20.2 C
Pionki
piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

„Ten festiwal przejdzie do historii”. Za nami pierwszy dzień „Black Vinyl Classic –PION(ki) KULTURY”

Popularne

spot_img

G.Bizet, uwertura do opery Carmen w wykonaniu orkiestry festiwalowej, Aria Kalata, Nessun dorma z op. „Turandot”, Co noc gdy w mroku sali… z  op. „Bajadera” oraz „Graj Cyganie, z op. „Hrabina Mariza. To tylko kilka prezentacji muzycznych, których mogła wysłuchać pionkowska publiczność podczas pierwszego dnia I Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Black Vinyl Classic –PION(ki) KULTURY”.

Pierwszy dzień festiwalu odbył się w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach przy ul. Zakładowej (dawniej CAL). – Festiwal muzyczny skupił wokół siebie interesujących artystów, wykonawców, którzy wspólnie promują różne gatunki muzyczne.  Misją festiwalu jest rozwijanie wrażliwości muzycznej i artystycznej wśród społeczności lokalnej i nie tylko – zapowiadali organizatorzy festiwalu.

Jako pierwszy wszystkich gości powitał wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski.  

– To niebywała okazja rzeczywiście, aby dokonać inauguracji otwarcia nowego projektu na mapie imprez kulturalnych województwa. Mam nadzieję, że wyrazem wsparcia tej właśnie imprezy jest to, że staramy się dofinansować tą pierwszą inaugurację i mam nadzieję, że to na stałe  wejdzie w cykl imprez  kulturalnych. Ta kultura wyższa, ta muzyczna nie jest nam obca i potrafimy docenić zarówno starania organizatorów i jestem pewien, że ten festiwal przejdzie do historii. – powitał zebranych gości wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski.  

Słowa podziękowania organizatorom festiwalu złożył burmistrz Pionek, Robert Kowalczyk. Burmistrz podziękował również marszałkowi za wkład finansowy nie tylko w organizację samego festiwalu, ale również za wszystkie inicjatywy wspierane przez samorząd województwa mazowieckiego.

– Bardzo się cieszę, że sala naszego starego kasyna wypełniła się i mam nadzieję, że będzie tak i jutro. Festiwal Black Vinyl Classic, to nowa formuła, która mam nadzieję, że wpisze się na stałe w kalendarz kulturalny naszego miasta. Nie musimy robić tego co wszyscy, możemy podążać swoją drogą, taką drogą, która będzie nas ubogacać i wzmacniać. Stąd też dziś i jutro proponujemy państwu myślę, że na bardzo wysokim poziomie. – dodał burmistrz Pionek, Robert Kowalczyk.

W trakcie pierwszego dnia na scenie zaprezentowała się Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją maestro Mieczysława Smydy, chór festiwalowy oraz soliści: Joanna Nawrot – sopran, Adam Sobierajski – tenor, Łukasz Wroński – tenor, Jakub Milewski – baryton.

W części operowej zaprezentowano prezentację muzyczną G. Bizeta, Uwerturę do opery Carmen, w wykonaniu Orkiestry festiwalowej, Arię Kalafa, Nessun dorma z op. „Turandlot”, którą wykonał tenor Adam Sobierajski, Arię Cavaradossiego, E lucevan Ie stelle, z opery „Tosca” w wykonaniu tenora Łukasza Wrońskiego czy Joanny Nawrot, która zaśpiewała Arię Luretty, O mio Babbino Caro, z opery „Gianni Schicchi”.

W części operetkowej usłyszeć mogliśmy „Pieśń neapolitańską”, utwór „Graj Cyganie”, z opery „Hrabina Mariza”, Czardasz Graj cyganie, graj z op. „Perła z Tokaju” czy Arię Mistera X, z opery „Księzniczka Cyrkówka”. Wszystkie wykonania nagrodzone zostały gromkimi brawami.

Drugi dzień festiwalowy zapowiada się równie ciekawie. Wieczorny koncert Symfoniczny poprowadzi znakomity dyrygent Yaroslav Shemet. Maestro, jak i soliście wieczoru, którym jest wybitny polski klarnecista Andrzej Wojciechowski, towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej.

W programie: Henryk Mikołaj Górecki – Trzy utwory w dawnym stylu, Beniamin Baczewski – Koncert Klarnetowy,  Adam Wesołowski – Anioły, Wojciech Kilar – Orawa. Zapraszamy wszystkich mieszkańców do Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach ul. Zakładowa 5. na godz. 17.00.

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content