31.4 C
Pionki
piątek, 12 lipca, 2024
spot_img

Uchodźcy z Ukrainy szukają pracy w powiecie radomskim. Ilu z nich zarejestrowało się w Filii PUP w Pionkach?

Popularne

spot_img

Zatrudnienia szukają głównie pracownicy umysłowi, do 45 roku życia. Większość stanowią kobiety. Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu podsumował obsługę obywateli Ukrainy.

Ilu obywateli Ukrainy dokonało rejestracji? Jakiej pracy szukają?

Uchodźcy z Ukrainy rejestrują się w urzędach pracy od 14 marca. Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu zarejestrował w tym czasie 131 Ukraińców. Filia w Pionkach dokonała trzech rejestracji.

To m.in. jako  nauczyciele, pielęgniarki, pracownicy biurowi, księgowi, doradcy klienta, sprzedawcy . 68 osób skorzystało już z usługi pośrednictwa pracy: rozpoznane zostały ich potrzeby, niektórzy otrzymali ofertę zatrudnienia. Na efekty trzeba jednak poczekać. 121 zarejestrowanych w Radomiu bezrobotnych z Ukrainy to kobiety do 45 roku życia 

Od 21 marca w kamienicy Deskurów działa dodatkowy punkt obsługi w zakresie zatrudnienia dedykowany obywatelom Ukrainy. W ciągu pierwszego tygodnia działalności odwiedziło go  37 obywateli Ukrainy, którzy zostali kompleksowo obsłużeni: od rejestracji  po otrzymanie ofert pracy.

Obsługę cudzoziemców prowadzi ponadto  siedem naszych filii: w Pionkach, Skaryszewie, Iłży, Wierzbicy, Przytyku i Jedlni – Letnisko oraz w Goździe.

– Obywatele Ukrainy w większości zgłaszają potrzebę pracy zgodnej z ich dotychczasowymi kwalifikacjami i doświadczeniem zawodowym. Bardzo dużo jest nauczycielek: od matematyki, przez język angielski, geografię po nauczanie początkowe. Są pytania o pracę w niepełnym wymiarze, którą można  by pogodzić z opieką nad dziećmi. Zgłasza się też wiele pielęgniarek, na które w Polsce jest duże zapotrzebowanie. Ważne jest, aby w szybkim tempie mogły nostryfikować swoje dyplomy, bo w przypadku zawodów medycznych, problemem jest niestety brak dokumentów potwierdzających kwalifikacje. Do tego czasu  mogą podejmować pracę w sektorze medycznym, ale poniżej swoich kwalifikacji. Dużą barierę stanowi też język. Wielu pracodawców stawia jako jedno z głównych wymagań przynajmniej podstawową znajomość języka polskiego.  Dlatego  nasz urząd ruszy wkrótce z kursami języka polskiego. Trzeba zaznaczyć, że PUP nie tworzy ofert pracy. Miejsca pracy kreują pracodawcy i tu wiele zależy od nich. My oczywiście mamy instrumenty w postaci rożnych refundacji, żeby ułatwić  pracodawcy utrzymanie miejsca pracy – mówi dyrektor PUP w Radomiu Sebastian Murawski

Obecnie w bazie PUP w Radomiu jest ponad 700  wolnych miejsc pracy. Większość stanowią  propozycje w zawodach tradycyjne obsadzanych przez mężczyzn. Poszukiwani są więc kierowcy kat C+E, pracownicy branży budowlanej, metalowej, jest kilkadziesiąt  ofert w przemyśle przetwórczym, cały czas pracowników rekrutuje budujące się radomskie lotnisko. Poszukiwani są również pracownicy ochrony. 

Dostęp do rynku pracy jest w Polsce otwarty dla każdego obywatela Ukrainy, który przebywa legalnie. Rekrutacja jest identyczna jak w przypadku Polaka. Pracodawca ma tylko jeden obowiązek: musi poinformować w ciągu 14 dni urząd pracy o fakcie  zatrudnienia cudzoziemca. Warto podkreślić, że nie trzeba być zarejestrowanym bezrobotnym, żeby podjąć pracę.  

Zgodnie z ustawą podpisaną przez Prezydenta RP 12 marca br. ( Dz. U. poz. 583). obywatele Ukrainy mogą zarejestrować się w urzędzie pracy jako bezrobotni lub poszukujący pracy i mogą być obejmowani takim samym wsparciem
z jakiego korzystają obywatele RP.

Zarejestrowanym w urzędach pracy obywatelom Ukrainy, jako osobom bezrobotnym, przysługuje, na zasadach ogólnych, wsparcie określone w  art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy między innymi prawo do skorzystania z usług i instrumentów rynku pracy w powiatowym urzędzie pracy, w tym m.in takich jak jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej. Natomiast pracodawcy zatrudniający zarejestrowanego w urzędzie pracy obywatela Ukrainy mogą, na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 1 ustawy o promocji zatrudnienia  i instytucjach rynku pracy, otrzymać refundację kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.

 

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content