15.6 C
Pionki
sobota, 25 maja, 2024
spot_img

Spotkanie z Lechem Stangretem. Tadeusz Kantor i jego „teatr śmierci”

Popularne

spot_img

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza we wtorek, 18 października, o godz.18.00, na spotkanie z Lechem Stangretem, poświęcone twórczości Tadeusza Kantora (1915-1990) – jednego z najwybitniejszych artystów wizualnych i kreatorów współczesnego teatru drugiej połowy XX wieku.

Mianem „teatru śmierci” krytycy określają ostatni nurt w twórczości Kantora. W tym właśnie czasie powstała „Umarła Klasa” – najgłośniejsze dzieło artysty.  W trakcie spotkania zostaną pokazane archiwalne fotografie, w tym rzadko publikowane, najbardziej znanych spektakli.

Lech Stangret ukończył historie sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i tam też uzyskał doktorat. Był aktorem Teatru Cricot 2. Do 2004 roku pełnił funkcję dyrektora fundacji im. Tadeusza Kantora i wicedyrektora krakowskiej Cricoteki. Opublikował kilkadziesiąt artykułów i esejów na temat twórczości Tadeusza Kantora.

Autor programu Festiwalu Tadeusza Kantora podczas Festiwalu Kraków 2000- Europejskie Miasto Kultury oraz kurator wielu ekspozycji w Polsce i za granicą poświęconych sztuce tego artysty, m.in.: w Muzeum Sztuk Pięknych w Pradze, Fundacion Telefonica w Madrycie, Casa Mila w Barcelonie, La Bellone w Brukseli, CEAC w Strasbourgu.

Kurator w Galerii Foksal w Warszawie.

Spotkanie poprowadzi Romuald Krzysztof Bochyński, historyk sztuki, kurator w Elektrowni.

Bilet wstępu – 1 zł.

Informacje pod nr tel. (48) 383 60 77, (48) 386 16 60, a także na stronie internetowej www.mcswelektrownia.pl

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content