7.5 C
Pionki
piątek, 1 marca, 2024

Straż Graniczna dostanie nowe uprawnienia do karania. Mandat 2500 zł dla kierowcy

Popularne

spot_img

Straż Graniczna będzie mogła karać kierowców nowymi mandatami m.in. za wyprzedzanie na zakazie czy nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. MSWiA opracowało rozszerzenie uprawnień strażników do ścigania za pięć dodatkowych wykroczeń drogowych. Stawki sięgają 2500 zł, a od połowy września będzie obowiązywać zasada podwojenia kary za recydywę.

Straż Graniczna zyska więcej możliwości do karania kierowców. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opracowało projekt przepisów zmieniających rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które funkcjonariusze SG są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.

Potrzebę zmian MSWiA tłumaczy m.in. charakterem służby strażników. Resort zauważa, że patrole SG nie tylko ścigają przemytników czy tropią cudzoziemców nielegalnie przekraczających granicę. Zielone mundury mają coraz więcej pracy wewnątrz kraju – ujawniają przypadki nielegalnego pobytu i zatrudnienia cudzoziemców, ale też chronią międzynarodowe szlaki komunikacyjne. Stąd kierowcy powinni liczyć się z konsekwencjami swoich wybryków popełnionych pod nosem Straży Granicznej nawet setki kilometrów od granicy, szczególnie na trasach tranzytowych.

Straż Graniczna może karać kierowców mandatami, ale często prosi policję o pomoc

Resort jest też świadomy, że strażnicy po ujawnieniu wykroczenia często musza wzywać patrol drogówki.

– W praktyce, w wielu podejmowanych interwencjach, funkcjonariusze Straży Granicznej nie mogą stosować środków właściwych dla trybu mandatowego wobec uczestników ruchu drogowego, ze względu na brak stosownego uprawnienia – zauważa ministerstwo. – Takie sytuacje wymuszają potrzebę zwracania się o pomoc do funkcjonariuszy policji w celu nałożenia na sprawcę wykroczenia grzywny w drodze mandatu karnego. Powoduje to obniżenie efektywności działań Straży Granicznej jak i policji, w tym dodatkowe koszty ekonomiczne interwencji związane z dojazdem funkcjonariuszy policji lub też kierowaniem do sądu wniosków o ukaranie – uzasadnia MSWiA.

Nowe przepisy mają ułatwić zadanie Straży Granicznej i odciążyć policję.

Za co mandat od Straży Granicznej, czyli pięć nowych wykroczeń i stawki

Oczywiście przyłapany na gorącym uczynku musi liczyć się ze stawkami z nowego taryfikatora, a od połowy września będzie obowiązywać zasada podwojenia kary za recydywę jeśli sprawca ponownie popełni to samo wykroczenie.

Zmiany przygotowane przez MSWiA dodają strażnikom możliwość ukarania kierowcy mandatem w pięciu sytuacjach:

  • art. 86 § 1 – spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym na skutek niezachowania należytej ostrożności – mandat 2500 zł (recydywa 5 tys. zł),
  • art. 86b § 1 i 2 – nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu i inne zachowania naruszające prawa osób pieszych – mandat 1500 zł (3 tys. zł w recydywie),
  • art. 92b – naruszenie zakazu wyprzedzania – 1000 zł (2 tys. zł od września),
  • art. 96a § 1 i 2 – nieuprawnione oznakowanie pojazdu jako uprzywilejowanego – areszt 14 dni lub grzywna,
  • art. 97a – niedozwolone objeżdżanie zapór na przejazdach kolejowych i wjeżdżanie na przejazdy kolejowe – 2000 zł (w przypadku recydywy stawka 4 tys. zł).

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content