20.3 C
Pionki
czwartek, 19 września, 2024
spot_img

Tydzień z 20. Festiwalem MDAG

Popularne

spot_img

Kino Studyjne działające przy Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza do obejrzenia sześciu hitów 20. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity.

Tydzień z Festiwalem MDAG odbędzie się w dniach 19 – 24 maja.

MDAG to jeden z największych festiwali filmów dokumentalnych na świecie, prezentujący kino najwyższej próby.

Program

19 maja – Całe to piękno i krew

(All the Beauty and the Bloodshed)

USA, 2022, 113 min.

reż.: Laura Poitras

Nominowany do Oscara niezwykły filmowy portret Nan Goldin – legendarnej fotografki i aktywistki, która obecnie całą energię poświęca założonej przez siebie grupie aktywistycznej PAIN, stającej w obronie osób uzależnionych od środków przeciwbólowych i walczącej z koncernem farmaceutycznym rodziny Sacklerów, współodpowiedzialnym za kryzys opioidowy w Stanach.

20 maja – I król rzekł: Co za fantastyczna maszyna!

(And the King Said, What a FANTASTIC MACHINE)

Szwecja, Dania, 2023, 88 min.

reż.: Axel Danielson, Maximilien Van Aertryck

Podróż po rozległym historycznie oceanie współczesnej kultury medialnej. Dowiadujemy się, jak powstała camera obscura, oglądamy pierwszy pokaz ruchomego obrazu, obserwujemy wynalezienie kamery internetowej, odwiedzamy dzisiejsze Hollywood i poznajemy lepiej świat wypełniony 45 miliardami aparatów. Dowcipny i prowokujący do myślenia film śledzi rozwój kultury obrazu w znanej nam do tej pory formie.

21 maja – Prawy chłopak

(Polish Prayers)

Polska, Szwajcaria, 2022, 84 min

reż.: Hanna Nobis

Życie Antka, dwudziestodwuletniego konserwatysty z Wrocławia, kręci się wokół myśli narodowej, kościoła i prawicowego aktywizmu. Liderowanie organizacji nacjonalistycznej przeplata z działalnością w męskim bractwie różańcowym. Wszystko zmienia się, kiedy poznaje Weronikę, dziewczynę o diametralnie innych poglądach. Film jest kroniką życia bohatera, który pod wpływem miłości zaczyna zadawać pytania o miejsce Boga, seksu i wyznawanych ideałów w swoim życiu.

22 maja – Lynch/Oz

(Lynch/Oz)

USA, 2022, 110 min

reż.: Alexandre O. Phillippe

Co łączy filmy Davida Lyncha z „Czarnoksiężnikiem z krainy Oz”? Fascynacja, inspiracja czy obsesja? „Nie ma dnia, abym o tej książce nie myślał” – przyznaje reżyser. Film pokazuje, jak bardzo kultowa książka dla dzieci obecna jest w twórczości wyrosłego z kultury amerykańskiej reżysera. To jednak coś więcej niż tylko niecodzienne spojrzenie na filmowca i jego obsesję – to zapierająca dech w piersiach medytacja nad rolą kina w kształtowaniu naszych marzeń.

23 maja – Siostrzeństwo świętej sauny

(Smoke Sauna Sisterhood)

Estonia, Francja, Islandia, 2023, 89 min

reż.: Anna Hints

Nagrodzony na festiwalu w Sundance film o grupie kobiet zbierającej się w tradycyjnej saunie, żeby wspólnie dzielić najgłębsze sekrety, przemyślenia i czerpać siły z wspólnoty. Otoczone dymem  obnażają nie tylko ciała, ale i emocje. Dowiadujemy się, czego doświadczyły w swoim życiu. „Siostrzeństwo świętej sauny” przepełnia autentyczne piękno, które nie płynie z posiadania idealnego ciała, ale z humoru, mądrości i samoświadomości.

24 maja – Świat po pracy

(After Work)

Szwecja, Norwegia, Włochy, 2023, 81 min.

reż.: Erik Gandini 

W Kuwejcie każdy ma prawo do pracy, więc w niektórych miejscach na jednym stanowisku zatrudnionych jest 20 osób. W Korei Południowej pracuje się 12-14 godzin dziennie. Z kolei w Stanach Zjednoczonych co roku pracownicy rezygnują z ponad 500 milionów godzin urlopu z obawy o utratę pracy. Tymczasem roboty są już gotowe do przejęcia większości wykonywanych przez człowieka zadań. To idealna sytuacja dla szwedzkiego mistrza kina dokumentalnego, Erika Gandiniego, który podróżuje po całym świecie i wnikliwie bada, co oznacza dziś słowo „praca”.

Informacje pod nr tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60, a także na stronie internetowej www.mcswelektrownia.pl

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content