4.9 C
Pionki
sobota, 20 kwietnia, 2024

Spotkanie z Oleną Morozovą, warsztaty z Moniką Drożyńską i udostępnienie muralu Edwarda Lutczyna. To wszystko wydarzy się w Elektrowni!

Popularne

Spotkanie z Oleną Morozovą, warsztaty z Moniką Drożyńską i udostępnienie muralu Edwarda Lutczyna – tak przywita swoich gości w przyszłym tygodniu Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu.

Edward Lutczyn

„Jestem Twoim Nowym Programem”

Wernisaż: 24.06.2022 roku, godz.15.00

Wystawa czynna do 30.09.2022 roku

W ramach cyklu „Kadry pod napięciem”.

Kuratorka wystawy: Monika Małkowska

Większość z nas zachwyca się tym, co piękne i usiłuje owo piękno odtwarzać. Przecież samo się pcha pod pędzel, obiektyw czy też inne narzędzia, jakimi posługują się artyści wizualni. O wiele trudniej przyznać się do fascynacji brzydotą, a w dodatku zinterpretować ją po swojemu.

Bowiem szpetota w sztuce także musi mieć swój powab. Musi się podobać, pozostając paskudą. To tak, jakby pokazywać postać, scenę bądź sytuację jako pozytyw i negatyw jednocześnie. Tę umiejętność posiadło niewielu rysowników, których zwykło się określać mianem satyryków.

Czy kimś takim jest Edward Lutczyn?

Tak – bo wykpiwa słabe strony współczesnego życia; nie – gdyż nie wskazuje na konkrety, nie odnosi się do realnych zdarzeń, lecz uogólnia. Rzec można, stosuje kpiarską metaforę. Jego pobratymcami byli satyrycy o pokolenie ­– albo nawet dwa – starsi: Gwidon Miklaszewski i jego „Nasza Syrenka” czy Eryk Lipiński, notujący kreską „Myśli ludzi wielkich, średnich i psa Fafika”.

Lutczyn nie uznaje spontanicznego rysowania. Jest zdecydowanie bliżej artystów sztuki pop,u których dziecięca naiwność przedstawień szła w parze z precyzją kreski i cyzelowaniem obrazka. Lutczyn też szlifuje scenki jak jubiler diamenty. Każda kropka ma znaczenie, każdy cień, kolorystyczne niuanse i dymek z dialogiem zajmują swoje, przynależne im miejsce.

Trudno dziś uwierzyć, że robił to własnoręcznie, bez pomocy nowoczesnej technologii. To się nazywa biegłość manualna: odręcznie malowana kreska, ręcznie wycinane postaci, ręczne prószenie, do tego od ręki, bez poprawek wypisywane teksty – czcionką czytelną, pasującą stylistycznie do obrazków.

A cóż na nich?

Typy i typki jakby ogólnie nam znane, lecz wedle satyrycznego „krzywego oka” – przekrzywione, przeskalowane w swych cechach niby szczególnych, a ogólnych. Lutczyn nie bywa złośliwy, jadowity czy brutalny. Jego żarty dostępne są językowo i intelektualnie dzieciom, ale dorośli też się uśmiechną. Choć zapewne tylko ci, którzy przeżyli (świadomie) transformację, pojmą „historyczne” zaplecze Lutczynowych komiksów.

Komiksów? To tzw. paski, trzyelementowe sekwencje, wielce popularne w gazetach w ubiegłym wieku, dziś już niemal w zaniku (choć jeszcze w niektórych pismach pozostały komiksowe ostańce, acz siła ciężkości przeniosła się na memy), w których akcja rozgrywa się między pierwszym a trzecim kadrem. 

Edward Lutczyn ma dystans do dobrodziejstw techniki i technologii. Uśmiechem kwituje neofitów zachłyśniętych cyfrowym światem. I zamiast myszką, wciąż posługuje się tradycyjnymi narzędziami – czego na oko nie widać!

