W 1992 r. uzyskała dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Ceramiki i Szkła w zakresie ceramiki przemysłowej w pracowni prof. Rufina Kominka, ceramiki unikatowej w pracowni prof. Krystyny Cybińskiej oraz rysunku w pracowni prof. Nicola Nascova. W latach 1994-2000 wykładowca rzeźby na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Od 1996 r. nauczyciel ceramiki, rzeźby i malarstwa w Szkole Plastycznej im. J. Malczewskiego w Radomiu. W 2000 r. podjęła pracę w Zespole Szkół Plastycznych im. J. Brandta w Radomiu zakładając specjalizację – Ceramika artystyczna, którą prowadzi do tej pory. Pełniła funkcję dyrektora Szkoły Plastycznej i wicedyrektora w Zespole Szkół Plastycznych. Odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej i odznaką Zasłużonego Działacza Kultury. Uczestniczyła w sympozjach, seminariach i plenerach ceramicznych min. w Nowym Wiśniczu, Chodzieży, Ćmielowie, Osiekach, Warszawie, Orońsku, Bolestraszycach, Platerowie, Dyneburgu. Brała udział w ponad 50 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Tworzy w dziedzinie ceramiki unikatowej i rzeźby.

Bogusław Dobrowolski, urodzony w 1962 r. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W 1990 r. uzyskał dyplom na Wydziale Ceramiki i Szkła w pracowni ceramiki unikatowej prof. Ireny Lipskiej-Zworskiej i pracowni projektowania ceramiki Lidii Kupczyńskiej-Jankowiak. Od 1992 r. prowadzi pracownię ceramiczną w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. A od 2008 r. jest tam komisarzem Międzynarodowego Pleneru Ceramicznego Lab-Oro. Uczestnik plenerów artystycznych m.in. w Ćmielowie, Bolesławcu, Platerowie, Bolestraszycach, Wilnie, Daugavpils, Orońsku. Tworzy w dziedzinie ceramiki unikatowej, malarstwa i rzeźby.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content