4,9 C
Pionki
poniedziałek, 27 marca, 2023
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

To będzie spotkanie w lirycznym klimacie. Kozienicki Dom Kultury zaprasza na „Witrynę”

Popularne

Już w sobotę, 20 listopada, w Kozienickim Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka odbędzie się 6. spotkanie literackie z cyklu „Witryna”. Gośćmi wydarzenia będą prof. Andrzej Niewiadomski oraz muzyk Michał Pastuszak. Początek o godz. 16.00. Wstęp wolny.

– „Witryna” to nasz stały cykl spotkań dedykowanych miłośnikom literatury, zarówno prozy, jak i poezji. Jej pierwsza edycja odbyła się w 2017 roku i została bardzo ciepło przyjęta. Kolejne spotkania miały miejsce w 2018 roku i dwukrotnie w 2019 roku. Niestety, następne edycje zostały odwołane z powodu pandemii. 5. „Witryna” miała formę on-line i odbyła się w kwietniu bieżącego roku. Będzie to zatem pierwsze stacjonarne spotkanie od blisko dwóch lat – wyjaśnia dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska.

Spotkanie odbędzie się w sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach. Tradycyjnie będzie to okazja do prezentacji tekstów rodzimych twórców: członków Grupy Poetyckiej „Erato” Kozienickiego Domu Kultury oraz Grupy Literackiej „Tygiel”, działającej przy Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży „Arka” w Radomiu. Obie grupy łączy postać ich opiekuna, którym jest Adrian Szary – polonista, poeta, instruktor warsztatów literackich i wykładowca akademicki. On też poprowadzi całe wydarzenie.

Wspaniali goście

 – Przy organizacji każdej kolejnej edycji „Witryny”, staramy się zapraszać do Kozienic wyjątkowych gości: poetów, prozaików, znawców literatury.  Tak będzie i tym razem – zaznacza Elwira Kozłowska.

Pierwszym z gości wydarzenia będzie prof. Andrzej Niewiadomski – poeta, eseista, historyk literatury, redaktor. Jest autorem jedenastu książek poetyckich, współzałożycielem i redaktorem Kwartalnika Literackiego „Kresy”. Przez kilkanaście lat zajmował się również bieżącą krytyką literacką. Jest laureatem licznych, prestiżowych nagród. Wykładał na uniwersytetach w Budapeszcie, Daugavpils i Preszowie. Od roku 2011 jest kierownikiem Zakładu Literatury XX i XXI wieku UMCS, a od roku 2018 Katedry Współczesnej Literatury i Kultury Polskiej. Jako badacz zajmuje się problematyką awangardy poetyckiej, poezji najnowszej, metapoezji, katastrofizmu w literaturze dwudziestolecia międzywojennego, dziedzictwem dwudziestolecia w literaturze powojennej, dynamiką wewnętrznych związków w obrębie polskiej prozy modernistycznej, literaturą emigracyjną.

O oprawę muzyczną zadba Michał Pastuszak – instruktor teatralny, autor i wykonawca piosenek; laureat wielu prestiżowych konkursów piosenki. Od dwudziestu lat prowadzi studio piosenki aktorskiej i poezji śpiewanej w Miejskim Domu Kultury w Dęblinie. Na swoim koncie ma dwie płyty: „Inwentaryzacja” i „Gra o wszystko”.

– Michała Pastuszaka mogliśmy już usłyszeć w Kozienickim Domu Kultury, ale tylko w wersji on-line. We wrześniu ubiegłego roku wystąpił w tej formie wraz z grupą „Poławiacze Pereł”. Cieszę się, że tym razem usłyszymy go na żywo – dodaje Elwira Kozłowska.

Spotkanie odbędzie się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.dkkozienice.pl. Na „Witrynę” zapraszają Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka.

 

Czytaj więcej

- Reklama -
spot_img

Ostatnio dodane

Skip to content