Autor: Monika Małkowska

Edward Lutczyn – ur. 1947; rysownik, karykaturzysta, grafik, ilustrator, plakacista, autor rysunków do filmów animowanych. Syn grafika i reżysera Piotra Lutczyna i malarki Bożeny Kubiczek-Lutczyn; urodzony w Heppennheim (Niemcy, Hesja, miasto niedaleko Frankfurtu nad Menem). W 1955 r. zdobył nagrodę w konkursie rysunkowym organizowanym przez tygodnik dla dzieci „Płomyczek”. Absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Debiutował w 1971 r. ilustracjami w tygodniku „Szpilki”. Potem – wielokrotny laureat złotej, srebrnej i brązowej szpilki. Autor siedmiu zbiorów rysunkowych, m.in. „Narysuj mnie tato”, „O dziatkach i dziadkach”, „Czarna seria”. Zilustrował ponad 130 książek dla dzieci. Przez wiele lat współpracował z wieloma tygodnikami i periodykami, m.in. „Student”, „Jazz Forum”, „Przekrój”, „Płomyczek”, „Playboy”. Rysował również w programie telewizyjnym „Butik”. Zaprojektował postaci do dwóch serii animowanego serialu „Czarodziej Oz” (dla wytwórni Semafor). Miał ponad 60 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicami kraju.

Wielkoformatowe wydruki z pracami Edwarda Lutczyna zostaną zaprezentowane na murze na patio Elektrowni.

Spotkanie z artystką Oleną Morozovą

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, zaprasza na spotkanie z Oleną Morozową, fotografką pochodzącą z Kijowa. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 23 czerwca, o godzinie 18.00.

Olena Morozova swoje zdjęcia tworzy w ramach projektów i cykli. Porusza w nich szerokie spektrum zagadnień związanych z psychologiczną sferą życia człowieka.

Większość działań Oleny Morozovej bazuje na doświadczeniach własnego życia oraz wewnętrznym dialogu. Bohaterami jej zdjęć są najczęściej osoby z najbliższego otoczenia artystki: dzieci, babcia, siostra. Mimo osobistego i intymnego charakteru, pracom nie brakuje uniwersalnego kontekstu. Mocno zaznaczone relacje między człowiekiem, naturą i przestrzenią są próbą poszukiwań odpowiedzi na kwestie związane z cielesnością, tożsamością płciową, zaburzeniami psychologicznymi, stereotypami czy relacjami rodzinnymi.

Podczas spotkania z artystką szerzej omówione zostaną dwa cykle prac: „Granny” (2019–2022) oraz „I knew she would never have a children” (2022).

Wstęp 1 zł

Informacje pod nr tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60, a także na stronie internetowej www.mcswelektrownia.pl

ELEKTROWNIA ZAPRASZA

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, zaprasza na pierwsze wydarzenie w ramach Strefy Komfortu 2022.

Warsztaty z Moniką Drożyńską pt. „Język jako źródło wyzwolenia, odbędą się w niedzielę, 26 czerwca, o godz.12.00.

Artystka zaprezentuje swoje prace, skupiając się na wątkach polityki liter. Opowie o wybranych literach alfabetu ukraińskiego, polskiego i angielskiego, które używa w swoich pracach. W drugiej części spotkania uczestnicy będą mogli wyhaftować flagę z użyciem poznanych znaków.

Monika Drożyńska (ur. 1979) – absolwentka i doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Hafciarka, aktywistka, artystka sztuk wizualnych. Interesuje się językiem, który bada przy pomocy haftu ręcznego na tkaninie. Współpracowała z Zachętą Narodową Galerią Sztuki, CSW Zamek Ujazdowski, Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, Mumok w Wiedniu, Ludwig Muzeum w Budapeszcie, Bozar w Brukseli, Sotheby’s. Jej prace znajdują się w kolekcjach Bunkra Sztuki, Muzeum Narodowego w Krakowie, MOCAK-u, Muzeum Narodowego w Kijowie, Muzeum Sztuki w Lentos w Austrii.

Wstęp 10 zł

Warsztaty przeznaczone są dla młodzieży i osób dorosłych.

Liczba miejsc jest ograniczona.

Zapisy edukacja@mcswelektrownia.pl

Warunkiem wpisania na listę uczestników jest otrzymanie maila zwrotnego z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia.

Informacje pod nr tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60, a także na stronie internetowej www.mcswelektrownia.pl

STREFA KOMFORTU 2022

Strefa Komfortu powraca! Wszystkich stęsknionych za leżakami, odpoczynkiem w gronie znajomych i kulturą zapraszamy do Elektrowni!

