21.3 C
Pionki
poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

Sprowadzenie auta z Belgii do Pionków – procedury, formalności, koszty

Popularne

spot_img

Wysoka jakość i dobre ceny samochodów z Belgii sprawiają, że niektórzy mieszkańcy Pionków i okolic decydują się na sprowadzenie auta właśnie z tego kraju. Również rozważasz takie rozwiązanie i zastanawiasz się, z jakimi procedurami, formalnościami i kosztami trzeba się liczyć? Przeczytaj artykuł i dowiedz się już teraz!

Ubezpieczenie samochodu sprowadzonego z Belgii

Pierwsze pytanie, na które należy odpowiedzieć, dotyczy statusu interesującego Cię auta, które może być już zarejestrowane i mieć belgijskie tablice bądź ich nie mieć. Jeżeli samochód jest już wyposażony w tablice rejestracyjne, powinien być też objęty ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej przez poprzedniego właściciela. Taką polisą przez 30 dni po zakupie auta możesz się posługiwać również w Polsce.

A co z samochodem niezarejestrowanym i pozbawionym tablic? Bez nich nie można ruszyć w drogę do Polski, więc konieczne staje się przewiezienie pojazdu na lawecie, co wiąże się z dużymi kosztami. Aby ich uniknąć, warto skorzystać ze specjalnych tablic wywozowych ważnych przez 30 dni, których cena wynosi 75 euro. Dla takiego pojazdu można już wykupić polskie ubezpieczenie OC tymczasowe, np. w serwisie internetowym kalkulator-oc-ac.auto.pl. Tym samym nic nie stoi na przeszkodzie przed powrotem z Belgii do Polski nowym samochodem.

Akcyza, przegląd i dokumenty potrzebne do rejestracji

Kolejnym krokiem jest opłacenie podatku akcyzowego. Dotyczy on większości, choć nie wszystkich samochodów (wyjęte z niego są m.in. auta elektryczne) sprowadzanych do Polski z zagranicy, a jego wysokość pozostaje uzależniona od pojemności silnika. Istnieją dwie stawki akcyzy:

  • 3,1% wartości pojazdu dla egzemplarzy z silnikiem o pojemności do 2 l,
  • 18,6% dla aut z silnikiem powyżej 2 l.

Powyższe stawki sprawiają, że samochód z Belgii jest przeważnie wyposażony w silnik o pojemności poniżej 2 l, ponieważ aut z większą jednostką napędową po prostu nie opłaca się sprowadzać ze względu na zbyt wysoką akcyzę.

Gdy podatek jest już opłacony, można udać się na stację diagnostyczną w celu wykonania pierwszego przeglądu technicznego w kraju, który kosztuje 99 zł lub 162 zł dla aut z instalacją LPG. Po przejściu badań należy zająć się procedurami związanymi z rejestracją pojazdu. Od czego zacząć? Od zebrania niezbędnych dokumentów, czyli:

  • wniosku o rejestrację,
  • dowodu transakcji, np. umowy kupna-sprzedaży czy faktury,
  • potwierdzenia opłacenia akcyzy,
  • ubezpieczenia OC,
  • dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych – jeśli auto jest ich pozbawione, należy spisać oświadczenie potwierdzające, że zostało sprowadzone bez tablic,
  • potwierdzenia przejścia badań technicznych.

Co ważne, wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego – w przeciwnym razie urzędnik ich nie przyjmie, co uniemożliwi rejestrację. Koszt usług tłumacza przysięgłego specjalizującego w języku belgijskim wynosi w takim przypadku kilkaset złotych. Z kompletem dokumentów nowy właściciel pojazdu powinien skierować się do urzędu do Wydziału Komunikacji w Starostwie Powiatowym w Pionkach, gdzie można zgodnie z prawem dokonać procedur rejestracyjnych. Na czym one polegają?

Rejestracja w urzędzie i całoroczne ubezpieczenie

Na podstawie przedstawionych dokumentów urzędnicy mogą wydać decyzję o rejestracji samochodu – na razie tymczasowej, w trakcie której przez ok. 14 dni kierowca korzysta z tzw. miękkiego dowodu rejestracyjnego. Koszty związane z tą procedurą w 2023 r. w całej Polsce wynoszą 161,50 zł. Po upływie ok. 2 tyg. w urzędzie będą do odebrania stałe tablice rejestracyjne wraz z twardym dowodem, który również ma stałe przeznaczenie.

Ostatnim krokiem po otrzymaniu tablic rejestracyjnych wraz z dowodem jest wykupienie całorocznego, obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. W Pionkach można skorzystać z usług agentów ubezpieczeniowych, którzy pomagają w znalezieniu najtańszych ofert. Ale uwaga! Mowa jest o niezależnych agentach, którzy nie są zatrudnieni przez żadne konkretne towarzystwo, lecz działają z myślą o interesach klienta.

Innym sposobem na znalezienie najlepszego OC jest użycie internetowej porównywarki ubezpieczeniowej. Za jej pomocą – w analogiczny sposób, w jaki robią to agenci – można wyszukać dla siebie najtańszą polisę. To nic trudnego nawet dla osoby mało biegłej w obsłudze komputera, ponieważ jedynym wymogiem jest uzupełnienie formularza o informacje dotyczące kierowcy i pojazdu. Po podaniu informacji serwis wyświetla ranking, w którym najtańsza oferta znajduje się na pierwszym miejscu.

 

/art.sponsorowany/

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content