5.8 C
Pionki
czwartek, 25 kwietnia, 2024

„Tak naprawdę dopiero się rozkręcamy”, czyli rozmowa z Elwirą Kozłowską o 15-leciu działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku Kozienickiego Domu Kultury

Popularne

29 wykładów, 30 różnego rodzaju zajęć fakultatywnych, 3 koncerty, 3 spektakle, 8 miesięcy nauki i aż 598 studentów-seniorów. Tak w największym skrócie wyglądała jubileuszowa 15. edycja Uniwersytetu Trzeciego Wieku Kozienickiego Domu Kultury im. Bogusława Klimczuka. O mijającym roku akademickim, dotychczasowych dokonaniach i planach na najbliższą przyszłość rozmawiamy z Dyrektorką Kozienickiego Domu Kultury Elwirą Kozłowską.

Pani Dyrektor, dopiero zakończyliśmy rok akademicki 2022/23. 17 maja seniorzy spotkali się po raz ostatni przed wakacjami, odebrali gratulacje i wysłuchali koncertu Jacka Borkowskiego. Jakie wrażenia? Czy emocje już opadły?

Tak naprawdę dopiero opadają. To był wspaniały rok, pełen wielu wyjątkowych chwil, a przy tym bardzo aktywny. Działo się tak wiele, że te 8 miesięcy minęło praktycznie w mgnieniu oka. Nasi seniorzy wielokrotnie mnie zaskakiwali, oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Z całą pewnością mogę stwierdzić, że był to rok godny jubileuszu 15-lecia.

A co szczególnie zapadło Pani w pamięć z tej edycji?

Oj, powodów do zapamiętania tego roku jest bardzo wiele. Chociażby świetna frekwencja. Na liście słuchaczy w roku akademickim 2022/23 mieliśmy aż 598 osób, w tym aż 106 nowych studentów. To drugi wynik w historii. Przypomnę, że rekord odnotowaliśmy w roku 2019/20, tuż przed wybuchem pandemii – wtedy było to 621 osób. W kolejnych latach wielu seniorów obawiało się o swoje zdrowie i część z nich nie uczęszczała na zajęcia. Teraz widzimy, że pandemiczne czasy mamy za sobą i odbudowaliśmy tę bardzo dobrą frekwencję, która czyni nas jednym z największych UTW w Polsce.

Przede wszystkim jednak, ten rok zapamiętam ze wspomnianych już pozytywnych zaskoczeń.

To znaczy? O jakich zaskoczeniach mowa?

Nasi seniorzy pokazali, że Uniwersytet Trzeciego Wieku może dalej się rozwijać, poszerzać swoje pole działania i że tak naprawdę dopiero się rozkręcamy. Tu świetnym przykładem jest chociażby nasza grupa teatralna „Zakochani w teatrze”. W ostatnich miesiącach aktorzy-seniorzy nie tylko wystawili dwa skrajnie różne spektakle dla swoich kolegów i koleżanek z Uniwersytetu, ale ruszyli też w Polskę, prezentując swoje sztuki szerokiej publiczności na przeglądach w podwarszawskich Mrozach czy Raszynie. Osobiście jestem zachwycona ich twórczością i trzymam kciuki za kolejne projekty aktorskie.

Warta podkreślenia jest również działalność naszych sekcji plastycznych i rękodzielniczych, w tym wieńcząca rok pracy wystawa „Z pracowni UTW”. Po raz pierwszy na ekspozycji znalazły się prace aż 50 autorów, uczęszczających w sumie na 5 różnych kursów fakultatywnych. Tradycyjnie już bardzo prężnie działały też nasze grupy fotograficzne, organizując plenery, sesje zdjęciowe czy kolejną wystawę.

Słowa uznania kieruję także do wolontariuszek z Wolontariatu Seniora UTW, które przez cały rok włączały się w różnego rodzaju akcje. Kilkukrotnie sprzątały nasze miasto, odwiedzały mieszkańców Domu Pomocy Społecznej czy prowadziły warsztaty plastyczne dla dzieci.

Tak naprawdę każda nasza sekcja działała bardzo prężnie, a te działania wielokrotnie wychodziły poza tzw. standardowe działania Uniwersytetu. Nasi seniorzy roztaczają świetną aurę, są pełni pomysłów, a swoją aktywnością dosłownie zarażają wszystkich wokół siebie.

Tak duża intensywność działań z pewnością wymaga odpowiednich nakładów pracy…

Tak, ale jest to naprawdę przyjemna praca. Przede wszystkim dlatego, że spotykamy się z taką serdecznością od strony naszych studentów, a widząc ich zaangażowanie i satysfakcję wiemy, że ta oferta jest bardzo, ale to bardzo potrzebna. I tak już w sumie od 15 lat…

Należy podkreślić, że sprawne działanie naszego Uniwersytetu wynika z wielu czynników. Z jednej strony mamy naszych pracowników, w tym koordynatorki UTW, z drugiej zaś chętnych do pomocy studentów i wybraną przez nich Radę Słuchaczy. Właśnie sprawna komunikacja i wzajemne zrozumienie to jeden z kluczy do sukcesu.

Zawsze możemy też liczyć na wsparcie Burmistrza Gminy Kozienice, który sprawuje patronat honorowy nad Uniwersytetem Trzeciego Wieku KDK oraz radnych Rady Miejskiej w Kozienicach, którzy dbają o odpowiednie finansowanie naszych działań.

Kolejna edycja Uniwersytetu z pewnością zapowiada się jeszcze lepiej. Rozumiem, że przygotowania już ruszyły?

Owszem, przygotowania już trwają, ale równolegle dalej świętujemy jubileusz 15-lecia. Te kilkanaście wspólnie spędzonych lat chcemy zaakcentować w odpowiedni sposób. Część działań za nami, inne dopiero przed nami.

Mówiąc o tych zrealizowanych, chciałabym przywołać wiosenną akcję sadzenia drzew, w której nasi seniorzy wzięli udział na zaproszenie Nadleśnictwa Kozienice. W kwietniu studenci odwiedzili Szkółkę Leśną w Przejeździe, a w jej okolicy posadzili 598 drzewek, czyli tyle ilu słuchaczy było na liście uczestników 15. edycji. Możemy śmiało powiedzieć, że nasz Uniwersytet Trzeciego Wieku ma swój własny las.

Z kolei zwieńczeniem obchodów jubileuszu będzie „Piknik Kryształowego UTW”, czyli piknik seniora, który jesienią organizujemy wraz z Eneą Wytwarzanie. Spotkamy się 23 września na terenie Ośrodka Rekreacji i Turystyki Kozienickiego Centrum Rekreacji i Sportu. Będzie aktywnie, zdrowo i na pewno atrakcyjnie. Prace nad programem tego wydarzenia trwają od kilku tygodni. Chcemy, by ten finał obchodu jubileuszu 15-lecia był miłym wspomnieniem dla wszystkich jego uczestników. Liczymy na wysoką frekwencję.

Z kolei 16. edycja Uniwersytetu Trzeciego Wieku KDK ruszy trzy dni wcześniej, 20 września. Zapisy, podobnie jak w poprzednich latach, rozpoczną się na początku września. Już dziś serdecznie zapraszam, bo studentem naszego Uniwersytetu po prostu warto być.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content