Jak co roku zapewnimy Wam sporo wrażeń za sprawą koncertów i kina pod gwiazdami. Strefa Komfortu to także okazja do spotkań z inspirującymi ludźmi w ramach warsztatów artystycznych.

W te wakacje,  kulturalne serce miasta będzie biło pod adresem Mikołaja Kopernika 1. Nie może Cię tu zabraknąć!

Koncerty

2 lipca, godz. 20.30 – Niemoc (z gościnnym udziałem Misi Furtak)
rock alternatywny

„Notoryczni debiutanci” mówią sami o sobie z ironią, bo choć trio Niemoc istnieje już 7 lat, to wciąż są określani jako „młodzi zdolni”.

Brzmienie zespołu jest połączeniem nowoczesności z nostalgią lat 80. i 90. Energetyczne gitary i dynamiczne syntezatory to ich znak rozpoznawczy, o czym najlepiej przekonać się na koncertach. Niemoc wystąpiła m.in. na Openerze, węgierskim Sziget, Męskim Graniu, OFF Festivalu czy Nowej Muzyce. W sieci zaś można znaleźć ich sesje nagrywane m.in. dla Boiler Room, Sofar Sounds czy Pegaza.

Na koncercie jako gość specjalny pojawi się Misia Furtak.

16 lipca, godz. 20.30 – Shyness!
dream pop

Shyness! wywodzi się z nieśmiałości. Paradoksalnie – chociaż jest to słabość – to artystki zamieniają ją w swoją siłę. Stąd, obok nieśmiałości, przekorny wykrzyknik.

Ich muzyka to przede wszystkim połączenie hipnotyzujących wokali. Wszystko w sosie z syntezatorów, bitów, przestrzennych gitar i pianina. To przestrzeń, dym, świt pomieszany z mrokiem. Niezwykłe przenikanie się kilku damskich głosów i wrażliwości.

13 sierpnia, godz. 20.30 – SoundQ
muzyka elektroniczna

SoundQ to alias producenta i wokalisty Kuby Kubicy, niestrudzonego outsidera krakowskiej tanecznej alternatywy.

W piosenkach Kubicy rysuje się wyraźnie wschodnioeuropejskie spojrzenie na rzeczywistość – przenikliwe i gotowe nazywać rzeczy po imieniu. Nawiązuje w nich m.in. do dynamiki międzyludzkich relacji, kaprysów i okrucieństwa losu, nierównego układu sił czy niestabilności życia na styku światów. Wszystkie te wątki skupiają się w nieszablonowej odmianie muzyki elektronicznej czerpiącej garściami zarówno z house’u, jak i muzyki basowej, old-schoolowego IDM-u czy współczesnego pop-u.

SoundQ jest undergroundowy, przebojowy i taneczny, dzięki czemu udało mu się dotrzeć do słuchaczy z najróżniejszych zakątków świata.

20 sierpnia, godz. 20.30 – you.Guru
rock psychodeliczny

you.Guru powstało z chęci wspólnego eksperymentowania z formą muzyczną. Dźwiękowy odruch, reakcja na dziwne czasy. Muzyka balansująca na nieobliczalnym gruncie, w rytm transowych zapętleń i psychodelicznych melodii. Nie bez znaczenia pozostaje bagaż muzycznych doświadczeń (Innercity Ensemble, B.O.K, Something Like Elvis, Tissura Ani, Potty Umbrella, Upside Down). To właśnie przenikanie się różnych estetyk i inspiracji jest kluczem do muzyki you.Guru.

Koncertowi towarzyszyć będą spektakularne wizualizacje autorstwa Radosława Deruby.

Wstęp na koncerty – 30 zł (możliwość zakupu biletów również online)

Warsztaty – zapisy obowiązkowe!

26 czerwca, godz. 12.00 – Język jako źródło wyzwolenia
Warsztaty dla młodzieży i dorosłych
Prowadzenie: Monika Drożyńska

Artystka zaprezentuje swoje prace, skupiając się na wątkach polityki liter. Opowie o wybranych literach alfabetu ukraińskiego, polskiego i angielskiego, które używa w swoich pracach. W drugiej części spotkania uczestnicy będą mogli wyhaftować flagę z użyciem poznanych znaków.

