6.5 C
Pionki
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Staw Górny w Pionkach zwycięskim projektem w prestiżowym plebiscycie #eFEktUE

Popularne

Od 8 do 9 grudnia odbyło się 11. Forum Rozwoju Mazowsza, najważniejsze wydarzenie poświęcone funduszom europejskim w regionie. Podczas forum odbyło się między innymi rozstrzygnięcie plebiscytu #eFEktUE – nominacje do konkursu Lider Zmian 2023”, w którym zwyciężył pionkowski projekt modernizacji Stawu Górnego.

W ramach Forum odbyło się wyżej wspomniane rozstrzygnięcie internetowego plebiscytu „#eFEktUE – nominacje do konkursu Lider Zmian 2023”, w którym o wyłonieniu zwycięskich projektów dofinansowanych ze środków europejskich zdecydowali mieszkańcy Mazowsza. Jak widać byli oni jednomyślni i swoje punkty przydzielali projektowi dotyczącemu „Modernizacji infrastruktury nad Stawem Górnym w Pionkach”. Wydarzenie odbyło się pod honorowymi patronatami Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika oraz Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Zgodnie z zasadami konkursu zarówno jego zwycięzcy jak i nominowani kwalifikują się automatycznie do udziału w konkursie głównym, to znaczy edycji konkursu Lider Zmian odbywającej się w 2023 roku, w kategorii „#eFEktUE pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego i Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

fot. www.pionki.pl. Nagrodę odebrał burmistrz miasta Pionki Robert Kowalczyk.

Ośrodek Staw Górny w Pionkach na przestrzeni kwietnia/maja tego roku całkowicie zmienił swoje oblicze, zyskując nowy blask. 

Nad Stawem Górnym w Pionkach pojawiło się całkowicie nowe zagospodarowanie terenu na cele rekreacyjno-wypoczynkowe – z podziałem na dwa obszary – pierwszy jako park wypoczynku i rekreacji wodnej, natomiast drugi – jako park leśny. Wprowadzono nowe nasadzeia o charakterze naturalistycznym, wzbogacającym, który ubogaci zbiorowiska roślinne. Wykorzystano różne gatunki roślin rodzimych, odpornych na warunki miejskie oraz czasowe przesuszanie i podmakanie.

Przestrzeń tworzą strefy funkcjonalno-użytkowe, wyznaczane przede wszystkim przez układ komunikacyjny w którym zastosowano nowatorskie ekologiczne rozwiązania. Głównym elementem programu rekreacyjnego będą dwie plaże oraz elementy wodne. Pierwszy z nich to plac zabaw wodnych, tak zwany „splash park”, z różnego rodzaju zabawkami wykorzystującymi wodę (dysze, korytarze wodne, ‘bramy’). Drugim elementem jest naturalistyczny zbiornik wodny wraz roślinnością – swym charakterem, formą i rozwiązaniami materiałowymi nawiązujący do siedlisk naturalnych, uzupełniony o elementy rekreacyjne.

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content