Monika Drożyńska (ur. 1979) – absolwentka i doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Hafciarka, aktywistka, artystka sztuk wizualnych. Interesuje się językiem, który bada przy pomocy haftu ręcznego na tkaninie. Współpracowała z Zachętą Narodową Galerią Sztuki, CSW Zamek Ujazdowski, Muzeum Współczesnym we Wrocławiu, Mumok w Wiedniu, Ludwig Muzeum w Budapeszcie, Bozar w Brukseli, Sotheby’s. Jej prace znajdują się w kolekcjach Bunkra Sztuki, Muzeum Narodowego w Krakowie, MOCAK-u, Muzeum Narodowego w Kijowie, Muzeum Sztuki w Lentos w Austrii.

24 lipca, godz. 13.00 – Kosmiczne dźwięki
Warsztaty dla dzieci: 5 – 12 lat
Prowadzenie: Rafał Iwański i Wojciech Zięba

Warsztaty podzielone będą na dwie części tematyczne: muzyczno-instrumentalną oraz astronomiczno-sygnałową.

Podczas warsztatów dzieci będą mogły usłyszeć wiele sygnałów pochodzenia pozaziemskiego zarejestrowanych przez najnowocześniejsze teleskopy na świecie. Sygnałom będą towarzyszyły obrazy obiektów astronomicznych, które je wysyłają.

Ponadto przeprowadzone zostaną eksperymenty muzyczne na instrumentach akustycznych, będzie można poznać różne fenomeny brzmieniowe oraz odbyć wspólną improwizację. Wszystkie instrumenty (często bardzo unikatowe) zapewniają prowadzący warsztaty. W ramach warsztatów zostaną zaprezentowane instrumenty akustyczne używane przez autorów: instrumenty burzowe („spring tube”), bębny ramowe, gongi i duży zestaw drobnych instrumentów akustycznych do imitowania głosów Kosmosu.

14 sierpnia, 13.00 – Ekologiczny notes
Warsztaty dla dzieci: 6 – 14 lat
Prowadzenie: Kobalt Migrating Platform

Warsztaty własnoręcznego wykonania książki/notesu z materiałów odzyskanych – makulatury, tapet i niewykorzystanego papieru.

Zależnie od wybranego tematu notatnik zostanie przekształcony w książkę, przewodnik w mapę bądź dziennik. Będziemy wykorzystywać stare, inspirujące do działania materiały. Przyjrzymy się krojom pism, które występują w różnych kulturach, poznamy iluminacje gotyckie. W naszych kilkukartkowych notesach nie zabraknie także elementów przestrzennych, takich jak pop-up.

Wstęp na warsztaty dla dzieci  – 10 zł/rodzina (max 3 osoby)

Wstęp na warsztaty z Moniką Drożyńską – 10 zł/osoba

Zapisy: edukacja@mcswelektrownia.pl

UWAGA !!!  Warunkiem wpisania na listę uczestników jest otrzymanie maila zwrotnego z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia.

Kino plenerowe

30 VI czwartek, godz. 21.30 – HEAVY TRIP, reż. Jukka Vidgren, Jusso laatio, komedia, muzyczny, Norwegia, Finlandia 2018 (92’) premiera

Turo ma 25 lat i mieszka w małej wiosce na północy Finlandii. Jego jedyną rozrywką i jednocześnie największą pasją jest śpiew w metalowej kapeli Impaled Rectum.

Choć zespół istnieje od 12 lat, jeszcze nigdy nie udało im się zagrać koncertu. Pewnego dnia chłopaki spotykają dyrektora wielkiego norweskiego festiwalu muzyki metalowej. Podejmują decyzję – teraz albo nigdy. Porywają perkusistę ze szpitala dla umysłowo chorych, kradną furgonetkę, trumnę z ciałem i wyruszają na podbój Norwegii.

12 VII wtorek, godz. 21.30 – ZAGUBIONA AUTOSTRADA, reż. David Lynch, dramat, kryminał, thriller, USA, Francja 1997 (135’)

Pewnego dnia żona głównego bohatera, Freda (Bill Pullman) znajduje przed drzwiami mieszkania kasetę wideo na której nagrany jest widok ich domu. Sytuacja ta powtarza się następnego dnia, tym razem na kasecie zarejestrowane jest wnętrze oraz para bohaterów we śnie. Wydarzenie to rozpoczyna serię innych dziwnych zjawisk, które w konsekwencji prowadzą Freda do morderstwa.

„Zagubiona autostrada” utrzymana jest w mrocznym klimacie thrillera, który trzyma w napięciu i zaskakuje niekonwencjonalnymi rozwiązaniami. Obraz jest pełen niedomówień oraz zjawisk paranormalnych, niemożliwych do wyjaśnienia. Wydarzenia nie są prezentowane chronologicznie ani dosłownie, film odbiega więc znacznie od utartych, hollywoodzkich szlaków.

Ciekawy sposób narracji, która prowadzona jest głównie za pomocą obrazu oraz przez zręczne manipulowanie dźwiękiem.

26 VII wtorek, godz. 21.00 – ŁOWCY MIODU, reż. Krystian Matysek, dokumentalny, Polska 2016 (100’) premiera

Film z życia pszczół i ludzi. Aby zgłębić i ukazać widzowi tajniki życia pszczół, kamera wchodzi do wnętrza współczesnego ula i tradycyjnej barci, wyciosanej – „widzianej” w pniu wiekowego drzewa, wędruje po polach, dzikich lasach, górach i wielkich miastach Europy i Azji. Życie każdego roju to Kosmos w miniaturze, który rządzi się swoimi odwiecznymi prawami.

Zdjęcia zrealizowano w Nepalu, Francji, Rosji, Polsce oraz na Ukrainie.

9 VIII wtorek, godz. 21.00 – GŁUSZA, reż. Patrycja Rozema, dramat, thriller, USA 2015, 112’ (premiera)

Siostry Nell i Eva mieszkają z ojcem w domu oddalonym od cywilizacji.

Nell właśnie przygotowuje się do egzaminów w szkole, a Eva ciężko trenuje przed ważnymi przesłuchaniami tanecznymi. Wieczorem następuje przerwa w dostawie prądu. Początkowo nikt z domowników się tym nie martwi. Jednak po kilku dniach, gdy przestaje działać radio – jedyne źródło informacji – rodzina postanawia wyruszyć do najbliższego miasta, by zasięgnąć informacji o tym, co się dzieje.

Miasto okazuje się praktycznie wymarłe, brakuje żywności i paliwa. Nikt nie ma pojęcia, kiedy wróci prąd, ani co spowodowało awarię.

23 VIII wtorek, godz.  20.30 – POD POWIERZCHNIĄ, reż. Joachim Heden, dramat, thriller, akcja, Szwecja, Belgia, Norwegia 2020 (81’) premiera

Najnowszy film Joachima Hedena opowiada historię dwóch sióstr, których relacje nigdy nie były łatwe. Dziewczyny odziedziczyły po matce pasję do nurkowania, która pomaga im również w skracaniu dystansu pomiędzy nimi.

Duża część filmu toczy się pod wodą, gdzie młodsza z sióstr Tuva, zostaje przygnieciona przez skałę na dnie morza. Jej starsza siostra Ida musi jak najszybciej znaleźć pomoc, niestety w promieniu kilku kilometrów nie ma żywej duszy.

Rozpoczyna się morderczy wyścig z czasem, w którym każda sekunda jest na wagę życia i śmierci.

30 VIII wtorek, godz. 20.00 – STREFA KOMFORTU, reż. Daniel Schechter, komedia, USA 2020 (93’) premiera

Josh (Justing Long) jest profesorem na nowojorskiej uczelni. Podczas wykładu wpędza jedną ze swoich studentek w zakłopotanie, za co musi ponieść konsekwencje, które w najgorszym wypadku mogą skutkować nawet utratą pracy. Mężczyzna postanawia złapać oddech i przemyśleć całą sytuację. W tym celu decyduje się spędzić weekend w gronie swoich bliskich. „Strefa komfortu” to ciepła komedia, która porusza ważne tematy w bezpretensjonalny sposób, mieszając ze sobą elementy humoru i dramatu.

Bilety w cenie 8 zł, do nabycia na godzinę przed projekcją wyłącznie w kasie kina.

W razie deszczu seans zostanie odwołany. Ilość miejsc ograniczona.

Informacje pod nr tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60, a także na stronie internetowej www.mcswelektrownia.pl

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content